Како да знам дали сум бил малтретиран во детството

осаменост

Понекогаш Слушате за злоупотреба на деца и не знаете зошто ве загрижува, Тоа е нешто што не го знаете или можете да го објасните, вие само знаете дека чувството на студ тече низ грбот и тој страв ви ги осеќа сетилата. Се обидувате да ја избегнете темата, да ја снема од вашиот живот, преправајќи се дека тоа е нешто што не постои, дека се работи што навистина не се случуваат.

Сепак, сите овие сензации би можеле да покажат точно дека тоа е многу реален проблем, нешто што не само што се случува, туку и Можеше да ти се случи и да ти беше толку тешко, што твојата меморија ја блокираше меморијата.

Ако навистина се случило, зошто не се сеќавам на тоа?

Не е ништо чудно кај луѓето кои страдале трауматски ситуацииОсвен развој на одредени видови на асоцијално однесување, блокирајте ги овие спомени. Тоа е одбранбен систем што нашето тело треба да го преживее прекумерниот стрес предизвикан од реална опасност.

катанец

Злоупотреби или силувања се несомнено многу болни настани што меморијата понекогаш инсистира да ги сокрие, или со одредени празнини во меморијата, или со нивно целосно елиминирање. Барем по изглед, бидејќи, Секој детал од една минута може да ги активира тие спомени и да предизвика криза од која не можеме да разбереме од каде потекнува. Може да биде парфем, збор, звук, кој било мал детал и да се чувствувате како главата да ви експлодира заради вишок на информации што можеби не сте ни сакале да ги знаете.

Се сеќавам на работите, но не знам дали навистина станува збор за сексуална злоупотреба

La општа дефиниција за сексуална злоупотреба ги опфаќа следниве претпоставки:

 • Пенетрација со полови органи или предмети.
 • Допирање или поттикнување на допир искористувајќи го недостатокот на знаење на малолетникот.
 • Гледајќи безобразно кон малолетничката, принудувајќи го да биде сведок на сексуални практики или да гледа несоодветна содржина како што се филмови, порнографски слики, како и разговори од сексуална природа.
 • И во секој случај секое однесување што го прави малолетникот да се чувствува непријатно или застрашувачко е злоупотреба.

Како можам да бидам сигурен дека сум бил малтретиран без да се сетам?

Има празнини во твоите спомени, но може да се сетиш што се случувало претходно и што се случило потоа, распрашајте се и состави ја сложувалката, ќе го најдеш одговорот. Секогаш можете да побарате препораки од вашето семејство и пријатели или да започнете регресивна терапија.

соберете ја сложувалката

Ако навистина сте претрпеле злоупотреба во детството, во некој агол од вашиот ум се сеќавате на тоа и со помош на вашата околина, ќе го вратите она што ви недостасува за да продолжите со лекувањето. Злоупотребата остава трага, лузни за лекување, тоа не е нешто што може да го носите нормално лесно.

Дали треба да се сетам да се опоравам?

Одговорот е тоа не, всушност има безброј жртви на сексуална злоупотреба кои повеќе не би се сеќавале на ништо. Точно е дека е потешко да се асимилира и прифати она што навистина се случува, но откако ќе го направите тој чекор, процесот на лекување започнува како и секоја друга жртва.

Опоравувањето е тешко, но може да биде полесно со вистинската поддршка. Многу е важно семејството и целото општо опкружување да го поддржува процесот, за тој да биде ефективен. Книга што исто така може да ви помогне е „Храброста да се лекува“, од Лора Дејвис и Елен Бас, репер за помагање на жртвите на сексуално злоставување.

Дневник за бременост

Пишувањето може да ви помогне да ги подредите вашите спомени.

Многу е веројатно дека ако не сте се сеќавале на ништо со години, вашиот процес започнува во зрелоста и ова може да доведе до проблеми во средина различна од онаа што ја имавте кога се случи злоупотребата. Ова може да предизвика дополнителен стрес, бидејќи може да имате нови стравувања дека вашата моментална рамнотежа ќе биде нарушена од ситуации од вашето минато. Не грижете се, сите промени ќе бидат на подобро, рамнотежата што ја постигнавте не беше реална, таа што ќе ја постигнете од сега, ќе биде..

Како треба да се чувствувате ако ве малтретирале како дете?

Нормално е дека на почетокот чувствувате вина, лутина, страв и бесконечна тага и беспомошност.

над бездната

Но, единствената реалност е тоа мора да се чувствувате силно, затоа што преживеавте, затоа што можете да кажете за тоа, затоа што можете да им помагате на другите и пред се затоа што вие Ја заслужувате таа среќа во која се способни да уживаат само оние што се скршени одвнатре. Сега сте на врвот на вашата бездна и можете да го видите одозгора.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

75 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пола dijo

  Вистина е дека злоупотребите остануваат блокирани сè додека нешто не ги натера да скокаат повторно. Нашиот ум има одбранбени механизми за да можеме да ја преживееме таа болка. Ви благодарам, Марија, што му дадовте глас.

  1.    Слика на зачувани места на Марија Мадрожал dijo

   Мојата намера со овој напис е луѓето кои можат да се чувствуваат идентификувани, да знаат за постоењето на овие механизми и да знаат дека можат да бидат ставени во рацете на специјалисти за да им се помогне во лекувањето. Ви благодариме за вашите зборови, за вашата сила и за храброста.

   1.    Анонимен dijo

    Во последно време чувствувам дека не вредам ништо, дека сум срамота, дека сум валкана и не заслужувам ништо добро затоа што сум многу мала. Секогаш ги имам тие виновни спомени кога бев мало девојче и денес имав храброст да tell кажам на мојата девојка, с points укажува на фактот дека сум злоупотребен, и не го паметам како нешто насилно, тие беа игри, с everything толку бавно што Не ми се чинеше, па дури и не го сфатив.
    Толку е познато чувството на допир на моето тело, не чувствувам ништо во тие моменти, кога ме бакнува и ме допира, јас сум таму таму. мојот лош однос со моето тело, мојот начин на сексуализирање како дете, тие цртежи, игри и инсинуации денес ме свртуваат и прават да се чувствувам лошо, токму кога с everything одеше добро и го постигнав она што толку го сакав ...
    Јас сум толку навикнат на галење, бакнежи, на тој страв од мажи и малку осветлени места, не го разбрав неговото потекло и сега гледам дека с everything се чувствува како тие денови. Имам само сцени во мојата глава, сцени што ме разболуваат и прават да се мразам себеси и да ги мразам.
    Тој ден отидов во земјата и типот ми зборуваше, ми беше непријатно, работите што ги кажа и особено како сакаше да ме гушне ... Знаев дека сака да ме почуствува, тоа чувство беше познато.
    Зошто секој го сака ова валкано тело?
    омраза од моето детство, страв од мажи, дека само со жените се чувствувам безбедно, дека само со девојка ми имав нежни фантазии, дека ги гледам сите како силувачи и повеќе ... с everything се вклопува сега, сигурна сум дека сум злоупотребена и Не можам ни да се сетам на с.

   2.    Laura dijo

    Откако пред 3 години почнав да се чувствувам многу непријатно околу татко ми, почнав да се сомневам дека ме малтретирал додека спијам (но не можев да потврдам затоа што не знам), ме погоди фактот дека имам разговор од сексуална природа, тоа може да биде злоупотреба (ако малолетникот се чувствува непријатно) и сфатив дека татко ми цел живот зборувал за овие работи со мене (тие не биле релевантни затоа што секогаш имало самодоверба да се зборува за тие прашања дури и ако се чувствував непријатно мислев дека е нормално), не знам како да опишам како се чувствувам, но не знам дека е убаво да не знам ништо, мајка ми знае дека имам сомневања дека ме малтретирал ( и двајцата знаеме дека има валкан ум, но никој ништо не прави) Прашањето е што таа ми вели дека тоа е практично моја вина и дека јас сум виновна што го „провоцирав“, според неа тој никогаш ништо не ми направил кога Бев мала, но таа навистина не знае, работеше и татко ми се грижеше за мене, тоа ме плаши уште повеќе Не сака да ме носи на психолог иливо суштина ништо не сака да го заборавам, но не можам ако се чувствувам така секој ден, освен татко ми кога седи на мобилниот понекогаш морам да земам нешто и тој постојано гледа порно, знае дека сите знаеме. дури изгледа дека тоа го прави намерно, се чувствувам толку згрозено, валкано, не сакам повеќе да бидам во оваа куќа, не сум сигурен, можеби звучи претерано, но има толку многу празнини во мојата меморија што е страшно, ми дава многу лошо чувство и се чувствувам непријатно околу.

   3.    Амими dijo

    Навистина не знам што да правам, тоа е мојот сопствен татко што го гледам на таа слика, тој звук е одвратен. Сè е одвратно, не можам ништо друго освен да плачам, не сакам да размислувам за ништо... Посакувам никогаш да не се сеќавам на ова. Имам само 14 години зошто по ѓаволите морав да откријам сега??! Ова е ужасно сè е ужасно

  2.    . dijo

   Ми треба помош, во мојата куќа живееме со моите браќа и мајка ми, дедо ми и чичко ми, секогаш сум имал чудна врска со чичко ми, тој ми дава пржена храна, колачи итн.
   Само што понекогаш ми беше чудно, тој ми ги допираше нозете откако ме покани да видам работи за возрасни, но јас не сакав и си заминав, а моментално ми ја допира половината и е многу чудно, не се сеќавам на злоупотреба на него сам. Можеби кога бев помлад ќе ми правеше работи, она што го паметам е старо 6, 7 или 8 години, сето тоа што го напишав, но ништо друго, треба да се напомене дека тој троши работи и е луд, ве молам, ми треба вашата помош , Не знам дали ме злоупотребил или нешто слично. Или она што ми го стори не е во ред, те молам

   1.    коњско влакно dijo

    помина една година од твојот коментар и се надевам дека си добро, ако може, држи се подалеку од тој човек колку што можеш

  3.    Елиза dijo

   Ола се викам Елиза и не знам дали ме малтретирале, само знам дека се плашам од врски. Никогаш не сум имал lубовник. Се чувствувам многу далеку од сè, но пред се сум нормална, но понекогаш имам треска кога сетете се на некои настани, еднаш им реков на моите родители и татко ми ми рече дека сум луд, тој никогаш повеќе не зборувал на оваа тема, само знам дека имам длабока омраза кон некого, дури и тоа ме прави гаден кога ќе го слушнам нивното име.

