Имиња на девојки

Пелени за еднократна употреба наспроти пелени со крпа

Ако сте бремена или малку ви преостанува на вашето бебе да влезе во светот, веројатно имате некои во главата Имиња на девојки да го кажам тоа ... Или можеби сè уште немате име затоа што навистина не знаете на што да се фокусирате или да се базирате за да изберете совршено име. Во овој пост сакаме да ви кажеме за некои имиња за девојчиња. Така, ако се сомневате во кое име можете да изберете за вашата ќерка, отсега ќе ви биде полесно и ако имате дете, не пропуштајте го нашиот избор на имиња на деца.

Дали е името на вашата мајка добар избор? Или подобро твоето име? Можеби претпочитате име на лик од серија што ви се допаѓа? Дали сте од оние кои мислат дека најдоброто е класично или ретко име? Не пропуштајте некои идеи за имиња за девојчиња. Подоцна Од ова читање, можеби имате појасно име за вашата ќерка, или спротивното, бидејќи ви се допаднаа неколку од нив!

Оригинални имиња на девојки

Постојат многу родители кои сакаат нивните ќерки да имаат оригинални имиња, дека кога ги носат своите малечки на училиште нема 3 девојчиња со исто име, дека нивното мало девојче има оригинално име и дека исто така се чувствува уникатно и може да ја формира идентитет. Некои од овие оригинални имиња може да бидат:

 • Ада. Хебрејско потекло. Тоа значи „убава“, „убава“
 • Ања. Тоа е името Ана на руски јазик
 • Белиса. Хебрејско потекло. Тоа значи „највитката“
 • Берн Име со германско потекло. Може да се преведе како „најнепромислен“
 • Чесна. Словенско име, значи „мир“.
 • Клои Грчко потекло. Тоа значи „зелена трева“
Ти се допаѓаат? Тука имате повеќе оригинални имиња на девојки

Имиња на убави девојки

Убавите имиња можат да бидат класични имиња, имиња што секогаш им се допаѓале или имиња што некогаш сте ги чуле и мислите дека не би ви пречело да повторувате секој ден за да ја повикате вашата ќерка со нејзиното име. Еве неколку имиња на убави девојки кои никогаш не излегуваат од мода:

 • Amanda. Латински. „Кој заслужува да биде сакан“.
 • Анаис. Хебрејски „Чиста жена“
 • Кармен  На латински значи „Музика“ или „Поема“, а на хебрејски значи „Божја градина“.
 • Ароа s
 • Даниела. Хебрејско потекло. Тоа значи „Бог е мојот судија“.
 • Cleo. Грчко потекло, значи „славна жена“
 • Марија. Хебрејско потекло (Миријам). Значењето е „Еминентно или возвишено“.
Дали сакате да видите повеќе имиња на убави девојки? Themе ги најдете на врската што штотуку ве оставивме.

Бебе без муцка

Имиња на шпански девојки

Досега разговаравме за некои имиња што можеби некои од вас веќе ги знаеја, а можеби и за другите не толку. Било какво и да е, можеби веќе ви се допаднало или не ... Постојат луѓе кои претпочитаат шпански имиња затоа што за Шпанците тие се покласични од другите помодерни што постојат денес. Затоа, важно е да имате предвид дека денес сè уште има шпански имиња кои сè уште се слушаат кај мали девојчиња. Не пропуштајте неколку примери, за да видите дали ви се допаѓа еден или подобро се одлучите ...

 • Химена. Неговото буквално значење е „слушателот“.
 • Ана Тоа значи „добродушен“, theубезен, оној кој прави добро, кој прави добра работа со добри намери.
 • Луна Сè повеќе популарен за елеганцијата на името. Тоа значи „природен сателит на Земјата што се врти околу неа“
 • Вега. Тоа значи „продолжување на плодно земјиште“
 • Лејре. Име што ја почитува девицата Пресвета Богородица на Лејр
 • Амаја. Амаја е името на градот Кантабриј кој е на врвот на тврдината (Пења Амаја)
Дали сакавте повеќе имиња на шпански девојки? Во врската што ви ја оставивме ќе најдете уште многу примери.

