Како да направите работилница за терапија со смеа за деца дома

Терапија за смеа за деца

Нема што да го подобри вашето расположение како добра сесија за терапија со смеа. Затоа што е докажано дека преку смеа се ослободуваат хормони кои произведуваат среќа, благосостојба и ментални придобивки, како и емотивни. Терапијата со смеа се препорачува и за деца и за возрасни, така што нема потреба да барате повеќе изговори за да организирате едноставна работилница за смеа за целото семејство.

Сигурно во повеќе од една прилика сте доживеале заразна смеа, особено од деца. Малите ја имаат таа вродена способност да направат сè посебно, оригинално, невино. Значи, детската смеа може да го промени расположението на секого, дури и на најсериозниот. Така можеш организирајте работилница за терапија со смеа дома, ве оставаме со овие совети.

Работилница за терапија со смеа за деца

Терапија за смеа за деца

Терапијата со смеа се состои од достигнување состојба на физичка и ментална благосостојба преку смеа, така може да се користат какви било средства што ја предизвикуваат оваа состојба. Бидејќи станува збор за правење сесија за терапија со смеа со деца, мора да барате лесни опции што им се на дофат, за да можат да учествуваат во работилницата. Подгответе голем простор, каде што можете да легнете на подот без проблем, удобна облека, обувки надвор и смеата започнува.

За почеток, можете да направите круг на гримаси. Секој учесник треба да се сврти кон личноста покрај себе и да го направи најсмешното лице за кое може да помислат. Што децата можеби не знаат што е гримаса или како да го сториш тоа, почнуваш за да можат да те имитираат и да ги најдат своите најсмешни лица. Смеењето ќе се прошири едни на други и ќе завршите со солзи радосници.

Потоа можете да продолжите со луд танц, во парови ќе мора да го измислите најлудиот и најорганизираниот танц што секој може да го замисли. Целта е да се предизвика смеата кај сите учесници работилница за терапија со смеа, затоа не брзајте да ги направите најобичните потези. Кога едниот започнува, другите се заразуваат и повеќе не можете да престанете да се смеете.

Секоја опција што предизвикува смеа е погодна за работилница за терапија со смеа, покрај тоа, колку повеќе луѓе учествуваат, толку подобро. Значи, добра идеја е да се одржи работилница за смеа на семејна посета на овој одмор, со пријатели и постари луѓе. Затоа што ако има некој кој има корист од оваа активност, тоа се стари лица и лица со емотивни проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.