Како да го натерам моето дете да ги сподели своите играчки

Како да го натерам моето дете да ги сподели своите играчки

Знаеме дека сите деца треба да ги споделат своите предмети. Тоа не е навика со која се родени, туку а навика од која треба да учат како што се развиваат. Тие не учат до тригодишна возраст во теорија овој концепт и родителите се најдобриот клуч за да ги натераме нашите деца да ги споделат своите играчки.

Детето до својата тригодишна возраст е посебно упатено со теоријата дека с everything што го опкружува обично е негово. Нема причина да го споделите со никого, бидејќи има само еден сопственик. Тие не го разбираат концептот за нешто што го имаат може да биде во рацете на некого, Тие не разбираат дека можат да го споделат.

Зошто децата не сакаат да ги споделат своите играчки?

Бидејќи споделувањето е научена вештина и не природна способност. Децата се развиваат со овој егоцентричен концепт, тие препознаваат дека сите работи што тие визуелизираат се нивна сопственост, без да се сфати идејата дека овие предмети можат да припаѓаат на други луѓе.

Има деца на кои овој концепт им е многу потежок од другите. Терминот давање и земање е тешко да се асимилира внатре во неговата глава и оваа ситуација почнува да се појавува кога во неговиот живот почнуваат да се појавуваат деца со кои треба да делат игри. Добрата вест е дека споделувањето играчки може да биде тешко да се разбере, но мора да бидете трпеливи со текот на времето и добра обука совршено учат да споделуваат.

Деца кои прават заедничка активност.
Поврзана статија:
Научете да споделувате дојдете во градинка

Како да го научам моето дете да споделува играчки?

Децата го разбираат концептот на споделување Од 3-годишна возраст. Да му каже на детето дека треба да попушти со играчка и дека ќе ја врати, може да му значи многу малку, бидејќи не го разбира тоа. Од тука с everything тоа може да биде бес и лоши одговори, бидејќи тие с still уште не ги контролираат добро своите импулси. Тие не разбираат дека, дури и да се делат, наскоро ќе дојде нивниот ред и тие ќе можат повторно да го имаат тој предмет во раце. Во оваа ситуација не очајувај, може да има фрустрација, но во нив тие веќе работат нивните вештини за разбирање и тие веќе созреваат.

Како да го натерам моето дете да ги сподели своите играчки

Добриот пример за споделување може да послужи како реплика кога го живеат од домаНа Овој концепт е многу полесно да се разбере кога ќе ја видите оваа вредност во вашата околина. Родителите можат да бидат добар пример за споделување храна или предмети тие имаат во рака да се сетат на чинот на споделување. Исто така, фактот дека тоа го правиме со други луѓе.

Децата треба да си играат со други деца да се пример со многу од неговите вредности. Интеракцијата со децата развива многу когнитивни вештини. Во овој случај тие учат да попуштат и да сфатат дека споделувањето не е лоша работа.

Играјќи, тие ќе го разберат тоа не е се што имаат е нивно, исто така им припаѓа на сите. Тие ќе мора да забележат дека ништо не се случува затоа што нивниот пријател го зема нивниот шетач, бидејќи подоцна ќе им биде понудена можност да да може да избере друг објект и да си игра со него.

Како да го натерам моето дете да ги сподели своите играчки

Мора да ги направите разликуваат дека постојат работи што се од целиот свет: лулашка, седиште, храна ... и дека другите се за лична употреба и тие се ваши, но со намера да можете да ги споделите. Дури и со ова, ние мора да почитуваме кога детето игра и не сака да попушти затоа што има свое право, ние исто така мора да ги почитуваме неговите работи.

Не е повеќе натерајте го да изрази како се чувствува, да може да направи проценка како преведува с everything што учи. На овој начин ќе ги квалификуваме нивните фрустрации, позитивни емоции или гнев, за да продолжиме да им помагаме во с everything што е позитивно.

Заклучок никогаш не го критикувајте нивното однесување, Ние веќе разгледавме дека споделувањето на дело од кое треба да учат и способноста да го сторат тоа ќе зависи од едно дете до друго. Секое дете се развива со свое темпо и затоа не можеме квалификувајте го вашиот став како негативен ниту да го осудувате со навредливи фрази како „вие сте себични“ или „вие сте многу лошо дете“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.