  4.    Марија dijo

   Здраво, не можам да се сетам на пред или после за непријатните сензации што ги чувствувам.Најголем проблем денес ми се градите, едноставниот допир ми буди чувство на нечистотија.
   Години наназад секоја сексуална ситуација беше непријатна со истото чувство на нечистотија, мислам дека го надминав, но градите се уште опстојуваат.
   Се сеќавам само дека имав непријателство кон едно момче од моето детство од кое се сеќавам како играв на коњот, можете да замислите што направи со мене, ова со неговата облека. Отфрлањето што го предизвика кај мене беше веќе пред ова сеќавање.
   И не знам што можам да направам за да го надминам ова чувство што го чувствува моето тело, тоа е ужасно.
   Не ми е гајле за ништо друго освен да престанам да го чувствувам тоа.
   Останатото е решено.
   Ако можеш малку да ме упатиш...
   Ви благодариме!

   1.    АНОНИМОЗНО dijo

    Здраво, не знам дали сум злоставувана од некој што немам никакво паметење, но кога се работи за сексуални дејствија со партнерот, иако уживам, се чувствувам малку непријатно и по завршувањето се чувствувам многу лошо дека сакам да плачам и чувствувам голема вина, не разбирам зошто и јас понекогаш имам наметливи мисли дека некој ќе ме повреди

 2.   sebastian dijo

  Не го најдов одговорот на прашањето поставено од статијата, освен за овие три реда со многу поедноставен пристап:

  «Во вашите сеќавања има празнини, но можете да запомните што се случувало порано и што се случило потоа, прашајте и поставете ја сложувалката, ќе го најдете одговорот. Секогаш можете да побарате препораки од вашето семејство и пријатели или да започнете регресивна терапија “.

  на кратко, многу зборови да не кажам ништо конкретно. Насловот покренува нешто друго.

  1.    Слика на зачувани места на Марија Мадрожал dijo

   Ви благодарам многу за вашите зборови, конструктивната критика е секогаш прифатена, бидејќи помага да се подобри, ќе го земам предвид во идните списи

  2.    Јован dijo

   Пз ами ми беше корисно и ми се случија скоро сите работи што ги дизајнираше статијата и пз поминав злоупотреба се сеќавам од 5 години до скоро 8 и мислам на тоа што го кажуваш во твојот коментар. Дека вие Нунка претрпевте сексуално злоставување

   1.    Илен dijo

    Јас бев малтретирана од братучед ми како дете, ова одвратно е глуво немо, мајка ми по долгогодишно живеење во мојата куќа го отпушти затоа што му најде многу порнографски материјал. Се сеќавам само дека ова момче ми се јавуваше со гестови и ме фаќаше во собата на баба ми од многу мала возраст, а потоа ми даде пари или слатки и ми направи гест на тишина. Бев многу сексуална девојка, мастурбирам уште како дете, сега сум возрасна жена, отсекогаш сум била многу страшна и многу агресивна, тешко ми е да имам пријатели, loveубовните врски отсекогаш биле неуспешни, Никогаш не можев да имам деца и сигурен сум дека тоа беше од она што го живеев како дете, не паметам скоро ништо за моето детство, ниту луѓе, ниту ситуации и понекогаш има работи за кои се сеќавам дека не знам дали тие се вистинити или ги измислувам, само се сеќавам дека правев непристојни цртежи како да го привлекувам вниманието на моите родители, на 20 години се соочив со родителите, сакав да се убијам, имав ужасна депресија и анорексични нарушувања, на 23 години отиде во странство, се оженив и живеев 14 години надвор од мојата земја, мојот брак пропадна и се вратив кај родителите, сè уште сум депресивна и страшна личност, многу несигурна, сум бил на социолог, психијатар итн., но чувствувам дека никој не ме разбира и дека со никој не можам да бидам искрена, го мразам целиот овој знаковен јазик, тоа ми се гади секогаш кога ќе видам како некој го прави тоа. Вистината е дека имам многу мизерен живот.

 3.   Арацели dijo

  Чапо! Јасно е дека не постои точна формула за паметење и знаење дали е претрпена злоупотреба, дури и ако нашиот ум ја блокира. Тие не се математика, но ми се чини дека се повеќе од точна основа за да може да се започне да се истражува, она што нашата потсвест веќе понекогаш ни вика.

  1.    Слика на зачувани места на Марија Мадрожал dijo

   Ви благодарам, како што велите, тие не се математика, не постои точна формула што ја отвора Пандорината кутија што е во нашата несвест. Само вие го имате клучот, само можам да истакнам каде го закачувате

   1.    Anonimo dijo

    Се сеќавам во адолесценцијата, кога бев нападнат од две лица. Не знам дали е нормално, но сакате да верувате или да размислите што не се случи. Но, во последно време се чувствувам како да имам последици, не спијам добро, имам кошмари и спомени или како моето тело да реагира на тоа. Или ситуации како ако моето тело се сеќава на тоа, се будам во позиции што ме потсетуваат на тоа. Одеднаш се чувствувам тажно и не можам да го преболам тоа, имам спомени од она што се случи и тоа ме вознемирува. Немаше пенетрација, но се сеќавам како ми ги зедоа рацете, ми ја покрија устата и ги натераа нозете. И ме фаќа паника зошто не знам како да го контролирам она што го чувствувам.

 4.   Преживеан dijo

  Ме малтретираа кога бев многу мала. Уморен од талкање меѓу психолози, психијатри и други алтернативни терапии, отсекогаш сум имал чувство дека има нешто во мене што не е како што треба. Тажна и болна девојка, бидејќи имав дванаесет години и страдав од напади на вознемиреност и на 25 години ми беше првиот антидепресив третман со апчиња, имам 45 години. Конечно ја најдов Кармен. Не знаев дека таа е специјализирана по оваа тема. Таа го виде тоа јасно преку моите последици. После тоа ме информираа и така е, моите продолженија се од злоупотреба на деца, но без сеќавање на тоа поради раната возраст, главата понекогаш се спротивставува на тоа верувајќи и треба да бидам целосно убеден дека можам да го направам процес. Како можам да го направам тоа?

 5.   Анонимен25 dijo

  Импресивно е како нашето тело ги активира сопствените одбранбени механизми. Во мојот конкретен случај, многу години страдав од несоница, депресивни напади и вознемиреност. Сум присуствувал на неколку психолози кои многу ми помогнаа. Од најмала возраст страдав од семејно насилство и до 21 година бев во можност да зборувам за тоа и да преземам правни мерки. Како и да е, сите од нас кои имавме трауматски искуства, дозволете ми да ви кажам дека имаме цел во овој живот. Не се откажувајте, бидете мотивирачки субјекти за промена и сила. Сите ја имаме таа светлина што не карактеризира, да не дозволуваме да згасне. Написот навистина ми се допадна.

  1.    Карлос Газанига dijo

   Кога нема чиста меморија, можете да се обратите до професионален психолог специјализиран за хипноза.
   Друга алтернатива е да се консултирате со терапевт со вистински позитивни препораки, со искуство во семејни соelвездија, читање на рацете, интерпретација на фотографии Кирлијан, меѓу другото. Сето ова дава индикации кои се додадени заедно водат до резултат што можете полесно да го прифатите.
   Дури и со сигурност на злоупотреба, треба да започнете терапија за препознавање за да разберете од каде ги избирате вашите блиски наклони во вашиот живот.
   Нормално, возрасно лице кое било злоставувано избрало и сè уште ги избира своите наклонетости од безбедноста што тие ја даваат, или затоа што ја прави да чувствува дека е супериорна на некој начин од личноста по нејзин избор, или поради некоја физичка карактеристика на таа личност лицето чувствува дека е во позиција на моќ во однос на тоа, на пример, постоечка болест на наведената личност што би можела да го услови нивниот живот во иднина, или поради поедноставни одлики што имаат врска со физичкиот или интелектуалниот изглед.
   Друга можност е дека во изборот на партнер постојат услови за недостаток на апсолутна loveубовна посветеност, на пример, ставање ограничувања на честиот контакт со изговорот на „Јас сум ваков“ или познатото „тоа е што има“ со додаток на „за момент“, јасно ветување за неизвесната иднина дека секако дека тие ќе се погрижат за блокирање со што и да имаат навремено.
   На малтретираното лице му се заканува чувство дека е навистина за loveубено во својот партнер или е на пат кон, бидејќи тоа интимно генерира чувство дека ќе страдаат повеќе ако врската не работи.
   Затоа, недостатокот на посветеност со loveубов има врска со паниката да го стори тоа, затоа што во минатото тие веќе лошо се однесуваа кон неа.
   Не е исто да сте биле малтретирани како деца, каде што можеби немавте моќ да ја избегнете злоупотребата; дека се постари, тие имале лоши резултати како резултат на нивниот сопствен избор.
   Кога лицето ќе успее да ја разбере и интегрира оваа последна фраза, таа е подготвена да научи како да избере од она што навистина го сака до крајот на својот живот.

 6.   Anonimo dijo

  Се сомневам дали ме малтретирале или не, живеев толку многу работи во моето детство ... она што ме загрижува е тоа што со зглобовите играв дека имале врски (не знам дали е нормално или други деца направете го тоа), но вознемирувачката работа е што играв Бидејќи тие го силувале барби, се наоѓам себеси како сеќавам дека кога оваа девојка плачеше и си рече дека не сум лоша личност и му се молев на Бога да ми помогне да напредувам. Сеќавањата од детството се скоро нула, многу малку се сеќавам. Не знам дали се случило или не

 7.   Emily dijo

  Како дете, не се сеќавам колку години братучетка ми ме натера да го гледам како мастурбира и тој се обиде да ме натера да му ги покажам моите делови, но имаше нешто во мене што рече дека ова е лошо и да не го правам тоа. Така беше, не го сторив тоа, но неодамна се сетив на тоа и би сакал да зборувам за тоа затоа што сега кога размислував за тоа, живеев добро детство, имав пријатели и бев среќен, но сега заради депресија Ми се вратија тие спомени.

 8.   Милох dijo

  Здраво анонимно, фактот дека мало дете играше дека нивните играчки имале сексуални односи, во зависност од контекстот што вреди да се објасни, не покажува дека тој бил злоупотребуван, преку Силување или најдобро да. Но, ако тоа укажува дека детето е сексуализирано, или затоа што бил сведок на сексуален чин, гледал филмови за возрасни постојано и многу експлицитно на ТВ, слушал еротски разговори за возрасни, бил силуван ... Сите тие се сексуална злоупотреба. Значи, тој користи невербален јазик за да се изрази. Контекстот на начинот на кој куклите имаат секс зборува многу, на пример дека таа изведува орален секс или овој допир, тој контекст зборува за поживеана ситуација или можеби сум сведок на овие сцени. Затоа, обидете се да се сетите на контекстот. Не измачувајте се, но запомнете го, веројатно тоа не се случило и имате психолошки нарушувања кои се обидуваат да најдат какво било објаснување за да почувствуваат дека не е во ред и сл. видете дали вашето детство го сакало тоа или не ...

 9.   Анонимен dijo

  Здраво, не сум се осмелил да кажам некому како се чувствувам, затоа што тоа ме плаши. Кога имав 5 години имав сосед кој не ме почитуваше, ме допре, не знаев ништо, тие се чудни сензации, нешто што не е лесно да се објасни.
  Потоа се преселив дома. Онаму каде што живеев, имаше две машки близнаци, не се сеќавам многу добро, но она што малку го паметам е ужасно, и двајцата беа лоши, правеа полоши работи.
  И кога имав 16 години, мојот пријател се обиде да ми го стори истото.

