Како да знаете дали раната е инфицирана

Заразена рана

Во текот на детството, вообичаено е децата да претрпат некои домашни несреќи кога играат или на училиште. Исекотини и испакнатини се дел од детството, кој не претрпел ништо како дете. Општо земено, антисептик и некои помошни ленти ќе бидат доволни за да се реши проблемот, но важно е да се препознае типот на повредата за да се избегнат ризици. направиКако да знаете дали раната е инфицирана?

Еден од најголемите ризици кога ќе се појави исеченица или рана е да се зарази. Сликата што може да биде едноставна може да биде комплицирана ако батеријата влезе во телото. Затоа е многу важно да се открие типот на раната за да се најде брзо решение и на тој начин да се избегнат поголеми проблеми.

ризици од повреда

Исекотини, изгореници, солзи и други домашни несреќи треба внимателно да се проверат во моментот кога ќе се случат. Проверете дали повреденото место дошло во контакт со штетни елементи или ризик. И веднаш применувајте превентивни производи. Причината? Отворената рана овозможува навлегување на бактерии, габи и други агенси штетни за телото. А Заразена рана се јавува кога микробите влегуваат во „отворени“ области на телото кои се незаштитени. Така, микробите се таложат во ткивата, што го отежнува заздравувањето на раната со ризик од влошување.

Заразена рана

Постојат многу видови на рани, од солзи до исеченици, изгореници и повреди од каснувања или чиреви и исеченици од операција. Колку е поголема раната, толку повеќе треба да се внимава да се спречи инфекција. Затоа е важно тоа, подалеку кажете дали раната е заразена или не, навлегувајте во превентивниот фактор. И токму тогаш стапуваат во акција антисептиците и средствата за дезинфекција, кои ќе бидат одговорни да понудат бариера против влезот на микробите во телото. Можеби е очигледно да се грижите за поголеми повреди, но проблемот често се појавува кога станува збор за полесни повреди.

Така, луѓето се опуштаат дека тоа е мала секојдневна несреќа и не нанесуваат никакво средство за дезинфекција. Поради оваа причина, важно е да се знае дека секоја отворена рана може да доведе до влез на микроби во телото.

Инфицирани рани

¿Како да знаете дали раната е инфицирана? Постојат неколку начини за негово откривање, во случај на мали рани, прво е да се забележи дека тие не зараснуваат природно со текот на времето. Има рани кои исто така се склони кон инфекции. Тие се оние кои претставуваат скршени рабови, со влезови, излезни и шилести. Еден од најлесните начини за откривање на заразена рана е да ја погледнете и да видите дали има болка, црвенило, оток и дали раната произведува исцедок. Ова се одлични показатели за инфекција.

на раните треба да се подобруваат со текот на деновите. Доколку тоа не се случи, тоа е знак за можна инфекција, уште повеќе ако се влошат со текот на времето. Некои вообичаени симптоми на заразена рана се:

  • Црвенило
  • Болка
  • Чувство на локална треска
  • Чувство на боцкање и прободување
  • Воспаление и оток на рабовите

Во најтешките случаи може да се појави гној, треска и општа малаксаност. Поради оваа причина, првото нешто е измијте ја областа со сапун и вода за темелно да ја исчистите раната а потоа поставете средство за дезинфекција за да создадете бариера што го спречува влегувањето на микробите.

Залечи рана

Кога третирате рана, најважното нешто за да се избегне инфекција е добро да се исчисти раната и потоа да се врши редовна нега за да се спречат проблеми. Редовното секојдневно чистење е клучно за спречување на микробите да влезат во раната. Ако веќе постои локализирана инфекција, но таа е мала, можете да ја искорените со антисептик. Избегнувајте користење на памук за да не се откачат влакна што може да го комплицираат сликањето. Користете газа за чистење бидејќи не испушта никакви остатоци.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.