Како да ги натерате децата да учат сами

Нека децата учат сами

Да се ​​натераат децата да учат сами може да биде незгодно, особено ако родителите никогаш немале добра навика за учење. Воопшто не е лесно да може да се концентрира правилно, така што целото знаење е добро воспоставено во меморијатаНа Со безброј работи што го одвлекуваат вниманието и комплексноста на дистрибуција на работа, децата се соочуваат со многу тешка задача.

Поради оваа причина, многу е важно да ги научиме децата да се подготвуваат за нивните студии уште од рана возраст. Со неколку совети и трикови што ќе ве придружуваат во текот на вашиот живот како студент. Откако ќе добијат навика и ќе ги натераат да учат сами, тие ќе можат подобро да го распределат своето време, своите задачи и на крајот, ќе бидат поавтономни и ефикасно. Дали сакате да знаете некои трикови за да ги натерате вашите деца да учат сами? Забележете ги овие совети.

Студентски трикови кои не пропаѓаат

Студија Воопшто не е лесно, затоа што студијата не се состои од седење за да читате и запомните концепти без крај. Мора да разберете што читате, да стекнете способност да синтетизирате и да бидете во можност да го репродуцирате наученото. За да се постигне ова, може и треба да се користат практични и многу корисни алатки за проучување. Ова се некои студентски трикови дека можете да ги научите вашите деца.

Организирајте работа

Научете ги децата да учат

Без разлика дали се млади и имаат мали задачи за извршување, или ако се постари и нивната студија е посложена, организирањето на работата е од суштинско значење за да се постигне целта. Научете ги децата да ги делат задачите и наставната програма треба да се подготват. Ако треба да подготвите неколку предмети, препорачливо е да започнете со најтешките, со што подобро ќе ја искористите вашата енергија и способност за меморирање.

Кога студираат некое време, силите, енергијата и желбата минуваат и потешко е да се асимилираат концептите. Затоа, научете ги вашите деца да ја поделат својата работа и да започнат со она што ги чини најмногу. Ако заминат најлесно за крај, кога ќе се соочат со тоа ќе го направат со поголема желба.

За да ги натерате децата да учат сами, научете ги да прават контури

Шемите се совршен начин за организирање и дистрибуција на работа и за студентите е една од најефикасните алатки. Ако им понудите и на децата пенкала со различни бои, етикети, налепници и секаков материјал училишни ученици што привлекуваат око, полесно ќе се фокусираат на студиите.

Надвор од одвлекување на вниманието

Избегнете го вниманието со тоа што ќе подготвите соодветно место за учење, со добра светлина, со доволно простор за дистрибуција на училишен прибор и со целиот потребен материјал при рака. Нема телевизија во близина, нема музика, а уште помалку мобилни уреди или игри што го привлекуваат вниманието на детето. За да бидете расеани во студијата, најдобро е да имате само близу до она што ви треба за да го проучите.

Паузите се од суштинско значење

Паузите во студијата

Организирањето на работата, исто така, бара планирање на времето за студирање, со соодветните паузи. До мали деца, на секои 20 или 30 минути работа им е потребна пауза околу 15 минути. За тоа време тие можат да имаат закуска, да пијат вода и да се релаксираат некое време. Постарите ќе треба да паузираат секој час, по околу 10 минути одеднаш.

Овој одмор е од суштинско значење, бидејќи од часот мозокот, очите и телото почнуваат да страдаат од напорот. Со неколку минути одмор до истегнете ги мускулите, консумирајте ужинка или освежителен пијалок и одморете ги очите, ќе бидат подготвени да продолжат со студирањето.

За добра работа е потребна награда

Кога зборуваме за награда, не станува збор за давање одличен подарок за наградување на децата за студирање. Всушност, тоа е нивна работа и треба да бидат свесни за тоа. За што станува збор е поттикнете го нивниот напор, без оглед дали добиваат подобри или полоши оценкиНа Бидејќи работата, борбата за подобрување, трошењето часови за учење, е доволно за да заслужи мала награда.

Честитајте им на вашите деца кога учат сами, препознајте ја нивната работа, нивниот напор и нивната работа, така што тие се чувствуваат мотивирани да продолжат. Нема ништо поважно за детето од чувствувајте се дека сте ценети од луѓето што ги сакате најмногуНа Насмевка, милување, доаѓајте од време на време за да прашате дали му треба нешто и ќе се чувствува придружуван за време на неговото самостојно учење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.