  Не знам дали го правам тоа несвесно, но не сакам повеќе да ми се случува ова. Како последица на тоа, имам голем страв од мажите. Не можам да живеам со нив, бидејќи тие ме плашат, ме гадат, тоа ме лути и чувствувам дека сите мажи бараат да направат зло.

 10.   Анонимен dijo

  Дојдов до статијата, затоа што денес бев со моето момче и тој сакаше да му правам орален секс, не сакав, но тој инсистираше и прифати, но кога одблизу го видов неговиот член мирисот ми донесе чувство дека ова ми е познато и познато и на импулс скоро викав одново и одново Не сакам не сакам не сакам разбра дека нешто се случува и ми помогна но дека се стана познато ми ги нарушува мислите и ме потсетува на нешто што веќе беше заборавено

 11.   Габо dijo

  Јас секогаш имав спомен од моето детство кога имав 4 или 5 години, одев кај сосед на истиот блок, тој беше 20 години постар од мене, навистина мислев дека сум за loveубен во него не знам зошто , Се сеќавам дека еднаш му реков да замине кај неговата девојка и да се омажи за мене, поминаа годините, многу години подоцна го гледам документарниот филм „Заминување од Норвеленд“ и одеднаш почнаа да се појавуваат спомени и сомнежи, тоа е местото каде што почнувам да се прашувам за злоставувањето не можам да се сетам на тоа, го имам блокирано, но знам дека таму се случуваше нешто што не требаше да се случи, што не треба да го кажувам со неговото барање, отидов напред и се вооружив како што можев, иако секогаш постои прашањето .

 12.   иво dijo

  Како да откриете дали играта помеѓу браќа и сестри е злоупотреба? Имам нејасни спомени, но знам дека се случија работи, триење, орален секс, сигурно имав околу 9/10 години, брат ми е 3 години постар (13/14 години). Јас пораснав претпоставувајќи дека можеби тоа е нешто нормално, „откривање на сексуалноста“? колку е вообичаено? или не е тоа вообичаено и всушност е злоупотреба? дали ублажува разликата во возраста? . Имам и нејасни спомени од синот на еден пријател на моите родители, кој ми се изложи, но не се сеќавам многу. Денес имам 34 години и страдам од генерализирана анксиозност, имав напади на паника, обично сум депресивна и живеам со стомачни проблеми (нервозно дебело црево), за кои ми беше кажано дека можат да бидат поврзани со анксиозност (прочитав во некои текстови, дека стомакот е втор мозок). Она што најмногу ме загрижува е тоа што немам спомени од моето детство, или многу малку, а кога сакам да се сетам, не можам, а кога ќе се раскажат анегдоти или приказни, многу ми е тешко да се ставам во таа ситуација , и не се сеќавам на тоа целосно. Гуглајте ги сите овие симптоми и затоа дојдов овде.

 13.   Renata dijo

  Ви благодариме за овој напис.
  Би сакал да прашам дали следново било дело на сексуална злоупотреба: Се сеќавам дека кога имав 8 години отидов во куќата на татко ми (одвоена од мајка ми) да го посетам и имам слика на цицање на неговата брадавица како игра. Ме држеше во раце како да сум мајка ми и му ја цицав брадавицата како да ми дава млеко. Ова во контекст на играта.
  Не знам дали тоа е влијанието на бројот на поплаки што биле поднесени за сексуална злоупотреба што некој мисли „добро, сигурно и јас сум бил жртва бидејќи биле скоро сите“, или фактот дека некој пребарува во неговото минато за некоја трауматска приказна каде нема кој да ја саботира веќе емоционално избалансираната сегашност. Како и да е, кога ќе се сетам со многу труд, ја наоѓам само сликата што ја опишав. Моите родители беа типи хипици кои шетаа низ куќата голи.

 14.   Валентина dijo

  Неодамна на радио излезе дека едно момче ја малтретирал својата мала ќерка и се чувствував многу лошо кога го слушнав тоа, ги приклучив ушите и излегов од собата. Иако тоа е тема дискутирана во моето семејство, што ме натера да се сомневам во причината за мојата реакција (претходните пати не реагирав така). Поминав некое време додека не ми падна на ум да дознаам дали се случило вакво нешто во моето семејство, мајка ми ми призна дека кога бев многу мала (4 или 5 години) имаше време кога се однесував чудно правејќи ја се сомневам дека биле злоставувани кон мене, но не разбрав за кого станува збор, бидејќи единствениот со кој бев татко ми и маќеа, но не го одбив татко ми и тоа го направи чуден, и со мојот маќеа Никогаш не сум се сложувал, па нормално беше да бидам далеку од него.
  Во моментот кога таа ми го призна ова, повторно почнав да се чувствувам непријатно. И реков за ова и таа реши да побара помош за да открие дали нејзините сомневања се точни со психолог, на неколку сесии можев многу малку да се сетам на она што се случи, се сеќавам дека мојот маќеа ме присили да го бакнам и да го допрам неговата интимна област (со облека), но не можам да се сетам повеќе затоа што градите почнаа да ме болат и ми недостасува здив.
  Дали постои друг начин да се запамети што се случило без да се појават тие реакции? Или е можно да ми земат жалба со она малку што го паметам? Однапред благодарам за написот, беше многу корисно.

  1.    Најели dijo

   Имам лоши спомени од кога бев девојка имав 6 години мислам дека, очувот ми ги допре интимните делови и еден ден додека спиев се обиде да ме малтретира, но јас успеав да се разбудам и тој истрча до собата на мајка ми , следниот ден му велам на мама што се случи и таа не се грижеше и отиде на работа, фала му на Бога, баба ми и дедо ми се со мене и поголемиот дел од денот сум со нив, бабите и дедовците не знаат ништо за ова, јас сум единствена дете и во мојата куќа сме сами Сите јас, мајка ми, мојот очув и јас, имам немоќ да не можам да ја сменам мојата реалност и да бидам далеку од него, тешко ми е да живеам од ден на ден со него и неговите одвратни погледи. Во овој полош карантин сум цел ден дома, на училиште порано бев расеан, кога овие ќе ми текнат
   спомени се разболувам, не носам облека што ми се допаѓа затоа што ме малтретира со својот изглед, не сум разговарал за ова со никој друг освен тоа време со мајка ми, неколку пати се обидов да се самоубијам, но мислам на мојата мајка и баба ми и дедо ми

 15.   Анонимен dijo

  Дојдов до овој напис затоа што секогаш кога ќе видам филм каде што била злоставувана жена, ми паѓа на ум можноста нешто да ми се случи, но не знам што е тоа. Овие приказни ме прават многу лошо и многу плачам кога ќе ги видам затоа што се чувствувам идентификувано, но не знам што. Јас сум 33-годишна жена, омажена е пред 3 години, немам деца и никогаш не сум сакала да ги имам, ниту пак сум забременила. Се омажив, но како услов на општеството, и иако го сакам мојот сопруг и моите односи со него се добри, никогаш не сакав да се омажам. Сакам секс многу, премногу и многу ме трогна. Како дете, од 5 години се сеќавам како се допирав, немам никаква одбивност кон сексот, напротив, премногу ми го привлекува вниманието. Кога бев дете, играв со моите пријатели и се сеќавам дека ги бакнував во уста и играв како се допиравме, бидејќи имав 5 години, покрај тоа, со Барби играв водење loveубов, но во реалноста не знаев што било во врска со сексуалниот чин, само знам дека чувствував сексуални сензации од многу рана возраст. На 9, 10, 11, 12 години had имав здрави лични односи со моите пријатели, без да допирам никого, без да бакнувам никого, но колку што се сеќавам, се допирав себе си. Ја изгубив невиноста на 18 години од пријател и беше здраво. Сепак, кога ги гледам овие теми, тоа предизвикува премногу загриженост. Би сакал да се сетам на сè за да ја отфрлам идејата дека можеби некој ме допре пред да наполнам 5 години.

 16.   Коразон dijo

  Добар ден…

  Ме злоупотребија еднаш, се сеќавам на тоа бидејќи имав 11 или 12 години. Таткото на еден пријател мастурбираше пред мене. Го предадов со неговата ќерка и со татко ми. Се чувствував лут затоа што татко ми рече дека го сторил тоа за да не одам повеќе во неговата куќа. Се соочив со човекот пред една година. ОД ТОЈ ВРЕМЕ СЕ Е ЈАСНО. Сепак, мислам дека нешто се случи во моето 3 до 5 годишно детство. Бидејќи се сеќавам на човекот, не беше да ја посетам твојата куќа. Се сеќавам претходно (бев во нејзиниот кревет, легнав и раширени нозе) и после (баба ми зборуваше со друга личност дека мисли дека нешто се случило затоа што имав нешто бело на мојата страна). Се сеќавам на многу невин и не можам да заклучам дали е вистина или производ на мојата имагинација, во што се сомневам затоа што како дете не бев изложена на никаква слика што ме натера да ја замислам таа сцена. Тоа ја опкружува мојата глава и се плашам дека е вистина и подоцна ќе влијае на мене. Јас сум многу недоверлива кон луѓето и темата ме одбива. Еднаш, кога имав 6 години, на состанок со моите братучеди, го видов човекот како шета по улица, зјапав во него и му реков на мојот братучед, кој беше една година постар од мене, на опуштен начин каков што имав биле силувани. По некое време, таа ми рече дека мајка ми ме испратила. Кога отидов, таа ме казни бидејќи такви работи не беа кажани. Оттаму, мојот однос со братучетка ми се смени и со мајка ми иако имам 24 години ... кога се расправам ја тврдам како да чувствував огорченост за нешто. Сакам да оставам сè зад себе, сакам тоа што се случи да не биде товар, не сакам тоа да влијае на мене или на партнер кој има, или на деца што сакам еден ден да ги имам. Сакам да бидам стабилен, да ги чувствувам работите за она што се случи не за тоа што се случи. Што мислиш, докторе? Како препорачувате да започнете со процесот? Однапред благодарам и го чествувам она што го правите.

 17.   Марија dijo

  Јас сум автор на објавата и понекогаш ме оставаш без зборови со твоите коментари. Единствено што би сакал е тоа да ти помага, да служи како пресвртница за да одиш на терапија, затоа што тука може да решиш какво било сомнение. Многу охрабрување и сила на сите и ви благодарам што ме прочитавте.

