Инфузии во бременоста, можете ли да ги пиете?

Инфузии во бременоста

Ако сте страсни за билни чаеви и сте бремени, треба да знаете дека тие постојат многу варијанти кои не се препорачуваат за време на бременоста. Постојат различни причини зошто многу од инфузиите кои најчесто се консумираат, се контраиндицирани за бремени жени. Веќе знаете дека кофеинот може да биде многу штетен за вашето бебе и оваа супстанца е присутна во многу чаеви.

Но, покрај кофеинот, овие видови на билни пијалоци тие можат да бидат опасни за развојот на вашата бременост. Сепак, многу други инфузии се компатибилни со оваа состојба и во тој случај можете да ги консумирате нормално. Затоа, не грижете се ако сте редовен потрошувач на билни чаеви, сигурно ќе најдете оној кој го сакате и е компатибилен со вашата состојба во текот на следните неколку месеци.

Инфузии кои не се препорачуваат во бременоста

Инфузии во бременоста

Секоја инфузија што содржи кофеин или теин, како што често се нарекува, не е погоден за бремени жени. Сепак, секоја бременост е различна и секоја жена има различни потреби, затоа треба да се консултирате со докторот кој ја следи вашата бременост за да бидете сигурни кои производи можете и не можете да ги земете. Исто така, ќе мора избегнувајте да ги консумирате овие други инфузии додека сте бремени:

 • Валеријана: Ова растение е широко користено во различни формати за смирување на нервите и состојбите на вознемиреност, покрај промовирањето на спиењето. Иако се чини безопасно, за време на бременоста може да го забави срцевиот ритам фетусот и ова е доста опасно.
 • Инфузија на коренот на сладунец: Опасно затоа што може да предизвика контракции и предизвикуваат предвремено породување, дури и спонтан абортус. Исто така, може да го зголеми срцевиот ритам и да предизвика наплив на крвен притисок.
 • Гинко билоба: Оваа инфузија може негативно да влијае на функционирањето на некои органи на фетусот, главно на неговото срце.
 • Инфузија од караница: Може произведуваат контракции во матката и да предизвикаат предвремено породување или во најлош случај спонтан абортус.

Инфузии што може да ги земете за време на бременоста

Инфузија на ѓумбир

Иако овие билни чаеви во принцип не се опасни и можете да ги земате додека сте бремени, не боли да се консултирате со вашиот лекар. Можно е да имате претходна патологија која е некомпатибилна со инфузиите.

 • Камилица: Инфузијата од камилица се користи со векови заради своите антиинфламаторни својства. Тоа ќе ви помогне при варење и мирна непријатност во стомакот типично за бременоста.
 • Чај од роибос: Оваа инфузија е совршена за вас ако сакате пијалоци со млеко или зеленчукови пијалоци. Иако се нарекува чај, тој не содржи теин и поради оваа причина е совршен за бремени жени.
 • Инфузија на ѓумбир: Коренот на ѓумбир многу се препорачува за сите, неговите својства се многубројни и многу корисни. Во случај на бремени жени, инфузијата со ѓумбир помага да се намали типичната непријатност во бременоста. Покрај тоа, тоа ќе ви помогне зголемување на одбраната природно и ова ќе ви помогне да спречите настинки и вообичаени болести.
 • Чај од малина: Одлична опција бидејќи содржи голем број на витамини, минерали и антиоксиданти, од суштинско значење за правилно функционирање на телото. Тие ќе ви помогнат да го подготвите вашето тело за времето на породување.
 • Чај од коприва: Повторно многу препорачана инфузија за нејзините многу својства и придобивки. Иако неговиот вкус е нешто погорчлив, така не е за секогоs.

Како што можете да видите, има инфузии за сите вкусови и можете да ги земате за време на бременоста се додека сте внимателни со супстанциите што ги консумирате. Не заборавајте да разгледате многу внимателно состојки на препаратите, бидејќи тие можат да содржат некои од растенијата кои не се препорачуваат во бременоста. Во секој случај, никогаш не треба да земате повеќе од три инфузии на ден. Консумирајте го овој производ во умерени количини и ќе уживате во многу дополнителни придобивки, покрај тоа што ќе ви помогне да одржувате соодветна хидратација.

И кога се сомневате, консултирајте се со вашиот лекар да проверите дали можете да направите инфузии без да ризикувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.