Како да знаете дали станува збор за момче или девојче

Пелени за еднократна употреба наспроти пелени со крпа

Ако сте бремени, повеќе од веројатно е дека сакате знајте дали вашето бебе е момче или девојче… Најнормалното нешто на светот. Youе имате момче или девојче што растат во вашата матка? Постојат многу жени кои сакаат да знаат дали имаат момче или девојче пред ултразвукот да им каже да можат да започнат со подготовка на спалната соба и облеката според полот на бебето што е на пат.

Можеби ќе се изненадите кога ќе го знаете тоа не секој сака да го знае полот на бебето, многу родители кои чекаат своето бебе да влезе во светот, претпочитаат да не знаат затоа што не им е грижа ... Не им е грижа дали е тоа момче или девојче, претпочитаат да ја остават мистеријата до крај.

Иако ако сте од луѓето кои се заинтересирани да го знаат тоа, не грижете се затоа што во MothersHoy ќе ви дадеме неколку совети за да знаете дали ќе биде момче или девојче Или барем знаете некои од најчестите начини на кои жените користат да знаат дали имаат машко бебе или девојче.

Ултразвукот како метод за да открие дали станува збор за момче или девојче

Како што добро знаете ултразвучни скенови или ултразвучни тестови е најчестиот метод за откривање на полот на вашето бебе. Ова обично се прави помеѓу 16 и 21 недела од бременоста. Лекарот преку ултразвук ќе може да види дали имате момче или девојче во вашата утроба. Нормално, во Шпанија, овој ултразвук е бесплатен, но ако сакате да го направите пред неделата што ви одговара или сакате специфичен ултразвук како што е 4Д ултразвук, тогаш ќе мора да одите во специјализирана клиника.

Треба да знаете дека во ултразвукот не е секогаш познат полот на бебето, бидејќи ако тој е во позиција кога полот не е јасно видлив, нема да може да се каже. 

работи за бременост

Генетско тестирање

Генетско тестирање се користи и за утврдување на полот на вашето неродено бебе. Бидејќи секое од нив носи и потенцијален ризик за бебето и бременоста, тие ретко се користат само за наоѓање секс, туку за специфична потрага по генетски информации. Двете најчести инвазивни методи би биле амниоцентеза и земање примероци од хорионски ресички. Последново обично се прави помеѓу XNUMX-та и XNUMX-та недела, додека амниоцентезата обично се прави по XNUMX-тата недела, но може да се направи малку порано.

Овие тестови се скоро 99% точни во однос на познавање на полот на бебето, иако постои мала можност за инфекција или губење на бебето, така што тие не се користат само за да се открие полот на бебето, туку целта е друга но кога тие се изведуваат минливо, се гледа полот на бебето, тоа е дополнителна информација.

Големина и облик на стомакот

Веројатно сте слушнале како големината и обликот на стомакот можат да ви кажат дали очекувате момче или девојче. Стомаците на бремените жени се многу различни едни од други. Повеќето „стари жени приказни“ го кажуваат тоа Ако стомакот е заоблен, тоа е девојче, а ако имате понапредна форма како да е „краставица“, тогаш тоа е момче. 

Но, исто така треба да знаете дека големината на стомакот ќе зависи од тоа дали ќе добиете тежина или не, од вашата физичка конституција, дали задржувате повеќе или помалку течности ... затоа, оваа опција обично не е многу успешна.

мода бремена жена

Кинеската маса

Кинеската трпеза станува сè помодерна бидејќи многу жени се повеќе се потпираат на неа за да знаат дали имаат момче или девојче во утробата. Всушност, можете да најдете различни верзии на Интернет за да знаете дали станува збор за момче или девојче. Многу луѓе го користат за забава бидејќи прецизноста не е секогаш точна.

Во принцип, се земаат предвид возраста на мајката за време на зачнувањето и месецот во кој се случило зачнувањето, а потоа полот на бебето ќе излезе при раѓање. Многу луѓе веруваат дека ако резултатите се погрешни, тоа е затоа што Кинезите ги сметаат годините поразлични од нас и дека новороденче за нив веќе има една година.

Пулсот на фетусот

Пред многу години, луѓето почнаа да зборуваат дека ако го погледнете срцевиот ритам на фетусот, можете исто така да предвидите дали ќе биде момче или девојче. Старата поговорка е дека над 140 отчукувања во минута е девојче и под 140 отчукувања во минута е момче. Имало истраги за да се утврди дали ова е реално или не. Некои луѓе се обидоа да кажат дека ова е само ако се погледне во текот на првиот триместар, но исто така се покажа дека не е точно. Дури и со сето ова кажано, некои луѓе сè уште имаат доверба во тоа и тоа секако прави забавна игра.

патување додека е бремена

Ран метод на ултразвук на Рамзи

Исто така, постои нов метод за утврдување на полот на вашето бебе во рана бременост преку ултразвук што може да се користи веќе во 6 недела од бременоста. Се користи за да се утврди дали имате момче или девојче врз основа на локацијата на плацентата во бременоста. Едно нешто што треба да се има предвид е дека понекогаш она што го гледате на екранот за време на ултразвук е поинаква ориентација отколку што е реално. 

Апликации за мобилни телефони

Постојат мобилни апликации кои покрај тоа што ја предвидуваат вашата овулација тие ќе ви кажат дали ќе имате момче или девојче во зависност од тоа кога го зачнавте бебето. Иако е точно дека сигурноста не е многу добра, реалноста е дека тоа е забавна игра за тестирање дали ќе имате момче или девојче во вашата матка за време на деветте месеци од бременоста. Кога ќе заврши средината на бременоста, ќе знаете дали апликацијата била навистина исправна или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.