  1.    габа dijo

   Дали мислите дека можеме да разговараме, се сомневам дали ме силувале или не, имам 14 години

 18.   G dijo

  Здраво, сакав да ја раскажам мојата приказна, не знам дали ме силувале или не, но имам неколку спомени, кога имав 9 години, моите родители се разведоа, отидовме да живееме со баба ми, куќата на баба ми е многу голем, па дел од тоа беше изнајмен, тоа беше двојка Мажот имаше 34 години, кога еднаш играв со мојот братучед и се качив на таа страна и имам спомени дека тој седел на својот кревет, мастурбирал, но јас не знам како се вртам и како се чувствувам во него сега сум пред 14 години Неколку години не се сеќавав на ова само дека човекот кога го видов затоа што сеуште е мој сосед сега живее 5 куќи ми напиша на фб и го игнорирав, но го најдов како ги зема моите кучиња и тој ме поздрави и ми рече дали се сеќавам дека брзам и многу сум нервозен, но не знам дали се случило тоа или сè е во мојата глава, но чувствувам дека ме вознемирува затоа што одам на мојот трет кат да закачам алишта и тој не престанува да ме гледа многу се плашам дека морав да му кажам на брат ми да купува и да се наведне и да најде разговори разговарав со мајка ми, но таа Се однесував нормално кон него, но се чинеше дека сака нешто друго, тој има друг партнер затоа што мајка ми ми покажа фотографии од нив и се смееше. Не знаев како да реагирам откако мајка ми ме праша на шега дали ме силувале, не знаев што да одговорам молчев Таа продолжуваше да се смее, не знам дали да кажам или не, само им реков на некои пријатели на кои им верувам, не знам дека создавањето на мојот живот е катастрофа, единственото нешто што го правам е да спијам и јадеме, ние сме во карантин и чувствувам дека ќе пропаднам, ве молам помогнете ми.

  1.    ААА dijo

   Треба да се охрабрите и да се обидете да разговарате со вашата мајка или кој и да е одговорен за вас, доколку е можно, побарајте стручна помош (психолог) и видете како да го третирате случајот, затоа што ако станува збор за вознемирување, она што го добивате од човекот за кој зборувате, може да го пријавиш. Обидете се да разговарате за тоа со доверлив возрасен човек или некој што е во можност да ве разбере и да ви помогне, било да е тоа член на семејство, пријател или професионалец. Се надевам дека си добро, поздрав

 19.   Ката dijo

  Па, имам анксиозно растројство, панична криза и имав депресија неодамна кога бев на маса со моето семејство, спомен ме нападна во умот, работата е што ме расплака и градите се затегнаа. Сакам да знам што се случи да лекува се сеќавам дека беше прошетка во парк каде што одев со татко ми и мојот брат не покани да јадеме месо, некои пријатели во тоа семејство имаа момче постаро од мене, јас имав околу 8 или 9 години Бев само девојка, чувствувам дека има јаз меѓу себе, не се сеќавам како беше ако станува збор за сексуална злоупотреба, вистината е, тешко ми е да се сетам, се сеќавам само на претходниот и моментот во последиците сè уште се плашам, но знам дека ќе напредувам кога моето семејство е со мене.

 20.   МАРИЈА dijo

  Јас бев малтретиран од татко ми кога имав 6 години и тој секогаш ми велеше дека ова е тајна и дека не можеме да и кажеме на мајка ми зошто ќе се налути, но тој секогаш зборуваше пред сите мои браќа дека сум неговиот расипан, па мислев дека, но не го сфатив ова се додека не наполнив 25 години, кога после адолесцент од многу стравови, ноќни стравови, нервози и маки, почнав да одам на психолог и со неа да се чувствувам подобро ден, иако бев многу еротизирана жена. и мојот поранешен сопруг сфатив дека тој е хомосексуалец, па таа врска не функционира, тогаш продолжив со мојата психологија и еден ден имав сеќавање на сето тоа од детството, тоа беше нешто многу многу силна затоа што пред неколку месеци почнав да го гледам лицето на татко ми во сите кучиња што ги виде на улица и мислев дека полудувам, па тој ден разговарав на телефон со мојот психолог и му реков што се случува и таму ми дојде целата таа меморија почнав да повраќам и да плачам како два часа и ти Многу се плашев од она што може да ми се случи и од тој ден почнав да се чувствувам подобро, тогаш повторно се омажив и добив уште еден син, но таму не беше сè. Отидов да живеам во провинцијата секогаш и сега сфаќаме дека тој не само што злоупотреби мои сини на многу братучеди и братучеди, па дури и на нивните внуци, сето ова беше лудо, но јас сум благодарен што присуствував на психолог и сум добро ако го прочитате овој коментар и дали родителите секогаш водат грижа од вашите синови и ќерки не ги оставајте во ничија куќа, па дури и ако е семејство затоа што овие работи каде што најмногу се случуваат се во рамките на семејните чичковци, братучеди, пријатели на семејството и сл.

 21.   разнемирен dijo

  Чувствувам дека нешто не е во ред со мене Јас имам 35 години и не можам да имам задоволителен сексуален живот Чувствувам дека нешто се случило во моето детство, она што ме загрижува е мојата склоност да гледам порно филмови каде се гледаат сцени на силување или присилен секс и иако не Ми се чини нормално, тоа е нешто што ме возбудува, мислам дека тоа е и показател дека нешто ми се случило кога бев мала

 22.   samantha dijo

  Извинете, би сакал да знам повеќе информации
  aguilarsantiagobiancasarahi@gmail.com

  Имам многу работи да знам за моето минато, за кои би сакала да ми помогнете, навистина сакам да ми одговорите
  благодарам за информацијата

 23.   Lulu dijo

  Не знам дали ме малтретирале, се сеќавам дека кога имав 9 години мајка ми отиде на пат и останав со татко ми и брат ми, татко ми ми се јави во зори и не знам зошто отидов , тој ме натера да клоцам и почувствував нешто за моите делови и почнав да плачам и го прашав татко ми дека кога мајка ми ќе дојде, исто така се сеќавам дека ме допре неправилно, го мразам татко ми, сега имам 19 години и јас не разговарав со ова со никого, секогаш се плашев да се сетам што помина. Продолжувам со мојот нормален живот, никој не знае и знам дека поминаа многу години и можеби сега не можам да го сторам тоа, се плашам дека нема да ми веруваат, не знам како да го надминам ова, но јас знај дека секогаш ќе го мразам татко ми

 24.   Anonimo dijo

  Здраво, имам 17-годишна сестра која ги презентираше овие начини на дејствување 4 години:
  Прво, тој почна да оди странично пред мажите како рак, потоа исто така, многу пати повторуваше зборови или нè принудуваше да одговориме на некое прашање, тој исто така peиркаше на подот од бањата, а не на тоалетот, и тој исто така извика, тој не сакаше да им приоѓа. мажи и јас не зборувам со татко ми и со мене или на почетокот потоа се смени малку, бидејќи начинот на дејствување се смени, а потоа таа почна да става детергент или сапун во прав во нејзините интимни делови додека таа ни рече по некое време, таа исто така ни рече дека се сеќава дека кога тој бил во 6 одделение соученик ја ставил раката под ногата без негова согласност и рече дека истото го сторил и на друг соученик подоцна, тој рече дека еднаш во средно училиште на пожар, момче ја поддржуваше од позади и тмб рече дека истото му се случило во автобус, тогаш тој рече дека му се гади на соседот х дека е дебел и валкан, што му смета лошо исто и со таксист кој секогаш нè однесе на училиште и со други луѓе, тогаш таа рече дека еднаш во автомобилот кога веќе беше болна на 13-годишна возраст, татко ми ја носеше на училиште, а во тоа време таа користеше многу влажна облека и ги миеше со детергент. времето, и тој рече дека му рече на татко ми дали може да провери дали му се влажни панталоните од задниот дел, тогаш тој рече дека татко ми ја повлече малку од половината за да види дека таа е од задната страна, а тој однапред , И таа вели дека тој случајно го избришал нејзиниот задник и и рекол дека нејзините панталони се многу влажни, па таа слезе и отиде да се смени, но таа секогаш носеше влажна облека од долниот дел во тоа време, бидејќи во тоа време таа веќе беше на тој начин пред тоа тој исто така рече дека еднаш на 14 кога татко ми ја казнуваше затоа што лошо се однесуваше јас бев таму во тоа време затоа што таа ме предизвика, тогаш како што сестра ми веќе почна да ја гади или нешто слично на мажите татко ми беше лош тој по кастинг сакаше да ја изгори Игар неа и таа постојано врескаше и плачеше (нешто такво не се сеќавам добро) на почетокот од сè што ми се гадеше, се оддалечи многу и не ми зборуваше, но потоа започна со сите блиски или чудни мажи, добро прашањето е што не знам зошто вака сакам да знам дали е нешто во главата или и се случило нешто. Немам поим, но моите родители веќе ми беа време со психолог и педијатри, но останува исто и дадоа само апчиња и спие до 1 попладне

 25.   Анонимен dijo

  Јас секогаш бев „различно дете“, не трчав, не сакав спорт, ми беше многу тешко да се дружам со други деца, скоро секогаш бев сама, се плашев од одбивање, секогаш тажна и ненаспана. Не се сеќавам колку години имав, но тие имаа помалку од 5 години, навистина не се сеќавам многу и кога ќе се обидам да се блокирам, се распрашувам потоа и јас сум јасен за ова: сакав да играм детски со моите братучеди, невино, и еден од нив ме праша - Каков детски сунѓер? Сунѓерчето на ТВ или кога играм со твоето „мало малечко“? Осврнувајќи се на фактот дека тој го сторил тоа претходно, но не се сеќавам кога го сторил тоа. Таа е постара од мене 6 години. Подоцна, кога имав 6 години, соседот на тетка ми ме принуди да гледам порнографија и таа ми рече дека морам да го вежбам тоа со неа или со нејзината мала сестра која беше бебе, и јас ги одбив и двете затоа што бев исплашен, а потоа јас психички имам празнини, но одеднаш мислам дека се сеќавам дека и таа ми го држеше пенисот. На 10 години, мислам дека стајлизирав појаси со соученик од училиште, но не ме привлекуваше, веројатно поради тие трауми неволно. Отсекогаш сум имал чудно однесување, понекогаш чувствувам дека губам контрола над себе. Не знам како да се справам со тоа, во денешно време сум многу несигурна, во последно време страдам од несоница. Се срамам да флертувам со жени и мажи е едноставно, но имав многу лоши врски, очигледно ме интересира само ако лошо се однесуваат кон мене.

