Како да го едуцирам моето дете од бебе

Воспитување на син

Воспитувањето и едукацијата на децата е комплексна работа со полно работно време. Aивотно дело кое е често предизвикувачко и со кое не знаете секогаш да управувате. Бидејќи се појавуваат тешкотии и промени и тешко дека некој е подготвен да се соочи со нив. Едукацијата на вашето дете како бебе може да биде уште посложена, затоа што имате тенденција да мислите дека бебињата не знаат ништо.

Нешто сосема погрешно, бидејќи, иако тие немаат можност да задржат одредени ситуации во нивната меморија, тие се способни да асимилираат рутини. На ист начин како што го учите вашето дете да спие во одредено време, да јаде во клучни моменти од денот или да се тушира ​​во одредено време, можете да обучете го да го обликува своето образование уште од најраното детство.

Стратегии за едукација на вашето дете од бебе

Управувајте со бесот на бебето

Тантруми, фрустрација, промени или одбивања, честопати стануваат совршен изговор за да имате бес во секое време. Без оглед колку се мали вашите деца, дури и како бебиња, затоа што толеранцијата е нешто за охрабрување. Ако некое дете сака нешто и не може да го има, ќе се налути и ќе го покаже на кој било начин, со лутина.

Доколку не се работи на ова однесување, тоа ќе доведе до проблем со управувањето со фрустрацијата и може да се појават негативни ставови. За да се избегне ова, тоа е од суштинско значење започнете со едукација на децата бидејќи тие се бебиња. Прилагодување на правилата и зборовите на разбирањето на најмалите. Забележете ги овие совети и стратегии за да го едуцирате вашето дете од бебе.

 • Тантруми: Не реагирајте на бура на ист начин, односно со викање. Останете цврсти во својата одлука, со спокојство и сериозност, но без да ве става на исто ниво Дека детето.
 • Не давај: Дури и да е бебе, ако попуштите пред неговите каприци ќе бидете изгубени. Научете го да ги почитува правилата, ако не може да има или да јаде нешто, не попуштајте колку и да се жалиш.
 • Избегнувајте преговори кога сте лути: Ако имате вознемиреност затоа што не можете да имате нешто, ќе биде бескорисно ако се обидете да преговарате со бебето. Почекајте да се смири и потоа објасни со неколку зборови дека тоа не може да биде.
 • Користете едноставен јазик: Бебето нема способност да разбере аргументирано објаснување полно со чудни поими. Со доволно неколку зборови, не лепи, не фрла храна, време е да спиеме. Секое додадено објаснување само додава сложеност, вашето бебе нема да го разбере.
 • Поставете стандарди: Светот е управуван од правила, па колку побрзо научите да се придржувате до нив, толку ќе бидете поподготвени за соживот во општеството. Ова значи дека вашето бебе треба научете да ги почитувате стандардите како основа на образованието. Можеби мислите дека нема да разберат, но можете да користите алатки како цртежи за да ви помогнат.

Како да едуцирам бебе ако не ме разбира?

Воспитување на син

Зборовите се сложени, уште повеќе кога се користат исто како и кога зборуваат со возрасно лице. Ако сакате да го научите вашето бебе да зема играчки, можете да користите песни и што е најважно, да му помогнете и да го сториме тоа заедно. Кога завршувате активност, користете кратки реченици за да ја објасните, готово е, крај, да соберете, на пример. Научете го вашето бебе да ги става работите на нивно место, прво вие, а потоа и тој, па ќе го разбере правилото.

Воспитувањето на детето е макотрпна задача која бара трпеливост, разбирање и loveубов. За татковците и мајките не е лесно, секогаш постои искушение да се попушти за да се спречи детето да се налути или мора да се справи со бесот. Но, долгорочно, тој став не е ништо повеќе од начин да му наштети на бебето, бидејќи тој ќе порасне мислејќи дека ако вреска и плаче, ќе го добие она што го сака.

Со трпеливост и постојана работа, рутините и правилата ќе станат нормален начин на живот за вашето бебе. Што накратко, ќе го олесни неговиот развој и неговиот однос со остатокот од општеството како што расте. Со вашиот труд ќе му помогнете на вашето дете да расте, да созрева и станете личност способна да постигне сè што е предложено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.