Како да аплицирате за картичка за големо семејство

Како да аплицирате за картичка за големо семејство

La статус на големо семејство отсекогаш била одредена број поголем од две деца, но неговиот квалитет како таков може да се одрази и од други причини и услови кои ги посочуваме подолу. За да може да се поседува оваа титула потребно е да се знае како да аплицирате за картичка за големо семејство и кои барања се суштински.

Зошто да добиете голема семејна картичка? Затоа што да се биде во ваша сопственост ќе има некои придобивки кои можат да бидат профитабилни и кои ги детализираме подолу. Оваа титула може да се издава се додека сите членки живеат во Шпанија, дури и ако независно се од друга националност, и се додека припаѓаат на ЕУ.

Како да аплицирате за картичка за големо семејство

Голема семејна картичка Мора да биде препознаен во официјалниот наслов и да бидат препознаени со состојбата на Многудетно семејство. За да го побарате, мора да отидете на Територијални канцеларии на социјалните служби на секоја провинција или во компатибилни тела како што е Генералниот директорат за семејни и социјални политики.

Апликацијата можете да ја преземете преку овој линк  http://tramitacastillayleon.jcyl.es. Откако ќе се пополните можете присутни во евиденцијата на Територијалното управување со социјалните служби, во Канцелариите за информации и регистар на Junta de Castilla y León, или на кое било од местата утврдени во член 38.4 од Законот 30/1992.

Ќе се издава титулата Многудетно семејство во рок од 10 дена од денот на презентацијата.

Повеќе нема да се издава во форма на книга, но резолуцијата ќе биде формализирана во хартиена форма каде што ќе биде придружена со индивидуални картички за секој член на семејството.

Како да аплицирате за картичка за големо семејство

Кој може да аплицира за картичката за големо семејство?

 • Оние големи семејства кои се составени од еден или повеќе потомци, во овој случај три, дури и кога децата не се заеднички.
 • Може да се издава на формирани семејства со еден или двајца асценденти, имајќи две деца и кога едно од нив има признато попреченост еднаква или поголема од 33%, или не сте во состојба да работат.
 • може да се признае кога еден од предците или родителите имаат препознаена попреченост еднаква или поголема од 33% или бил неспособен за работа поради инвалидитет еднаков на или поголема од 65%. Во овој случај тие можат да имаат до две деца.
 • Кај разделени или разведени родители со три или повеќе деца, без разлика дали се вообичаени или не. Се додека тие се под ваша одговорност или економска зависност, па дури и не живеат во ист брачен дом.
 • Кога двајца или повеќе браќа тие останаа сирачиња од татко и мајка и се добредојдени од некој вид тутор.
 • Кога е составен од три или повеќе без татко и без мајки а се над 18 години, но доколку некој од нив има признато попреченост еднаква или поголема од 33% и каде имаат економска зависност еден од друг.
 • Кога семејството има две деца, но еден од родителите, татко или мајка, е починат.
Големо семејство
Поврзана статија:
Кои се условите да се биде големо семејство

Предности на големото семејство

Корисниците на големо семејство можат да ги искористат предностите бројни попусти и поволности понудени од државата и автономните заедници, на овој начин тие ќе можат да искористат одредени подобрувања во нивните секојдневни активности.

 • DNI и пасошите се бесплатни, исто така и во неговото обновување.
 • ќе има а економска корист за раѓање или посвојување на дете Повеќе информации на страницата за социјално осигурување.

Како да аплицирате за картичка за големо семејство

 • Попусти на билети за музеи.
 • Попусти да патуваат во транспорт.
 • на најдобар резултат при добивањето на стипендии од Министерството за образование. Исто така попуст на образовните такси.
 • Може да се побара социјалниот бонус за набавки на вода и светлина, се применуваат до 25%.
 • Даночни предности при изготвување на билансот на успех, каде дури може да се побара аванс од 100 евра месечно. Во 2015 година беше одобрено дека многудетните семејства кои не пресметуваат одбиток од 1.200 евра може да бидат ослободени, дури и за посебни големи семејства може да биде помеѓу 2.400 евра.
 • жените имаат а подобрување на придонесите за пензии.
 • Бонуси да вработи а домашна помош.
 • Можете да побарате а отсуство за детска грижа и да може да го искористи периодот на придонеси, дури и да има резервација за работа.
 • Преференции за изнајмување Државен план за домување, субвенции за стекнување на а заштитено куќиште и помагаат да се адаптира куќата во случај на раѓање деца.
 • Попусти до 50% во данокот на регистрација за стекнување на хомологирано возило Помеѓу пет до девет места. Субвенцијата може да биде околу 3.000 евра при купување на нов автомобил со 5 седишта што не надминува 30.000 евра (без ДДВ) и испорака на автомобил стар повеќе од 10 години.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.