 26.   Јован dijo

  Здраво, јас се викам Хуан и имам 26 години. Ценам дека има луѓе што објавуваат вакви написи бидејќи има илјадници случаи од ваков тип и за жал минувам низ овој голем проблем заради неколку ситуации што паднав во дрога користете и удрете го дното без да ја знам Причината сè додека еден ден не се сетив кога ме малтретираа и паднав во силна депресија и зависност од дрога што сакаа сопругата и децата да не бидат далеку од мене и што го направи татко ми не верувај ми кога ќе му кажам што ми се случи. Во моето детство 3 години или повеќе скоро секој ден, но добро со. Со помош на мајка ми и браќата и двајца мои внуци можев да излезам. Малку во живот и оттогаш се посветив на истрагата како да се надмине таа траума и мојата зависност повеќе од сè затоа што лицето кое ме злоупотреби живее во истиот град како мене и во неочекувани прилики на улица го наоѓам него и сите Сеќавањата сериозно ви ја преплавуваат главата, ви благодарам и Бог да ги благослови луѓето што објавуваат статии за да им помогнат или да обезбедат алатки на луѓето како мене и јас ќе ја купам книгата и ќе ја препорачам многу

 27.   Назарена dijo

  Ме малтретираа кога имав помеѓу 3 и 4 години и сега имам 10 години и не знам како да им кажам на моите родители и затоа барам помош и се плашам да не ми веруваат и да ме испратат интернат и се плашам

 28.   Луз Марија dijo

  Јас наама се сеќавам дека еден мој братучед ми правеше работи како кога отиде во тоалет ме допре со прстот од позади и имав само 4 години, се сеќавам само дека ми објасни дека тоа се моите гради и тој стави прст на моите гради не се сеќавам добро повеќе Би сакал да знам дали тоа е веќе злоупотреба или не е во моментот имам 11 години и имам проблеми со стравот што го имам кај мажите и не знам зошто би сакал некој да одговори на моето прашање

  1.    Крина dijo

   Здраво. Кажете им на вашите родители или законски старатели и избегнете се што е можно подалеку од тие семејства, дури и без да имате контакт со нив.

 29.   Доминик dijo

  Здраво, можете ли да ми помогнете да го расчистам овој сомнеж за моето прво сексуално искуство, тоа се случи кога имав околу 10 години, останав да спијам со некои момци и братучед ми почна да ме допира ноќе и се самозадоволував како да се спијам ова се повторуваше неколку пати Понекогаш додека еден ден имаше пенетрација, сето ова се преправаше дека спие и продолжи да се повторува сè додека веќе не го правевме тоа свесно и будно додека не сакав повеќе да го сторам тоа, бидејќи се чувствував многу лошо за тоа престана да разговара со неа некое време, а потоа се вратив да разговарам со него, но не сакав да го сторам тоа и сè беше заборавено, но се чувствував лошо со себе многу години, чувствував вина и срам што го сторив тоа со роднина сè додека еден ден не можев да ја поднесам вината и и реков на мајка ми дека сакам да одам да признаам дека каде што можам да ми кажам, тој ми рече и отидов и му го признав тоа на таткото се чувствував утешен, но сега кога сум возрасен јас не можам да ги гледам жените на возбудлив начин секогаш кога ќе се обидам да размислувам на сексуален начин, мислам дека јас rsona може да биде член на моето семејство, мајка ми или сестра ми и не можам да чувствувам задоволство, некој може да ми каже зошто ми се случува ова

 30.   Addy dijo

  Здраво, имав 4 години и до 11 години се сеќавам дека еден роднина ме малтретираше. Отсекогаш го знаев тоа, но секогаш го одделував од мене, како да ја знаев тајната на едно мало девојче кое го претрпе ова. Неколку месеци немам претстава како сфатив дека сум истата девојка што го претрпе ова! Ова многу ме повредува. Имам sicatrises на сите раце што знам дека ги имам, веќе го имам тоа чувство на повреда секој пат кога ќе ја почувствувам болката што таа девојка ја трпеше секој ден од злоупотребата.
  Кога имав 13 години, им кажав на моите родители за тоа, тие никогаш не се грижеа за тоа, тие повторно го однесоа дома тогаш мислам, немав избор и го одделив ова од себе, се омажив на 16 и денес имам 23 години, наскоро ќе барам помош затоа што забележав дека не можам со сите овие спомени што ги немав и сега се тука ...

 31.   Андреа dijo

  Имам 13 години и имам мисла дека во одреден момент ме малтретирале не се сеќавам на ништо, но знам дека имам нешто многу големо внатре и не знам дали е ова или нешто друго цел живот што го претрпев мојот живот би бил совршен затоа што моето семејство е многу добро. Имам куќа и сè е во ред, но отсекогаш сум имал толку силни стравови што ме водеа да направам мега загрижувачки работи, сега имам депресија. Немав среќен и исполнет живот одамна се чувствував подобро многу подобро, но вчера излегов и еден човек ме следеше И сега сум толку збунет што ме прави толку згрозен затоа што сум девојче и одвратен старец ме повреди она што најмногу ми се допаѓа шетам сама или со велосипед или со моето куче, но сега сум толку уплашен и повторно се чувствувам многу лошо и сама мислам дека ме малтретираа, тоа е нешто како свиткана и мајка ми ми рече дека нејзиниот најголем страв е дека јас претрпеле злоупотреба, што значи дека таа исто така има индиции дека сум бил малтретиран

 32.   Celia dijo

  Здраво, неодамна почнав да се сеќавам на работите што ги правев кога бев мала, и во тоа имав нешто чудно сеќавање. Кога имав околу 5 или 6 години, видов хорор филм, толку бев исплашен што таа ноќ добив треска и не можев да спијам, не знам за тебе, но во моето семејство, баба ми имаше техника (не знам како да ја наречам) што таа го стори. Може ли да ти исчезне стравот? Таа ќе минеше јајце по целото тело, велејќи неколку молитви, а кога ќе завршише, се чувствувавме многу подобро, добро, на тоа време кога баба ми живееше во друг град, па не можеше да ми го даде тој лек? Така, родителите се свртеа кон чичко ми да ми помогне, според него, тој исто така знаеше да направи таква работа. Тогаш истата вечер, се заклучив во собата, бевме само двајцата, вистината е дека не се сеќавам многу добро што ми рече, но јас го сфатив тоа и ми лижеше на целата дојка, мислам дека беше дел од неговиот третман или нешто слично., после тоа не се сеќавам повеќе. Но, имам чувство дека после тоа страдав од злоупотреба, бидејќи според него тој само ќе минеше весник покрај моето тело и немаше да ме лиже, сè уште имам сомнежи, се плашам. Помогни ми

 33.   ... dijo

  Откако го прочитав ова, сè уште сум збунет, сè уште не знам дали претрпев сексуална злоупотреба, се сеќавам само на човекот што го сметав за дедо, понекогаш седев меѓу неговите нозе и чувствував дека нешто се движи или крева, во тоа време Бев 6 години, па не разбирав што е тоа, не се сеќавам дали ми направи нешто друго, освен тоа само се сеќавам дека во една прилика сакаше да останам сам со него, што за среќа не се случи и во друга прилика ме присили да го бакнам, пред тоа се сеќавам дека ми рече дека усните ми се многу убави, дека се многу црвени и ми рече дека мирисам многу убаво, не знаев дали ми направи нешто , Не реков ништо, молчев, од истата причина ах имав лоша среќа да го видам повторно и тоа влијаеше на мене, кога повторно го видов почувствував одвратност, страв, лутина, имаше многу чувства исто време се надевам дека еден ден ќе можам да разберам сè и да знам дали тој човек го сторил само тоа, а не нешто полошо.

 34.   Изагиер dijo

  Ми треба помош во овој карантин Сфатив дека мојот крвен татко, оној што ме вознемируваше, ме набудува на безобразен и вулгарен начин цело време или го гледа мојот задник или ми ги гледа градите на вулгарен начин, јас се обидувам да носам лабава облека и грда, но дури и така ако мијам на пример чувствувам дека некој е зад мене гледајќи го мојот задник се враќам назад и татко ми е таму и во тој момент го менува погледот но гледам како се менува погледот од мојот задник на друго место x, затоа се обидувам да бидам во мојата соба цел ден, и излегувам само ако тој не е таму ... Јас сум девица и имам повторливи вагинални инфекции, тоа е постојана борба, дури ни моја гинеколог знае зошто страдам од повторливи инфекции, имам слушнато дека некои жени кои девојчиња биле малтретирани кога се возрасни или адолесценти ги развиваат овие инфекции како несвесен начин на заштита ... еден ден ми се чинеше дека татко ми ја допира мојата братче, сепак не можев да го потврдам тоа, но ми се чинеше чудно тоа тој отиде да спие во креветот на мојот брат, иако тој и мајка ми имаат свој кревет, неговиот изговор беше дека е жешко ... а понекогаш и кога спиеше со мојот брат, имаше рака на меѓуножјето како да се самозадоволуваше, но другпат не видов дека неговите раце се под капакот и тој спиеше гушкајќи го брат ми, бидејќи видов дека за прв пат ми започнаа вагинални инфекции на 16 години и не знам дали кога бев дете тој ми го стори истото мама ми објасни дека не сакам да спие со брат ми, мајка ми ми рече дека сум будала со лоши мисли, најголем страв ми е да ја напуштам куќата и дека тој почнува да го допира мојот брат, Не знам дали го прави тоа или не, но тој не ми кажува. Страшно е да го оставам сам.

 35.   Веро dijo

  Како да ве контактираме за да започнете терапија?

 36.   Рут dijo

  Ви благодарам за зборовите Марија. Тоа е како што велите, јас сум го живеел, секоја ситуација. Денес имам 44 години и минатата година можев да се сетам само на претходната и на следната ситуација што ме промени засекогаш. На 38 години започнав со напади на паника, но бидејќи бев мала, страдав од ноќни жешки бранови, тахикардија, отежнато дишење, кошмари итн. Ми дијагностицираа ЕЦД. Тргнав да откријам дека страдав кога требаше да се дружам со познаници, отколку со странци. Почнав да забележувам дека во моите соништа секогаш беше ноќ, само улично светло, се сетив дека во еден момент од моето детство до денес, не можам да цртам раце, сакам да цртам, но не можам да направам раце. Сите тие работи и многу други ме натераа да дојдам до одредена меморија. Поминаа месеци, сè додека на најмалку очекуваниот начин не успеав да потврдам дека перверзниот „чичко“ е таков. Тој е мртов неколку години, но умре сам и се скрши. Јас навистина не знам како да го работам ова сè уште. Но, ја разбрав причината за мојата траума. Нека сите се сеќаваме и лекуваме.

 37.   Милагрос dijo

  Пред неколку години отидов на терапија и психологот ме праша дали ме силувале, очигледно реков не, но од тој ден никогаш не престанав да размислувам за оваа работа. Минатата година бев хоспитализиран и со едно момче бев таму, се чувствував како беспомошно девојче и чувствував дека ме потсетува на некој што ме повредил. Секогаш имав проблеми со јадење и стомак, вознемиреност и минатата година ми дијагностицираа БПД. Мислам дека претрпев нешто слично на злоупотреба, но не се сеќавам, има само мали нешта што ме тераат да размислувам за тоа, но немам начин да ја најдам таа личност за која верувам дека ми го стори тоа. И секогаш кога ќе разговарам со мојот терапевт тој ќе ми каже дека „ќе дојде моето време“ тој смета дека ми се допаѓа да имам секс и она што тој не го знае е дека мислам дека ме злоставувале и затоа сум тоа што сум.