Лек за деконгестирање на бебето

Чудни имиња на девојки

Како и кај оригиналните имиња, многу родители исто така сметаат дека најдоброто нешто за нивните ќерки е што имаат чудни имиња, на тој начин нема да останат незабележани и исто така, ќе им биде многу тешко да се сретнат со други луѓе кои имаат исто име . Дали сакате да и дадете некое чудно име на вашата ќерка? Не пропуштајте неколку примери за да можете да одлучите малку подобро.

 • Ајдер. Баскиско потекло. Се однесува на птица.
 • Зенда. Персиско потекло. Разговор за света жена.
 • Меланија. Грчко потекло. Тоа значи „слатко како мед“
 • Калиопе. Грчко потекло. Тоа значи „кој има убав глас“
 • Сејми. Потекло од кечуа. Тоа значи „кој испраќа мир и спокој“
 • Брисеида. Грчко потекло. Потекнува од митски приказни. Брисеида беше исклучително млада жена.
 • Неферет. Египетско потекло. Тоа значи „убавина“, „убавина“
Ако сакате повеќе примери за чудни имиња на девојки, во претходниот линк ќе имате уште многу идеи со неговото значење.

Тренди имиња на девојки

Многу родители претпочитаат да имаат модерни имиња за своите ќерки, такви што траат долго време и кога ќе ги слушате, ќе ги сакате. Тогаш не пропуштајте некои имиња на девојки кои во моментот се во мода бидејќи тие се тренд - и продолжуваат да бидат - во текот на оваа година.

 • Пола Потекнува од паулус: „мал, слаб“
 • Луси. Доаѓа од лукс, луцис: «светло»
 • Мартина. Доаѓа од Марс: «осветен на Марс, бог на војната»
 • Клаудија. Латинско потекло што укажува на потекло на легендарното и престижно семејство Клаудија од антички Рим.
 • Не. Хебрејско потекло со значење поврзано со мир, одмор или спокој.
 • Ема Германско потекло што значи „оној што е силен“.
Дали ви се чинат малку? Тука имате повеќе трендовски имиња на девојки со своето значење за да можете да ја изберете онаа што најмногу ви се допаѓа за вашата ќерка

Имиња на девојки од Баскија

Дури и ако не сте од баскиско потекло, веројатно сте ја сфатиле убавината на имињата на девојчињата на овој јазик. Тие се имиња со сила и затоа имаат тенденција да ги сакаат сите. Покрај тоа, ако не живеете на северот на Шпанија, веројатно е дека нема редовно да ги среќавате овие имиња. Ако сакате имиња на девојки од Баскија, не пропуштајте неколку примери подолу за да можете да изберете што ви се допаѓа најмногу:

 • Уреткса. Femaleенски антропоним. Потекнува од античка маријанска провокација.
 • Нароа. Тоа значи „изобилство“, „мирно, мирно“
 • Најара. Тоа значи «Најера»
 • Иратхе. Од баскиски ирце, „папрат“
 • Стани. Баскиска форма на Регина. Доаѓа од реџина: «кралица»
 • Гоизарги. Баскиска форма на Аурора
 • Јавиера Потекнува од etxe-berri: «нова куќа»
 • Гарбише. Тоа значи „чисто“, „чисто“
На Имиња на девојки од Баскија тие се претпочитани од многу родители. Во врската што штотуку ја оставивме ќе најдете повеќе идеи со нивното значење во случај да не сте Баскијци.

Бебе јаде овошје

Имиња на девојчиња од Канари

Канарските имиња се исто така многу популарни бидејќи тие се убави, елегантни и исто така пренесуваат многу сила. Еве неколку примери за да добиете идеја за тоа колку се убави ... а можеби и некои ви се допаѓаат.

 • Наира. Потекло на Инките и значи „оној со големи очи“
 • Аирам. Тоа значи „слобода, тоа е име што потекнува од островот Ла Палма.
 • Идарија. Идаира е име на принцезата од Гванче
 • Јурема. Име што припаѓаше на божица на дланка, на која и се припишуваа мистична моќ, таа беше како многу моќна вештерка. Тоа значи „ќерка на ѓаволот“
 • Мај. Тоа значи „роден во месец мај“. Кратко е и за Маргарита и Марија.
Дали ви се допаѓаат имињата на Канарците и дали сакате повеќе? Тука имате многу повеќе имиња на канаринки за да можете да го изберете оној кој ви се допаѓа најмногу.

