Како да воспитувате бебе со љубов и почит

Како да едуцирате бебе.

Едуцирајте го бебето од љубов и почит Тоа е правилен начин да се воспитаат емпатични, грижливи и почитувани деца. и подготвени да функционираат во секакви околности. Многу семејства грешат да чекаат децата да бидат постари за да почнат да го спроведуваат образованието чисто кажано. А тоа претпоставува суштинска заостанатост, бидејќи за детето дека нема правила во првите години, подоцна е потешко да ги претпостави.

Затоа што од раѓање, бебињата учат, да се погледне, да се препознае, да се зборува, да се движи, да се игра, се е постојано учење. А во него мора да биде вклучено и добро од лошо за децата да растат свесни дека секоја постапка има последица. Дека има и други луѓе во светот во кој живеат и како треба да се однесуваат во тоа општество на кое припаѓаат.

Можете ли да едуцирате бебе?

Едуцирајте и одгледувајте бебе.

Иако се мали и нивното разбирање е ограничено, Бебињата се способни да ги разберат правилата доколку имаат логика и континуитет. Затоа, тие мора да се прилагодат на нивната способност за разбирање и секогаш да ја земат предвид почитта и љубовта кон воспитувањето со почитување. Дали сакате да откриете неколку трикови за да го едуцирате вашето бебе? Еве неколку упатства за тоа како едуцира бебиња врз основа на нивната возраст.

Насоки за одгледување бебе

 • Контролирајте ги вашите емоции пред вашето бебе и останете смирени пред несоодветното однесување. Никогаш не треба да ги губите нервите, не со вашите деца или со други луѓе, туку уште помалку со бебе кое не ни разбира што се случило.
 • Примени позитивна дисциплина, така што детето учи врз основа на она што го прави добро наместо да ве казнуваат или закануваат кога правите нешто помалку добро.
 • Воспоставува правила на соживот соодветно на возраста на бебето во секое време.
 • Разговарајте со вашето бебе и објасни му ги работите дури и ако не те разбира, користете едноставен јазик што бебето може да почне да го разбира.
 • Почитувајте ги правилата сами што го воспоставувате за да создадете ред дома. Џабе ти е еден ден да му наметнеш правило на своето дете, а потоа самиот да го прекршиш.

Едуцирајте ги вашите деца во инклузија од бебиња

Образованието на бебињата.

Светот станува се поинклузивен а во сите области се креираат акции за сите деца да имаат исти или слични можности. За општеството да биде поинклузивно, од суштинско значење е децата да се едуцираат уште од бебиња за да знаат како правилно да се однесуваат со сите видови деца, и покрај нивните разлики. Како можете да го направите тоа? На најосновниот начин, што е поврзување на вашето бебе со други деца, поттикнување односи со нивните врсници во различни средини.

Грижете се за јазикот што го користите дома за да им се обраќате на другите луѓе, со и без функционална различност. Често користиме навредлив и агресивен јазик кон другите луѓе секојдневно, без да се земе предвид дека децата се пред себе доловувајќи се. Ова станува шаблон што потоа го повторуваат, и таму се губи одличната можност да се едуцираат децата во поинклузивен свет.

Не заборавајте да го научите вашето бебе да се грижи за своите работи и да го разликува она што им припаѓа на другите. Децата по природа се себични, веруваат дека се е нивно затоа што никој не им кажува дека работите се распределуваат меѓу луѓето. Поттикнете дарежливост преку игра, создадете ситуации во кои вашето дете треба да споделува за да разберете дека се е подобро ако уживате во друштво.

Накратко, нема ништо како пример за воспитување и воспитување деца во средина со почит и љубов. На овој начин, вашите деца ќе станат возрасни луѓе со поддршка и емпатија, тие ќе бидат подготвени да се справат во секоја ситуација и со секој со функционална различност. И така, светот ќе биде попочитуван кон сите луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.