Како да му помогнете на вашето дете да го надмине неуспехот со размислување за раст

Момче со камера

Да му помогнете на вашето дете да учи од грешките и да не се откажува од неуспехот може да биде предизвик, но може да се направи ако се има предвид умот за раст, а не поразот на поразот. Во денешно натпреварувачко опкружување, каде што некои мали деца посетуваат часови по математика за развој, а други млади луѓе се натераат да започнат течно да читаат пред да наполнат 5 години  родителите може да чувствуваат притисок да не ги оставаат своите деца да заостануваат. 

Оваа ситуација може и треба да се промени пред да излезе од контрола и негативно и непотребно влијае на самодовербата на децата. Начинот да го направите ова е преку култивирање на начин на размислување за раст. Децата кои мислат дека нивната интелигенција и способност се фиксни и недвижни, ќе бидат заробени и ќе мислат дека не се способни да одат напред или да постигнат каква било цел што сакаат да си ја постават. Наместо тоа, Тие треба да научат дека со упорност можат да постигнат сè на што мислат во животот.

Децата кои знаат дека нивната интелигенција или вештини можат да се подобрат со напор и искуство, ќе бараат повеќе предизвици, ќе учат од грешките и нема да се откажат од неуспехот. Сето ова мора да го земат предвид родителите во однос на образованието на нивните деца.

Важноста на размислувањето за раст

Концептот за размислување за раст беше пионер од психологот на универзитетот Стенфорд, Керол С. Двек, и се заснова на невронаука што покажува дека мозокот на студентот може да се подобри со посветен напор. Неговото истражување покажа дека личните квалитети и способности не се фиксни, но можат да се променат со едноставна промена во фокусот.

Истражувањето на Двек понатаму покажа дека начинот на размислување на децата за себе има значително влијание врз учењето. Со силна врска помеѓу мотивацијата на учениците да научат нова вештина и како тие ја перцепираат нивната интелигенција, може да се направат подобрувања или ако оваа врска е негативна, подобрувањата може да паднат покрај патот поради несигурност.

детска среќа

Негувањето начин на размислување за растење кај вашето дете не е комплициран процес и голема мотивација може да се создаде со употреба на вистински зборови и пофалби во вистинско време. Децата мора да знаат дека ако навистина сакаат, можат да го постигнат она што го зацртале.

На пример,Ако девојчето има проблеми со вештините за учење јазик, може да и се каже дека ќе може да направи подобро и да научи повеќе преку вежбање. и време што му го посветувам на тој јазик. Не е дека е лоша во учењето или дека не е добра во тој јазик, таа едноставно ќе мора да вложи повеќе труд и истрајност. Напорот е тој што ќе помогне да се постигнат потребните вештини. Децата треба да знаат дека неуспехот и грешката е добра работа затоа што грешките се учат. Учењето од неуспех може да доведе до голем изум и креативност за внатрешно подобрување.

Пофалбите се исто така важни за размислувањето за раст. Неопходно е да не се користат генерални пофалби и да се избере да бидат поконкретни. Наместо да кажувате работи како: 'Вие сте многу паметни', можете да кажете нешто друго како: 'Добивате добри резултати затоа што практиката ви помага да разберете сè многу подобро'. Ова ќе го сврти вниманието од фиксната способност и ќе се фокусира на процесот на учење и развој.

Како да го зајакнеме размислувањето за раст на децата да го надминат неуспехот

Разговор за учење

Зборувањето за учење треба да биде нешто секојдневно во семејството. Дали на вечера, на ручек, во автомобил, пред спиење, одење по улица ... Родителите можат да споделат неколку прашања со своите деца, така што малите ќе го реализираат својот целосен потенцијал. Некои прашања може да бидат следниве:

  • Што научивте денес?
  • Дали направивте грешка што ве научи на нешто ново?
  • Која е најкомплицираната работа што ја направивте денес?

детска среќа

Важно е и за родителите и за старателите да го споделат своето учење, бидејќи тоа моделира деца и тие ќе знаат дека дури и возрасните можат да прават грешки и да учат од нив на дневна основа.

Зборувајте за процесот и не само за резултатот

Фалењето на напорите на децата е од суштинско значење за да научат дека е поважно од самиот резултат. Упорност, размислување за алтернативни стратегии, пребарување нови можности, поставување цели за постигнување на нови цели, планирање за нивно постигнување, користење креативност или решавање конфликти, се добри примери за пофалба на процесот и не толку на резултатот.

Не ги пофалувајте личните вештини како да сте паметни или креативни. Овој вид пофалби може да доведе до губење на довербата бидејќи децата нема да бидат интелигентни во сите области од нивниот живот. Тие ќе се сомневаат во нивната способност да совладаат нешто што првично им е тешко и дури можеби ќе сакаат да се откажат рано, мислејќи дека не се способни или дека не вреди да се труди во нешто што не го совладуваат.

детска среќа

Поттикнете да учите од грешките

Неуспехот им учи на нашите деца важни животни лекции. Од една страна, тоа е како тие учат на еластичност, истрајност и самомотивација. Сега е време да им дозволите на децата да ризикуваат и да не успеат. Не паѓајте во искушение да ги спречите вашите деца да не успеат за да не се растажат или да се чувствуваат како неуспешни ... Тие мора да научат да се справат со овие чувства за да ги надминат и да сфатат дека се способни со упорност и истрајност.

Потребно е да им дозволите на децата да доживеат некои неуспеси за да можат да го зајакнат нивниот начин на размислување за раст. Ако не дозволите, тие ќе станат возрасни без упорност или размислување дека не е потребно да се работи напорно за да се биде успешен во животот. Од друга страна, ако работите на учење од грешки, кога работите ќе станат тешки, ќе почувствувате дека тоа е предизвик што навистина можете да го надминете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.