Библиски имиња на девојки

Ако сте религиозна личност веројатно ви се допаѓа библиски имиња за девојчеВо овој случај, не пропуштајте ги следниве имиња за да можете да изберете помеѓу некои од нив:

 • Абигејл. Хебрејско потекло. Тоа значи „Радост на Отецот“. Во Библијата, таа беше една од сопругите на кралот Давид.
 • Белен. Тоа значи „Куќа на леб“. Име на градот во кој е роден Исус Христос.
 • Дијана. Латинско потекло. Тоа значи „Полн со божествена светлина“.
 • Esther. Хебрејско потекло. Тоа значи „Starвезда“.
 • Рут. Хебрејско потекло. Тоа значи „Верниот придружник“.
 • Самара. Тоа значи „Оној заштитен од Бога“.
Овој тип на име се карактеризира со тоа што е многу посебен и има генерално сладок звук. Дали сакате да видите повеќе имиња на библиски девојки? Themе ги најдете на врската што штотуку ве оставивме.

Најчесто користени имиња на девојки

имиња за бебе

 • Марија: Марија е класично име кое отсекогаш било во мода и сега се враќа со голема сила за девојчињата. Тоа е од хебрејско потекло „маријам“ и има многу религиозно значење бидејќи значи: „избраниот“ или „оној што го сака Бог“.
 • Daniela: Како и со својата машка верзија „Даниел“, Даниела е многу мелодично име кое е исто така многу популарно низ целиот свет. Даниела има хебрејско потекло и значи „таа која Бог е нејзин судија“ или „Божја правда“.
 • Пола: Пола е исто така многу популарно име на девојче, има латинско потекло „Паулус“ и варијантно име на друго име кое е исто така убаво, но поретко: Паола. Паула значи „малиот“, „најмало“, „она што е мало по големина“.
 • Јулија: Јулија е име со сила што потекнува од латинскиот јазик, „лулус“, „лулија“, име со кое биле идентификувани членовите на римското семејство Јулија. Ова име толку силно значи „осветена на Јупитер“ и Јупитер отсекогаш бил поврзан со величина и моќ.
 • Клаудија: Клаудија е многу убаво име на девојка што значењето ги тера луѓето да одлучат да не ги именуваат своите ќерки и да изберат друга. Клаудија има латинско потекло и значи „клаудинус“, што значи „оној што куца“ или „оној што оди тешко“.
 • Клои или хлои: Многу луѓе ја сакаат Клои - или Клои - што е исто така име што е модерно и кое многу им се допаѓа. Клои потекнува од грчки и значи „зелени пука“ поврзана со божицата на земјоделството, така што пренесува и емоционална стабилност, борба и претприемништво.
Дали сакате да знаете што е тоа најкористени имиња на девојки? Во врската што штотуку ви ја ставивме, ќе ги откриете имињата што родителите најмногу ги користат за своите ќерки.

Имиња на кратки девојки

Кратките имиња носат многу личност кај девојчињата. Постојат луѓе кои го кријат своето име затоа што не им се допаѓа кога ќе станат возрасни, но со овие имиња ова нема да и се случи на вашата ќерка. Името е првиот подарок што родителите им го даваат на своите деца и со овие имиња воопшто нема да погрешите.

 • Ада. Името на Ада е хебрејски и значи „убавина“ или „украс“. Особено е убаво за оние родители кои сакаат многу кратко име за својата ќерка.
 • Април. Ова име на латинска девојка е дериват на аперир. Неговото значење има врска со свежината, енергичноста, младоста ... Идеално за кратки имиња со големо значење.
 • Агнес. Агнес или Ањес е име на девојче што доаѓа од грчки јазик. Неговото значење е Значењето е „чисто“, „чисто“. Кратко и чисто име.
 • Алтеа. Алтеа е име на девојче од грчко потекло, кое потекнува од алтхаја и значи „здрав“, идеално име за оние родители кои знаат дека здравиот живот е неопходен.
 • Ана. Име на девојчето од хебрејско потекло што значи „побожен“, „милостив“ или „благословено од Господ“. Тоа е кратко и прилично традиционално име, но никогаш не излегува од мода.
 • Доли. Дали сакате птици? Име на девојчето Навахо што значи „сина птица“.
 • Елса. Елса е хебрејско девојче. Неговото значење е „Бог се заколна“, „Бог е изобилство“. Идеално име за луѓето верници.
Дали сакате имиња со малку букви? Не грижете се, тука ви нудиме 45 идеи за имиња на кратки девојки со своето значење за да имате повеќе да изберете. Треба само да кликнете на врската што само ви ја ставивме.