 38.   Анонимен dijo

  Страдав од депресија уште од дете, на 10 години земав неколку лекови што ги имаше мајка ми, потоа се чувствував лошо за неа и ги повраќав, на 15 години ја повлекував косата секогаш кога татко ми се однесуваше лошо Тој ми кажа лоши работи и се сеќавам дека тој беше морбиден, иако мислам дека блокираше многу работи, сигурен сум дека ме допре неколку пати, имав 10 години и мастурбирав сакав да чувствувам работи за кои мислам дека тоа беше сон дека некој ме допре, Потоа на 17-годишна возраст сакав повторно да се убијам, помеѓу огромна криза, претрпев физичко малтретирање од страна на татко ми, за време на моето полнолетство се борев со депресија, сонував со постари мажи да имаат секс, Сонував за рака што допре девојка како мала и еден ден сонував како мојот татко влегува во мојот кревет, а јас како дете, тоа беше силно за мене. Неодамна можев да кажам на друга личност дека тоа не е мојот психолог затоа што татко ми дури и по години ме малтретираше и зборуваше грди работи за мене, бракот ми помина лошо, па не сакав да ме допира или да има односи. Секој пат кога ќе се приближам до татко ми, тоа е непријатно.

 39.   Каролина dijo

  Здраво ... Не знам дали ме малтретирале, се сеќавам на многу малку работи од моето детство, денес имам 31 година и ме вознемирува идејата дека татко ми ме малтретирал, го одбивам, секогаш сум чувствувала нешто чудно што ме тера да не сакам или да го слушам Иако отсекогаш се чинеше социјално коректен човек, тој е во брак со мајка ми 36 години, никогаш немало проблеми со неверство или пијалоци, пред да биде продуктивен, но за неколку години сега (тој во моментов има 58 години) тој не прави ништо со својот живот и моите мисли се дека тој е бескорисен човек, тоа не е нешто што јас сум способен да му го кажам на неговото лице од разгледување за него и затоа што во покрај тоа што е многу напорен, тоа ќе му донесе проблеми на семејството, бидејќи тој е личност која кога ќе му противречи, станува агресивна и предизвикува борби на оние каде што слушаат на 2 блока подалеку. Мојот брат 4 години постар од мене и од мене, тој многу не удри кога бевме мали, дури и кога имавме 20 години, а ние гласаме од дома безброј пати. Во принцип, тоа е резиме на она што го гледам во него.
  Чувствувам дека сум бил злоупотребуван поради таа енергија што ме напаѓа кога тој е наоколу, дури чувствувам дека ме троши, можам да се чувствувам помалку несигурно во прикажувањето на кожата на улица отколку во смиреноста околу него, па затоа ќе изберам да носам широк алишта.
  Како дете имам кратки сеќавања како се качував на грб и ја сликав со молив или маркер секогаш кога ќе се вратише од работа, но тоа е единствениот физички пристап што го имам на ум во целиот наш живот, дури ни прегратка.
  Во некои наши борби тој ми рече дека сум „мајчинска пичка од 5 години“ и да барам одговори и можеби да се заштитам се прашувам себеси „како е тоа што 5-годишно девојче може да биде мајчинска пичка? » „Што можев да сторам за да поминам 20-25 години подоцна дека сè уште се сеќавам дека од 5-годишна возраст тој смета дека сум мајкобе?“.
  Без да ја знае причината зошто го сторил тоа, тој исто така споменал дека се обидел да изврши самоубиство 2 пати и кога ги спомна годините во кои се обиде, 1 беше кога имав 5 години, чудно е затоа што го прашав мојот мајка, ако ја знае причината и тој ми кажува дека сè беше во ред, само мојата помала сестра беше 2 години, додека јас имав 5 години, другата беше кога беше тинејџер. Еднаш во расправија го прашав "зошто се обиде да се самоубиеш?" и тој стана хистеричен, почна да плаче, но со навреденост и ми рече дека е глупост, тој не ми одговори.
  Се сеќавам дека играв дека полнети животни имаа секс, се сеќавам како се бакнував во устата со братучед, се сеќавам дека ставив крем на грбот на сестра ми скриен под креветот (зошто би се скрил ако не беше затоа што мислев дека не е во ред? ?) Моите родители секогаш беа прилично воздржани со својот интимен живот, не можев да кажам дека сум сексуализирана затоа што сум ги видел или сум видел филм, исто така, според мајка ми, таа секогаш го посветува своето време да биде домаќинка, па затоа не е дека оставив да се грижам за други луѓе.
  Друга работа е што почнав да мастурбирам околу 13-годишна возраст, иако првото сексуално искуство со маж (што се сеќавам) беше на 18-годишна возраст, сакам порно и типот што ме вклучува е помеѓу родителите и ќерките или сила, понекогаш дури и се имам замислено со татко ми.

  Сето ова е многу тешко да се подигне, бидејќи ме тера да судам себеси и почнувам да размислувам дали навистина сум болен и дека ако навистина имало злоупотреба од страна на татко ми кога бев дете, тоа беше затоа што јас го предизвикав тоа. И затоа таа ми рече „ти си мајковец од 5 години“ и дека откако ми направи нешто се чувствува толку лошо што се обиде да изврши самоубиство. Не знам, не сум сигурен во ништо, затоа што не се сеќавам на нешто специфично како на пример дека ме бакна или ме допре или го натера да го допре, она што го имам се само хипотези без поголема поддршка од мојата анализа, работи што тој рече и она што го чувствувам ... но факт е дека живеам вознемирен од тоа и сакам да се сетам дали нешто се случило, да разберам зошто толку многу не ми се допаѓа и да ги деблокирам работите што несомнено влијаеле на моите односи во текот на мојот живот.

 40.   анонимен dijo

  Се сеќавам само на бања, гел за коса и мојот братучед и јас како не стимулиравме, влегува баба ми и вели да не го правам тоа, но навистина не знам дали се случило тоа
  Исто така, се сеќавам дека оттогаш (имав околу 3 години) тој ме стимулираше (не сакам да кажам мастурбација, го мразам тој збор и енормно ме гади). Секогаш мразев да се стимулирам, го мразев, го мразев, ми се гади да се сеќавам на тоа. Се сеќавам исто така кога бев мала играв со голи кукли кои правеа сексуални дејства, гледав видеа со содржини за возрасни заедно со мојот братучед и игравме сексуално, стимулирајќи нè, а потоа го сторив тоа со пријател, го научив, но без да имам лошо намера, жалам секој ден и страдам многу. Јас и мојот братучед сме на иста возраст. Исто така, се сеќавам дека се стимулирав со стол во градинка или рано основно училиште, не можев да помогнам, го правев тоа многу често.
  Не знам дали тоа е злоупотреба, не се сеќавам на возрасен или некој постар од мојот братучед и мене, мразам да не можам да се сетам. Но, јас секогаш се плашев да зборувам за сексуалноста, мразам што го допираат моето тело без разлика дали се мажи или жени. Не можам да издржам кога мајка ми ме распрснува, чувствувам огромен необјаснив страв и чувството на рака останува во моето тело имајќи голема гадење кон мене. Ми пречи да одам пред очите на мажите, не сакам да мислам лошо на никого, но неизбежно е да чувствувам дека моето тело се набудува. Моите гениталии лесно се стимулираат, дури и без никакви сексуални мисли, само стимулацијата се појавува таму од никаде и покрај тоа што СЕКОГАШ ме вознемирува, понекогаш ме боли и физички.
  Кога ја читав оваа статија, многу плачев, горев глава затоа што сакав да се сетам, очаен сум.
  Најдов огромна помош во Бога, Бог беше првиот што знаеше за мојот проблем, дури и пред мене, и првиот што ми помогна. Тој лекуваше многу од мене, навистина, сè уште не треба да лекувам целосно, но од што навистина? Со други зборови, ШТО СЕ СЛУЧИ?
  На сите оние луѓе кои не биле во можност да излезат дури и со психолози, доверете му се на Бога, Тој може СЕ, да лекува СЕ, јас сум сведоштво за ова. Размислувањето за Него многу ме уверува и сигурен сум дека ќе ме стави на професионални луѓе за да можам целосно да се извлечам од ова.
  Вие не сте тие злоупотреби, не сте тоа зло што ви е направено, вие сте жртви и заслужувате да излезете од ова. Тие се сакани, тие навистина се, тие се многу сакани и сакани, многу вредни и вредни. Искрено се надевам дека можеме да го надминеме ова што е можно побрзо и по секоја цена да избегнеме да повреди некое момче или девојче повеќе.
  Врз основа на она што го прочитавте, дали мислите дека таа била жртва на злоупотреба на деца?

 41.   Анонимен dijo

  Кога имав 5 години, останав кај една тетка, нејзиниот сопруг рече дека сум му девојка, тој тоа го рече пред сите и ми беше жал за него, можеби тоа го рече пред сите за да се чувствувам дека не беше лошо. Понекогаш тетка ми излегуваше да извршува работи и не знам дали моето затемнување блокираше каква било злоупотреба. Ако се сеќавам дека ме прегрна и ми се чинеше непријатно, ја замолив тетка ми да ми направи омилена храна за да можам да останам на ручек, а јас упорно ја замолив мајка ми да остане, но не знам дали го стори тоа со друг намера. Сепак, се сеќавам дека едно од неговите деца гледаше телевизија во неговата соба и тој ми се јави и ми рече дека ќе стави цртани филмови, тој лежеше, а јас бев на стол близу неговиот кревет. Се сеќавам дека се чувствував непријатно и сакав да заминам и тој ми рече да останеме дека ќе видиме повеќе цртани филмови и се сеќавам дека ја стави раката на мојата нога. Собата беше темна, се сеќавам само на телевизорот вклучен, но на ништо друго. И, иако со години разбирав дека ова не е во ред, сепак не можам да го надминам тоа, сепак ми предизвикува вознемиреност и депресија и ги поставив своите бариери покажувајќи гнев кон светот.

