Како да ги забавувате своите деца дома

Забавувајте ги децата дома

Забавувањето на вашите деца дома може да биде огромно и пред се исцрпувачко. Децата имаат неуморна, нормална енергија, од друга страна. Излезете надвор, вежбајте, играјте и уживајте во сите задоволства од детството, тоа е неговата главна мисија во животот

Но, лесно е да останете без идеи и да се свртите кон непродуктивни активности, како што се екрани, видео игри или телевизија. Користењето на овие ресурси не е лошо, се додека е на повремена основа, а не на вообичаен начин за забава децата дома.

Бидејќи со малку имагинација и неколку мали дози на креативност, можете многу да се забавувате од вашиот ракав. забавни активности за забава на вашите деца дома. Дали ви треба инспирација? Не пропуштајте ги овие совети меѓу кои ќе најдете неколку идеи што можете да ги прилагодите на вашите потреби и на вашите деца.

Совети и активности за забава на децата дома

Играјте ја enенга како семејство

Игри на табла, занаети или печење се само некои типични идеи за играње и забавувајте ги децата кога да бидам дома. Но, со малку генијалност, сите можат да се соберат за да се создаде збир на активности кои обезбедуваат конечна корист. Ова додава забава и возбуда и им помага на децата да гледаат на тоа како нешто долгорочно, а не само на еднократна активност.

Искористувајќи го фактот дека оваа година имаме Олимписки игри, а како да организираме домашна Олимпијада за да ги забавуваме децата дома. Олимписките игри се најважниот спортски настан Во светски рамки. Спортисти од сите категории и сите страни на светот, се стремат да постигнат извонредност, даваат максимум од себе и ризикуваат сè за што се бореле во текот на 4 години тренинг во еден момент.

Ова е духот со кој треба да се заразат децата, напор, издржливост и борба за да се биде најдобар. Бидејќи не можете да вршите многу видови на спортови дома, освен ако не живеете во куќа со голем надворешен простор, ние ќе создадеме адаптирани Олимписки игри.

Олимпијадата од вашиот дом

Забележете ги овие идеи, тие можат да ви послужат како инспирација и да создадете ваш сопствен календар, во зависност од луѓето што сте дома и просторот и времето на располагање.

  • Битки на Парчееси: Може да се остави само најдоброто и за да го најдете, ќе мора да играте игри додека учесниците се елиминираат.
  • Најдобриот сладолед на летото: Нема лето без сладоледи, особено ако се домашни и со посебен вкус. Haveе мора да создадете различни вкусови на домашен сладолед во серии, сè додека не го најдете најбогатиот од сите. Победникот ќе ја има честа да го именува сладоледот, што ќе остане семејна традиција.
  • Филмска игра: Ако сакате да гледате филмови како семејство, оваа игра може да биде една од највозбудливите во натпреварот. Победничката двојка ќе може да ги избере филмовите од крајот на Домашните олимписки игри до Божиќ.
  • Војна на зборови: Бидејќи не смееме да заборавиме на наученото во текот на учебната година, можете да го вклучите некоја попродуктивна игра. Битка со оковани зборови, кои можете да ги изведувате во мали серии додека траат игрите.

Еден месец забава дома

Играјте како семејство

Официјалните Олимписки игри траат приближно 15 дена, но дома можат да бидат продолжени подолго. Значи, летото ќе биде попознато и ќе имате можност да ги забавувате своите деца дома со забавни активности. За да ги направите домашните Олимписки игри пореални, можете дури и да организирате церемонија на отворање и уште една да го прослави крајот.

За деца може да биде многу возбудливо, забавно и исто така едукативно, затоа што можете да им ги покажете знамињата на светот и да ја искористите можноста да објасните малку повеќе за другите култури. Ако покрај уживањето во домашните Олимписки игри можете да гледате спортови како семејство, ќе најдете семејна забава со која ќе создавате одлични спомени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.