Имиња на американски девојки

Новородено девојче без име

Ако има нешто што ни се допаѓа, тоа е да видиме што прават и Американците за да го направат и тоа… Со имиња на девојчиња нема да биде помалку, од таа причина, имињата на американските девојки стануваат сè помоќни во нашата земја. Еве неколку од нив за да можете да одлучите кој најмногу сакате да и го облечете на вашата ќерка.

 • Киара. Веројатно е варијанта на италијанското име Кјара, кое пак потекнува од латинскиот јазик. Тоа е име полно со сила и елеганција, тоа значи: „јасно“, „светло“, „славно“.
 • Еволет. Еволет е името на главниот јунак на филмот 10000 година п.н.е. и според филмот значи „theвезда која најсјајно грее“.
 • Јулиса. Issулиса е модерно американско име кое е родено од комбинацијата на Julули и Алиса. Тоа значи: „Млад човек со мека коса“.
 • Шерлин. Значењето на Шерлин е: „брилијантна жена“, „жена што е јасна“ или „жена која е родена како брилијантна“.
 • Јаречки Јаре, или како што можеме да го најдеме и Јарели, значи „Господ е мојата светлина“.
 • Амара. Тоа е име кое потекнува од латинскиот збор „Маурициус“, неговото значење е: „Тоа што доаѓа од Мавританија“ „Womanена со кафеава кожа“.
 • Ема. Име на девојка со германско потекло. Тоа е многу слатко име, но значи „сила“.
На имиња на американски девојки се трендовски. Дали сакате да откриете повеќе идеи? Во врската што само ја ставивме ќе најдете многу повеќе опции за да ја повикате вашата ќерка.

Невообичаени имиња на девојки

Невообичаените имиња се одлични за сите да го запомнат вашето име. Оние што се премногу чести обично се полесно да се заборават, но кога се ретки, покрај тоа што се оригинални, тие имаат тенденција да сакаат многу. Сакате неколку примери на необични имиња на девојки?

 • Коралија. Коралија: ако ви се допаѓа светот на морето, името Коралија значи „што доаѓа од коралите“. Токму во Шпанија, девојчето име Корал е почеста, додека во САД е Коралија, што се однесува на овие морски суштества.
 • Белиса. Дури и ако не ја земете во предвид висината на вашата ќерка, значењето е: „Највисокиот“.
 • Бенилда. Дали сакате вашата ќерка да биде борец во животот? Тогаш ќе ви се допадне ова име со германско потекло затоа што значи: „борбена жена“.
 • Даила. Сите ќерки се убави, но ако сакате и нивното име да го изрази, ова име со летонско потекло значи: „Убава како цвет“.
На необични имиња на девојки Тие се идеални ако барате невообичаено име, така ќе го направите името на вашата ќерка уникатно и поразлично од вообичаеното. Ако сте уморни од типичните имиња, во врската што штотуку ја оставивме над овие редови ќе најдете многу повеќе идеи.

Имиња на кратки и слатки девојки

Имињата на кратки девојки се убави, но ако се и слатки ... тогаш се уште поубави. Подолу ќе најдете неколку примери на имиња на кратки и слатки девојки кои ќе ви се допаднат ...

 • Фара Фара е име чие потекло потекнува од грчки, но исто така и од арапски јазик. Во случај на грчко потекло, тоа би значело „светилник“, но ако обрнеме внимание на неговото второ потекло, неговото значење е „среќно“. Кое од двете значења претпочитате?
 • Флора. Име латинско потекло и чие значење е, „цвет“. Daughterерка ти ќе ти биде скапоцен цвет!
 • Скапоцен камен Скапоцен камен е прилично вообичаено име во Шпанија кое има латинско потекло и значи „скапоцен камен“.
 • Хебе. Име од грчки и значи „младост“.
 • Хелга. Хелга е име за девојче со германско потекло и потекнува од хејл, хејлиг. Тоа значи „небесен“, „свет“. Тоа е име старо илјадници години, но никогаш не излегува од мода!
 • Агнес. Традиционално име на девојка од грчко потекло што значи „невина“, „чиста“, „чиста“.
 • Ива Име на девојче кое има германско потекло што значи „победа“. Девојка по име Ива ќе биде предодредена за големи победи!
Барате повеќе идеи? Не пропуштајте ја оваа листа со 45 идеи за кратки имиња на слатки девојки со своето значење.