 42.   Озирис dijo

  Неодамна дознав дека сум бил малтретиран од мојот очув, мојот живот сè уште се чувствувал чуден и има многу работи на кои не се сеќавам од моето детство и ако се сеќавам дека е како со празнини, почнувам да се сеќавам добро од возраста на 10, скоро сè што знам зошто мајка ми ми кажа и другите заматени спомени што ги имам, очувот ме снимаше додека ме допираше или ми правеше нешто, не се сеќавам на тоа, но се сеќавам дека многу ми плати и сега кога размислувам за тоа мајка ми секогаш ми рече дека се однесував добро тогаш затоа што тој секогаш ми плаќа, а единственото нешто што мислам е дека тогаш тој не ми плати, тој направи други работи и мојот ум се сеќава на тој начин и тоа ми дава многу болка, тага и гнев, и јас сум многу депресивна затоа што мајка ми знаеше што ми прави и никогаш не направи ништо, никогаш не го спречи, никогаш не го стори и сега кога го знам ова ми кажува дека се лаги но јас разбирам сè и барам помош затоа што не можам, секогаш се трудев да бидам силна, но сега само се чувствувам како да сакам да умрам

 43.   Anonimo dijo

  Кога имав помеѓу 4, 5 или 6 години (денес имам 14 години)
  Ме малтретираа, кога имав 10 години и ги кажав на мајка ми и мајка ми на баба ми, а јас со познаници и странци на Интернет. Тој не пријави бидејќи немам докази само заматени спомени.
  Ве молиме, не пријавувајте

 44.   Сола dijo

  Здраво, Извинете, но вашата приказна е многу слична на мојата, јас имам 19 години и бидејќи се сеќавам го правам истото како вас! И не знам зошто ... Сакам да водам loveубов, како да желбата никогаш не завршува, но има ситуации што ме тераат да мислам или да почувствувам дека сум бил малтретиран на некој начин и не се сеќавам, не знам како почнав да се допирам и да сакам да го сторам тоа! Премногу сум загрижен за оваа ситуација затоа што сум многу асоцијален, сакам да имам врски и честопати паѓам во депресија, промената на расположението ми е променлива и неодамна некој ме викаше „Нимфо“ и овој збор ме натера многу да размислувам зошто се чувствувам вака ... но чувството дека сум силувана го донесов одамна.
  За ова не сум разговарал со никого, се чувствувам сам ...
  Би сакал да добијам одговор, благодарам што прочитавте ...

 45.   Sergio dijo

  Имам 17 години и никогаш порано во животот не мислев дека сум злоупотребена, минувам низ депресивна епизода и одеднаш половина меморија беше одблокирана. Од кога имав 6-7 години се сеќавам дека тоа беше мојата матура во градинка и дека бев во соба сам со вујко ми, после тоа не се сеќавам што се случи потоа, само се сеќавам дека мајка ми се кара со него и го исфрли на куќата што му вика педофил педофил и јас ништо не разбрав но мислам дека плачев. Се сомневам бидејќи тој човек постојано доаѓа во мојата куќа и јас не го мразам, само што секогаш ме плашеше, секогаш ме одрекуваше, ме гледаше грдо и ми фрлаше ситници, ми ги гребеше цртежите итн. , сега тој се однесува добро со мене и не знам зошто тоа. Моето семејство го третира нормално, дури и мајка ми, не знам дали е злоупотреба или не она што го претрпев, знам само дека моето семејство обично замижува пред злоупотребата и тоа само повеќе ме загрижува, не знам што ќе направам, јас сум многу сексуална личност на моја возраст и се саботирам во сите мои врски секогаш кога можам

 46.   Ноелија Бенитез dijo

  Кога имав 6 или 7 години, ме ископа близок пријател на мојот дедо и некое време отидов на терапија, тогаш веќе и подоцна, кога имав 8 години, 2 другари повторно ме испрскаа, не Не кажувај ништо додека не told кажам на мајка ми за тоа. Минатата година еден од моите соученици го напушти другиот, продолжи во училиште и моментално учам 6 одделение и се разбираме како ништо да не се случило, им реков на 2 пријатели кои не можеа да поверуваат имам пријател на кого му ги кажувам сите мои проблеми и таа навистина ме разбира и знам еден ден, но не знам кога мајките на тие деца ќе откријат што навистина се ...

 47.   Анонимен dijo

  Пред некое време излегов на пијачка со моето семејство, а некои другари кога дојде вечерта, моите заминаа и пријател на татко ми со неговата сопруга ми рече да продолжам и татко ми ми рече дека ако сакам да биде ништо. се случи, заминав со нив во дискотека тој и неговата сопруга, не сакам или реченица привлечност или ништо за него, кога излеговме од диско знам дека бев многу пијан бев свесен на моменти но на моменти не, знам дека стигнавме кај нив дома И жената си легна да спие, сакав да си одам дома побарав Uber но бидејќи го симнав мобилниот, Uber-от не дојде, почувствував дека ме допира и му реков дека не ми кажа смирен, ништо не се случува, ајде да одиме кај ќе одиме дома и утре да си легнам, се качив обидувајќи се да се ослободам малку од него бидејќи тоа беше мое и му реков дека можам сама. стигнавме и спиев со неговата сопруга во кревет и тој си замина заспав но потоа пола се разбудив и тој ми ги влечеше панталоните надолу пола се мрднав така што тој почувствува Тоа беше затоа што бев малку свесен, но не многу затоа што немав сила да станам од кревет, но ако знаев што се случува, се случи се, знам дека тој беше со мене, но не се сеќавам добро, имам само делови во моето сеќавање и кога станав отидов дома, но се чувствував виновен за тоа што се случи бидејќи требаше да си одам дома, како што одминуваше времето продолжив со мојот нормален живот и чувствувам дека тоа е повеќе моја вина бидејќи не го чувствувам тоа што многумина го чувствуваат кога се малтретирани, продолжив со мојот нормален живот, но ако со денови размислувам малку за тоа и ме фрустрира и ме налути знаејќи дека сум била полусвесна и не сум направила ништо.

 48.   Уште едно dijo

  Порака до Марија и Анонимус во 2021 година. Ве разбирам. Јас во истата ситуација само што ми се укажа можност да бидам крајно приврзан и супер сместлив како да не ми е важно и другиот треба да му дава 120 проценти наклонетост, месо, љубов.

 49.   Девојка dijo

  Веќе една недела размислувам чудни работи за сексуална злоупотреба, кога ми носат тема дека секогаш ме плаши и ме фаќа нервоза имам сомнежи дека сум била жртва на бебе, моментално сум со моите 15 години на возраст и знам дека решив да ја видам статијава и работите што ги кажува се толку реални, мислам дека нешто ми се случи кога бев во градинка :( .. жената што се грижеше за нас не беше секогаш таму, ја остави сопругот задолжен за сите деца Кога таа требаше да направи некоја наредба.. Се сеќавам како мажот вадеше базен во двор и сите деца нè ставаа внатре, а потоа фатеше едно и му кажуваше дали сака тете и тој ќе му го земеше... јас .. Се сеќавам дека еднаш ме галеше на многу чуден начин.. но бидејќи беше безопасно не знаев: <... Не сум слушнал ништо за тој човек, но кога мајка ми рече дека ќе ја стави мојата мала сестра во градинка, се чувствував толку нервозен .. што сакав да ја заштитам, сакам да кажам дали всушност бев жртва на злоупотреба кога бев мал ... или не?

 50.   Еугенио dijo

  Ви благодариме за статијата, ми даде самодоверба да ги изразам чувствата кои отсекогаш останале скриени. Секогаш знаев дека нешто не е во ред, дека нешто се случило, нешто непријатно и дека едноставно не се сеќавам на деталите.

  Врзувајќи ги точките од моето детство, наизменичните епизоди и однесувања кои не беа нормални за 8-годишно дете, сега разбирам што се случило, иако не се сеќавам многу детално (или подобро за жал), тоа се случи.

  Се случи и не беше моја вина, се случи и живеам со години во стегање на необјаснива вознемиреност и паника, се случи и ми е тешко да се поврзам со луѓето, се случи и денес се има смисла, се чувствувам ослободено знаејќи дека сегашното јас има објаснување и дека сум доволно силен да бидам тука, да заздравувам и да се преродам како нова личност, без страв и ограничување.

  Мојот живот беше тежок без да знам зошто, но сега знам и само знаејќи ја причината ми дава олеснување, се чувствувам како тежина да ми е симната од рамениците.

  Лошото помина, денес знам дека сум безбеден, и дека нема од што да се плашам.

  Ви благодарам многу

 51.   Lucy dijo

  Денес како возрасен на 40 години почнав да чувствувам непријатност од време на време во интимните делови, како досадна контракција која во исто време ми предизвикуваше вознемиреност, нерви и гнев и не ја разбрав таа мака.Еден ден одеднаш почнав да се сеќавам на некои работи од моето детство. Одвратни работи, се разбира, во минатото ме натераа да видам дека тоа што ми го прават е нешто нормално. Заклучок, беше тешко да се соочам со таа реалност на мојот живот, во исто време ја открив причината за толку многу проблеми што ги имав во мојот живот, особено со личните односи. Беше тешко. Процесот на заздравување бара време. Прифатив и видов денес после толку време дека ваквото зло е како демонско и постои, кој и да ми го направил не ме направил така во негово време, ми кажа дека тоа што го прави е нешто нормално. нè ослободува, тоа простување на сопственикот му го враќа она што е негово, а вие истовремено се ослободувате и тоа е најдобриот лек, научив и дека љубовта и трпението се основни состојки за лекување, научив да си ја давам сета љубов и наклонетост на себеси колку што можам во секој момент од мојот живот и да се преродам

 52.   Aaa dijo

  Здраво Добра ноќ! Со мојот партнер доживуваме прилично грда ситуација. Пред неколку дена, додека бевме во кревет, видовме известување дека полицијата запленила шишиња со попер; Не и дадов големо значење, но оваа вест направи врева за мојот дечко. Синоќа бевме на вечера и тој ми кажува дека кога имал 14 години се собрал со некои постари момчиња (приближно 19) да се дрогира (тој минуваше низ разводот на неговите родители и се засолни во тоа срање) и дека тој се сеќава дека еден од оние Го натерал да вдишува од кафена тегла, не се сеќавал на ништо друго, само што почнал да се уморува, заспал и се разбудил за неколку часа, истрчал надвор од куќата каде што бил и почнал да зема од неговата кошула (тоа беше во средината на зимата). Не може да го извади ова од глава, се сеќава дека некои го придружувале до аголот на неговата куќа, а други 2 останале и дека после таа ноќ не го интегрирале назад во групата. Од тој ден ја прочитавме таа вест, како да му доаѓаат фрагменти во главата, има силни сомневања дека можел да биде силуван и да е уништен. Секако дека и јас, се трудам да останам што е можно посилен, но не знам што да направам за да му помогнам. Само сакаме да знаеме дали тоа навистина се случило и неговиот ум го „типизирал“ за да не страда или тоа е производ на неговата имагинација, но ни изгледа многу чудно што по 15 години овие фрагменти ни доаѓаат на ум. Што можеме да направиме? Кај кого можеме да одиме?

