Како да ги направите децата бестрашни

 

Како да ги направите децата бестрашни

Постарите луѓе веќе имаат капацитетот за саморегулација од многу стравови што н ha прогонуваат. Но, децата с still уште ја немаат таа самоконтрола и тоа е во рацете на родителите одговорноста да може да помогне за тој страв да престане да постои. Можеби е логично да мислиме дека ги имаме најдобрите алатки за да ја понудиме нашата поддршка, но во други случаи не знаеме што да прават за децата да не се плашат.

Не смееме да заборавиме дека да се плашиме е дел од нас и кај децата е претставено како здраво решение тоа е дел од нивниот раст. Но, понекогаш овој вид страв за нереални работи може да доведе до вознемирувај го стравот на таа мала а можеби и таа закана нема да стане реална. Во овој момент, родителите треба да најдат начин да ги надминат стравовите вештини за саморегулација.

Што можеме да направиме за децата да не се плашат?

Мораме да им ја понудиме предноста што чувствуваат страв и практикувајте ја таа ситуација, иако знаеме дека е полесно да се каже отколку да се направи. Ние секогаш излегуваме да им помогнеме во мака да можат да ги уверат и тоа е тука, иако можеби не изгледа така, каде во овие ситуации има прекумерна заштита.

На сите начини на кои вашето дете може да чувствува страв, тоа е чувство дека може да постои дури и кај постарите луѓе, иако на поинаков начин. Тоа е поради тоа никогаш не го исмејувај тој момент, бидејќи детето нема да се чувствува разбрано, ќе верува дека е чудно, ќе чувствува недостаток на наклоност и уште поголема несигурност.

Како да ги направите децата бестрашни

 

Прашајте го зошто се плаши

Да се ​​направи анализа на ситуацијата е да се визуелизира конкретно од што се плашат. Поставувајте конкретни прашања зошто се плашите: Зошто се плашите до темнината? Зошто се плашите од личност? Дали сте изненадени кога видовте куче одблизу? Особено, постојат многу стравови што можат да постојат: да се биде сам, кај некои животни и инсекти, да оди на лекар, на височини, да оди на училиште, на чудовишта ...

Утеха со зборови таков вид терор, верувајте што ви кажува и чувствуваат емпатија. Ова многу ги теши, но детето мора да се охрабри дека мора да се работи на овој страв. За да го направите ова, дозволете му тој или таа да го споделат тоа што го имате да се биде храбар и почнете да управувате со тој страв, дури и ако е како тим.

Не го терајте да се соочи со своите стравови на радикален начин

Мора да се соочите со вашите стравови, но не радикално. Не го присилувајте вашето дете да го прави она што не сака, вие ќе провоцирате многу повеќе страв и вознемиреност. Мора да го натерате да се соочи со тоа постепено за да се чувствувате и двајцата горди на напредувањето.

Помогнете му да се справи со тој страв, но не го лажете ни него. Не кажувајте му дека ништо нема да се случи, или дека ќе се плаши кога ќе го доживее подоцна. Натерајте го да се соочи со таа ситуација со храброст, ако се плаши да оди на училиште, придружувајте го додека не се чувствува удобно и ако се плаши да внесе вакцина мора соочи се со храброст.

Како да ги направите децата бестрашни

Ако и ние чувствуваме болка или страв поради тој страв не даваме добар пример. Мора да покажете дека треба да бидете храбри, без обврски да се соочите нагло, но да правејќи го малку по малку.

Секогаш поттикнувајте го да го стори тоа со а добар карактер и позитивизам. Исто така, наградете го кога има добар напредок. Ако неговиот страв беше да биде сам во соба и да го натера да остане некое време, задоволете го својот напор со зборови како што се: Многу добро за вашето достигнување! Го сакам тоа! Утре сигурно ќе успеете да останете уште малку; Го можеш тоа! О, ти си многу храбар!

Од друга страна, ќе забележиме дека не се сите стравови исти, ако детето чувствува страв не треба да се соочувате со голема потреба. Ако стравот е затоа што не сака да оди на училиште или да оди во парк бидејќи има кучиња, мора да додадете техники за да може да се релаксира и се согласи да стане храбар. Напротив, не сакате да гледате страшни филмови или се плашите од височина, не мора да ги надминувате, бидејќи тие не се мешаат во вашиот секојдневен живот. Ако забележите дека неговиот стравот ве победува, создава опсесии или излегува дека е многу посериозно, секогаш можеме да разговараме со професионалец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.