Како да си играм со моите деца

Научете да играте со вашите деца

Дека децата можат да играат сами е многу важно за нивниот развој, иако тоа не значи дека не е потребно да си играте со вашите деца. Поминете време со семејството, време посветено на забавата на детето, да правите активности што ги сакаат, е од суштинско значење за емоционалниот развој на детето. Неколку минути на ден се доволни, се додека е ексклузивно време за играта.

Заборавете на секое одвлекување внимание, оставете го вашиот мобилен телефон и исклучете го телевизорот. На овој начин, вашето дете може да ужива во вас и да чувствува дека тоа е основен дел од вашиот живот. Затоа што дури и ако децата не знаат како да го изразат тоа, тие треба да знаат дека се важни, кои се дел од семејното јадро и за ова, треба да им се посвети време.

Ако ви треба помош затоа што не знаете како да играте со вашите деца, не пропуштајте ги следниве совети. Никогаш не е доцна да се започне, се додека првиот пат станува рутина за семејна игра. Од кои и децата и родителите ќе извлечат големи придобивки.

Како можам да си играм со моите деца

Играјте како семејство

Не само што е важно да барате активности што се забавни за нив, исто така е неопходно да се земат предвид нивните преференции, нивните ритми и нивните потреби. Само тогаш, играта со вашите деца ќе биде забавна активност, а не обврска. Забележете ги следниве клучеви до научете да играте со вашите деца.

 1. Не се натпреварувајте со вашите деца: Децата мора да научат да победуваат, а исто така да губат, тоа е основно правило за заедничка игра. Сега, тоа време на игра не треба да стане натпревар, туку забавно и време за учење. Искористете ја можноста вашите деца да научат да управуваат со фрустрациите, изразувајќи како се чувствуваат кога не ја добиваат играта.
 2. Поттикнете ја слободната игра: Децата сакаат да ги мешаат сите бои на тестото за игра или да измислуваат различни начини на употреба на играчките. Овој дел од играта е неопходен и треба да им дозволите слободно да го истражуваат. Тоа значи не треба да ги коригирате вашите деца додека играатИзбегнувајте изрази како „тоа не е во ред“ или „не играте така“. Наместо тоа, имитирајте ги нивните игри за да се чувствувате дел од активноста.
 3. Дозволете им на децата да ги воспитуваат игрите: Можеби е поудобно да седите на маса за да направите загатка, но не станува збор за вас, туку за играње со вашите деца, што и да посакаат. Дозволете им да ги истражуваат своите интереси и, доколку е потребно, да користат алатки за да пренасочи ја играта ако е потребно.
 4. Прифатете ги нивните потреби: Во зависност од возраста и фазата на развој, децата ќе имаат поголема или помала способност да ја задржат концентрацијата во една игра. Па можеби ќе сакаат често да ги менуваат активностите, нека ја истражуваат нивната креативност и дека ги откриваат игрите што најмногу им се допаѓаат.
 5. Исто така е можно спротивното да е точно и дека детето сака да ја повторува истата игра одново и одново, особено со оние на кои тоа најмногу им се допаѓа. Овој став е нормален, бидејќи децата треба да вежбаат пред да бидат сигурни дека можат да сторат работи.

Што да се игра со децата

Забавувајте се со децата

Опциите се бесконечни и дури не ви требаат материјали или премногу игри. Дури и наједноставните активности можат да станат цело семејно искуство, полно со смеа и забава. На пример, можете да организирате гимхана дома, работилница за занаети, Еден сесија за терапија со смеа па дури и да ја искористам можноста да научам работи за други култури, како на пр церемонија на чај адаптирани.

Најважно е тоа времето за игра со вашите деца заборавете на која било друга обврска. Забавувајте се, смејте се и уживајте во детските појави. Ова се вистинските суштински моменти во животот, оние кои ве потсетуваат на значењето на семејството и на кои можете да им се обратите кога ќе се најдете во момент на фрустрација. Научете да играте со вашите деца и ќе уживате во најубавиот дел од мајчинството, слободното време со вашите деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.