 53.   Валентина dijo

  Сакам да раскажам како станав свесна за моето злоставување, моментално имам 25 години и пред една година почнаа да ми се појавуваат спомени за дечко што несоодветно ме допира по градите, опашот и интимните делови, морам да кажам дека ова личноста никогаш не ми била по волја Секогаш се трудев да побегнам од него и да избегнам да бидам сама со него, мајка ми секогаш го сфаќаше тоа како груб став, но јас не ни разбирав што се случува, кога почнав да имам секс сфатив дека не се чувствував емотивно удобно со мажите до тој степен да плачам во една прилика, тоа беше кога знаев дека нешто не е во ред и решив да си дадам време... како што споменав до пред една година почнав да се сеќавам на овие настани и овој човек кој се нарекуваше вујко ми секогаш ме искористуваше кога беше сам со мене, добро мајка ми му веруваше, бидејќи се сеќавав на сето ова, сè имаше смисла, но се чувствував валкано само мислејќи дека некогаш сум го натерал да помисли дека го сакам тоа , после долга психолошка терапија се осмелив да разговарам со мајка ми и со неа Сам се соочувам со тоа

 54.   СЕ ОНЕСЕНИ НА ПАРЧИЊА dijo

  Кога бев мал, пред да влезам во градинка (3-4 години) се сеќавам дека многу често ја посетував прабаба ми, една од нејзините ќерки живееше во нејзината куќа со 3 деца, се сеќавам дека сакав да поминувам време со братучед ми постар, не знам точно колку години имаше (мислам од 15 до 17 години), си игравме со кукли од моето омилено аниме „Покемон“. Не се сеќавам дали претходно се случило нешто слично на она што ќе го раскажам.
  Се сеќавам дека со нетрпение го чекав братучед ми да игра, кога пристигна ме зеде носејќи го како и обично, носев беж кратко здолниште и зелена покемон кошула, се сеќавам дека се чувствував чудно и будно во исто време, но Не знаев зошто, како и секогаш седнав на работ од креветот и тој почна да ми ги покажува новите кукли што ги купи, меѓу нив имаше и 2 конкретно, тоа беше воден покемон „Poliwag“ и „poliwhirl“, по покажувајќи им ми рече, сакаш ли да видиш друг? Вознемирено му реков да, се сврте и се мрдаше многу, кога се сврте кон мене... веќе имаше сè и ми рече дека ако толку многу ми се допаѓаат покемоните што треба да го бакнам, не сакав и се насмеа велејќи дека ништо не се случува и повторно ми го повтори бакнежот, навистина не знам зошто го направив тоа ако се чувствувам непријатно…. Во тој момент се појави мојот братучед и ме одведе со трчање до дворецот долу за да ми го одвлече вниманието со животните. Последен пат отидов кај прабаба ми, но никому не кажав, само на сестра ми кога дознав дека повторно ќе имам редовен контакт со него (поради плановите на татко ми со мене и сестра ми. во она што моментално е на чело на мојот братучед.До неговата 20-та година повторно го видов и се чувствував многу инфериорно како повторно да сум била таа 4-годишна девојка.Секогаш кога ќе го видам се сеќавам на тоа сцена, непријатност од неговото присуство и страв да останам сама со него или дека сестра ми останала со него, како што напоменав претходно, таа го знае тоа и знам дека ќе преземе мерки да се обезбеди.Не знам како тој се обидува да ме натера да зборувам толку смирено и насмеано.

  Сè уште трпев малтретирање од брат ми, тој не е од мојата крв, но пораснавме со таа идеја... тој имаше 5 години, а јас три години, ми рече да се соблечам и да ги допрам неговите делови. ме бакнуваше и ме допираше, постојано ми се лутеше затоа што не го правев како што сакаше, ми рече дека е нормално кога луѓето се сакаат и ние како браќа мораме да се сакаме, ни кажа мајка ми дека треба да се сакаме и да не се караме секој пат, јас бев тој што се караше затоа што во моментот на играње секогаш беше себичен со мене, дури и на игрите сакаше да се случи истото бакнување и допирање и не ми се допаѓаше , всушност во една прилика кога уште имавме 3 и 5 години ме натера да се ставам во сексуална положба и се обидувам да се ставам од негова страна мајка ми го виде тоа и го кара. Можеби ќе се запрашате каде беа моите родители, не беа таму, отидоа заедно да работат во САД, тој го научи својот дел, дури и кога беше веќе во пубертет, ме научи на одвратни работи и не знаев како да запре го. Дојде наеднаш да ми ги спушти панталоните за да ми ги види меурчињата, а понекогаш мислам дека ме нудеше со другар му затоа што еден од нив секогаш инсистираше да му бидам девојка, ми праќаше пораки дека сака да ме бакне, во една прилика имавме заспани и девојките Спиевме одвоено од децата, кога се разбудив го видов другарот на брат ми до мене, тој спиеше и брзо излегов од таму и разговарав со девојките, ништо не им кажав, тоа беше само за да ги извадам, очигледно мајка ми нешто виде затоа што подоцна не искара, затоа што спиев со момче и затоа што му дозволив да ме допре, ништо од тоа не осетив, само се плашев да го видам следно. кај мене сабајле, потоа таа остана кај брат ми И не знаев што друго се случи. Се додека не престана, но не знам како, според играта, децата секогаш сакаа да ме плескаат и тоа многу ми пречеше.

  Подоцна, кога имав 17 години, сретнав колега од службата и директорот секогаш ме ставаше со него да му помогнам со документите, почна многу чудно да ме гледа и основците редовно насмеано ми кажуваа „лало. те јаде со очите“, тоа многу ми пречеше затоа што едвај една недела беше соработник, тоа ме предупреди и се обидов да се оддалечам од него влегувајќи во различни групи, поддржувајќи ги наставниците со нивните часови или работи. требаше, директорот секогаш го праќаше кај што бев, тоа го натера да ме малтретира, еднаш ми го грабна мобилниот и ми рече дека нема да ми го даде додека не му го дадам мојот број, така рече сериозно дека се разбудив и ме исплаши време, пелтечев кога му викав дека нема да му дадам ништо и да ми врати затоа што итно требаше да заминам, не му беше гајле за тоа и ме држеше долго време, му дадов лажен број и рамката да знае дали е мој и гледајќи дека не е, трчаше додека стигна Вооружен му го дадов мојот број и размислував да го блокирам подоцна, го направив тоа и потоа се правев дека го изгубил телефонот, оттогаш е подалеку зад мене, не можев да ја напуштам услугата, бидејќи веќе беше процес на моето услужно писмо, но директорката не сакаше да ми го потпише, само одолговлекуваше и ми рече да не се залажувам затоа што се гледаше дека сум по него, дека тоа е мојата казна што отидов да се дечковам. , кога не беше така.

  Во една прилика трчаше по мене и не знаев каде да одам, кому да се обратам, а кога се приближи до мојата куќа, очигледно престана да ме следи.

  Следните денови малтретирањето беше посилно, ме влечеше по други улици и ме бакнуваше со голема сила што ме повреди, се спротивстави на моите удари и крици и повеќе ме удираше од ѕид, па имав модринки по телото. и во устата, околу усните и образите. Вистината беше дека ми беше срам да одам така, дека луѓето ќе мислат дека сум валкан.

  Така одеше неколку дена поради „казната“ на директорот, тој ме следеше и колку што стигна до мене ме влечеше да го направам тоа, во една прилика ме повлече на многу осамена улица која сите изгледаа како напуштени куќи. За среќа, успеав да излезам од таму бидејќи тој рече дека доцни да се врати дома…. и можев да си одам дома. и не се сеќавам дали тоа беше последен пат кога присуствував на социјалната служба.

  но неколку дена подоцна, откако го завршија целиот процес, тие веќе ми ги направија фотографиите од дипломирањето, и еден ден, петок тринаесетти наутро, тропнаа на вратата од улицата како што тропаше мајка ми (релативни шифри за да знам кој е). Ја отворив вратата чекајќи да ја видам, но не видов никого на местото каде што таа застанува, ја затворав вратата и одеднаш некој ја турна насилно велејќи, нема никој во вашата куќа, таа влегува и ја треска вратата. изгледаше како ѕвер, како човек од роман кој доаѓа дома лут, целиот импулсивен и насилен, така го чувствував, ме исплаши, навистина треперев и мислев на се што може да се случи, ми текна да оди по нож но јас не, истрчав да се заклучам во соба но не можев да ја затворам вратата на време и во меѓувреме успеа да ме силува,... се слушна како некој влегува и тој истрча надвор и скокнав од прозорецот на вториот кат, останав без зборови со измешани емоции, тажен, лут, разочаран од мене, размислувајќи зошто сум, што правам, што кажувам, што ќе ми се случи, сакам да го прегрнам ова, што правам, кому да кажам, каде одам…. Од толку размислување не знаев ништо за ништо и отидов да се истуширам затоа што ми беше одвратно и плачев мислејќи што да правам, веќе не се чувствував безбедно во сопствената куќа. Бев толку несмасна и глупава во сите мои постапки и оттогаш имам социјална фобија, имав посттрауматски стрес, сонував ужасни работи во кои ме силуваа различни сосема старци, не можев да спијам, тоа беа многу години и се што допре во живо, секогаш кога некој ќе плаче мислам дека можеби го малтретираат.

  Посакувам да имам професионална терапија, не сите ја имаме таа привилегија. Сама се мачам со тоа, моментално имам дечко, далеку е од мене затоа што живее во друга држава, 8 години сме во врска и беше многу разбирлив со мене, со него ми беше прво три години по запознавањето, и сè уште ми беше тешко да одржувам односи со него. Сега наполнувам 25 години.

  Навистина би сакал да знам зошто ми се случија овие работи, има уште да кажам, но веќе напишав доволно

 55.   Lisa dijo

  Ме расплака со твојот коментар. Веќе некое време го обработувам сеќавањето или чувството на злоупотреба и се што генерирам во мојот живот. Учам многу за темата и правам многу од моја страна за да и пристапам на начин кој најмалку ме погоди, бидејќи неколку дена по мојот 22-ри роденден можам да погледнам наназад и да набљудувам со различно разбирање сè што генерира повеќе проблеми и тешкотии во мојот живот.животот од детството. Останувам со оваа реченица која точно опишува како се чувствувам во овој момент: – „Кога личноста ќе успее да ја разбере и интегрира оваа последна реченица, таа е подготвена да научи како да избира од она што навистина го сака до крајот на својот живот. »
  Вака се чувствувам... Расположете се за сите, борете се напорно, бидете силни, научете многу за тоа што се случува во нашето тело, мозок и ум поради последиците од злоупотреба на деца. И не дозволувајте тоа чудовиште да продолжи да ви наштетува, пристапете кон работите од разбирање со себе на не многу поволните животни настани што сте ги доживеале. Бидете интроспективни, но најважно е да се сакате и да се разбирате себеси. Тоа е еднонасочен пат со визија за различни нешта. Поздрав и прегратки до сите оние кои се чувствуваат лошо, во овој момент, бидете силни.

 56.   анонимни dijo

  Пред 4 години имав спомени како очув ми ме злоставуваше кога спиев, оваа содржина ме натера да се чувствувам идентификувана, само сакам да можам да се изразам малку бидејќи никогаш не можев да кажам никому од страв дека нема да ми веруваат. , бидејќи ми се закануваше, вистината е, само сакам да заборавам што се случи, иако тоа е навистина невозможно.