Како да ги натерате децата да пробаат нова храна

Трикови за децата да јадат нова храна

Да ги натерате децата да пробаат нова храна може да биде еден од најсложените детски предизвици за децата. Кога се особено млади, не сакаат да пробуваат различни работи, бидејќи с everything што е надвор од она што тие го знаат, станува чудно и не апетира. Тоа дури и не мора да биде храна што генерално предизвикува отфрлање, како зеленчук или риба.

Ако детето не сака да проба нешто, колку и да изгледа добро, нема да има начин како да го преземе. Поради оваа причина, многу е важно да се вклучат навиките за јадење од многу рана возраст. Бидејќи детето кое навикнало да јаде с everything е голем душевен мир. Но, бидејќи ова е нешто што не се случува секогаш, да видиме некои трикови за да ги натерате децата да пробаат нова храна.

Моите деца одбиваат да пробаат нова храна, што да правам?

Како да ги натерам моите деца да пробаат нова храна?

Прво и најважно е да ги оставите настрана грижите и да ве преоптоваруваат, бидејќи покажувањето на тие чувства ќе предизвика децата да чувствуваат недоверба. Ако се обидете да го натерате вашето дете да земе нешто различно, но го правите тоа со мала доверба, Принудувајќи, дури и мамејќи, вашето дете ќе открие нешто различно и инстинктивно ќе одбие да го докаже тоа. Напротив, да го научите на храна во нејзиниот природен формат, да му дозволите да си игра со неа, да манипулира и да експериментира со неа, може да предизвика да биде iousубопитен и да ја проба.

Скривалиштето обично се користи за натерајте ги децата да јадат, храната е камуфлирана за да го скрие вкусот, текстурата е целосно изменета така што едвај се забележува и логично, детето не знае што јаде. Затоа, многу е важно да се вклучат некои промени, така што малку по малку се запознаваат со друга храна и доаѓа време кога се охрабруваат да пробаат други работи.

Еден од најдобрите и најефикасните начини е да ги вклучите децата во процесот на купување и подготовка на храна. Однесете го вашето дете во маалскиот супермаркет, каде што може да ги види тезгите со својата различна храна, мириси и бои. Поминете некое време лутајќи по тезгите, научете го вашето дете колку што можете повеќе за групите за храна и оставете му да избере неколку работи што сака сам да си ги купи.

Научете ги вашите деца да готват, тие ќе научат да пробаат нова храна

Додека ја подготвувате храната, се соочувате со многу храна и искушение да ја јадете додека ја трансформирате во вкусно јадење. Дозволете вашите деца да учествуваат во тој магичен процес каде што сет од различни видови храна, како зеленчук, зеленчук, житарици, зачини и сите видови производи, тие стануваат јадење што подоцна ќе го делите како семејство.

Можеби нема да можете да го натерате вашето дете да проба нова храна уште при првиот обид, но ќе создадете нешто многу важно. Познавање на храната, што ќе го натера вашето дете да се запознае со храната, да научи некои основи за готвење и во одреден момент тој самиот ќе се осмели да проба нова храна.

Бидете трпеливи, постојан и најдобар пример за вашите деца

Научете да готвите

Не ги присилувајте децата да јадат, може да создадете голем проблем во хранењето на детето што може дури и да се претвори во долгорочна траума. Наместо тоа, барајте креативност при готвењето, барајте нови начини како да ја сервирате храната на најприроден можен начин. Многу е важно детето да научи да ја гледа храната во нејзината природна форма и да го јадете и покрај тоа, без храната да биде камуфлирана.

На ист начин, од суштинско значење е вие ​​самите да бидете најдобриот пример за вашите деца. Внимавајте секој ден да ве гледаат како јадете различни нешта, секаква храна и со различни карактеристики. Добар почеток може да бидат работите што најмалку ви се допаѓаат, затоа што сигурно вашите деца ве слушнале како зборувате за работи што не сакате да ги јадете. Покажете им дека ништо не е во ред и дека можеби дури и не им се допаѓа и дека не мора да јадат поради обврска.

И врз основа на ова, вие самите мора да бидете свесни дека не мора да им се допаѓа на секоја храна и дека децата имаат право да креираат сопствени преференции. Дајте им многу опции, сигурно меѓу сите тие ќе ја најдат својата омилена храна и на тој начин ќе можат да ја подобрат својата исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.