Имиња на модерни девојки

Среќна девојка што има убаво име

Современите имиња се секогаш добра опција, иако има родители кои не ги користат во случај да излезат од мода ... Но, во реалноста, ако знаете како да одлучите добро кое име да го одберете, тоа никогаш нема да излезе од мода и секогаш ќе биде дел од вашата ќерка, Itе оди како ракавица!

 • Janeејн Јане е девојчево име од хебрејско потекло што значи „оној полн со благодат“ и тоа е англиски превод на шпанска Хуана.
 • Лара. Лара е име од латинско потекло што потекнува од лар. Неговото значење е „бог заштитник на домот“.
 • Марал. Марал е име со индиско потекло и тоа значи: „паста“.
 • Данира. Ова име е идеално за девојки кои сигурно ќе бидат одлични паметни девојки. Ова име е варијанта на Даира, „информирана, со знаење“.
 • Тетката. Латија е варијанта на името Летитија што значи „среќа“. Тоа е име кое само кога се изговара ја обработува емоционалната благосостојба благодарение на неговото значење.
Ако сакате да се истакнете со некои од помодерни имиња на девојки, во врската што штотуку ја оставивме ќе најдете многу повеќе идеи.

Имиња на италијански девојки

Италијанскиот е јазик што обично му се допаѓа на секој, не само оние кои можат да го зборуваат, туку и оние што го слушаат (без разлика дали го разбираат или не!). Италијанско име за девојче секогаш ќе има посебна харизма. Дали сакате примери? Не губете детали и запишете ги имињата што најмногу ви се допаѓаат.

 • Франческа. На шпански, тоа не е толку вообичаено затоа што „Франциска“ или „Пакита“ е име што стана застарено, но во Италија е многу вообичаено и значи „она што е ослободено“.
 • Габриела. Тоа значи „посветен на Бога“ и кога се изговара има голема музикалност.
 • Марена. Тоа значи „море“ ... Ако сакате море, ова име е за вашата ќерка!
 • Зинерва. Тоа значи „фер“ и „светлокоса“ и освен што е невообичаено, тој е многу оригинален.
 • Николета. Тоа значи „победнички луѓе“, идеални за идни девојки со сила!
 • Оразија. Тоа значи „чувар на времето“ и можеби никогаш порано не сте го чуле ова убаво име.
 • Лиа. Тоа значи „носител на добра вест“, и каква подобра вест од вашата ќерка што доаѓа на светот?
Ако сакате да откриете повеќе типични италијански имиња, тука имате повеќе имиња на италијански девојки

Имиња на арапски девојки

Арапските имиња за девојчиња имаат посебна музикалност при изговарање, а значењата им се секогаш многу убави. Следно, ќе ви дадеме неколку примери за овие имиња кои сигурно ќе ве фасцинираат.

 • Афра Афра е име на девојче и од хебрејско и од арапско потекло и значи „млад елен, бојата на земјата“.
 • Дека. Тоа значи: „убаво“. Тоа е кратко име, но со многу сила.
 • Хасна. Ова име е кратко, но има големо значење за девојчињата: „силно“.
 • Камила. Ова име е почеста во општеството, но вие ќе го обожавате неговото значење: „Совршено“
 • Лејла: Ова прекрасно име има значење што треба да се има предвид: „bornена родена ноќе“. Ако вашата ќерка е родена ноќе, ова име е нејзино!
 • Кверина. Токму ова музичко име има важно значење во нашето општество: „дарежливо“.
 • Раизел: Ако сте lубител на цвеќиња, Раизел е оригинално име што ќе ви се допадне: „Роза“.
 • Ромина: Ова име беше вообичаено пред неколку децении и сега се враќа со сила, неговото значење е: „Покриено со слава“.
 • Селма: Тоа е убаво име кое има многу длабоко значење: „Таа што има мир“.
Дали ги сакавте Тука имате повеќе имиња на арапски девојки

Дали веќе знаете какво име ќе му дадете на вашето скапоцено бебе кога ќе дојде во светот? Не донесувајте ја вашата одлука лесно! Дека тоа ќе биде име што ќе ве придружува цел живот.

А ти, како ќе ја наречеш ќерка ти?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.