Како да направите церемонија на чај со деца

Церемонија на јапонски чај

Ивотот е полн со ситуации што го делат детството со возрасните, моменти, околности, па дури и храна, кои се ограничени на одредена возраст и нè одделуваат од децата. Иако многу од овие работи не можат да се прилагодат на сите нивоа, огромното мнозинство може се трансформира така што тоа не е начин да ги држите децата подалеку на светот на возрасните.

Едно од овие прашања е поврзано со потрошувачката на чај, поточно со традиционалната церемонија на јапонски чај. Иако децата не можат да прифатат ваков тип на инфузии Бидејќи содржат кофеин, можеме да бараме опции без оваа супстанца за да можеме да споделиме поинаков и посебен момент со нив. Оваа церемонија на предците од јапонската култура може да биде искуство што може да се сподели со најмалата од куќата.

Која е јапонската церемонија на чај?

Церемонијата на јапонскиот чај потекнува од Зен филозофијата, една од најпознатите будистички училишта во светот. Оваа церемонија е сè ритуал, полн со духовност и чувство кои му даваат посебен карактер на моментот на чајот. Надвор од внимателен и рафиниран начин на пиење чај, тоа е начин на прочистување на душата, правејќи ја да се поврзе со природата.

Оваа церемонија се заснова на четири основни столба, хармонија, чистота, почит и спокојство. Атмосферата, приборот што се користеше за славење на церемонијата, мирните движења, сè станува ритуал полн со магија и мистицизам. Она што за западњаците не е ништо повеќе од рутина, пијалок што се пие во различни периоди од денот, за јапонската култура тоа е духовен ритуал.

Како да направите церемонија на чај со деца

Церемонијата на чајот треба да се изведува полека, смирено и да се постигне атмосфера на мир. Па тоа совршено е за учење на децата да се смират и да се поврзат со другите членови на семејството преку ритуал. За да бидете што поблиску до реалноста, мора внимателно и внимателно да ја подготвите околината. Спуштете ја светлината во просторијата, поставете килими и перници на подот, исто така можете да ставите мек темјан.

Подгответе ги на масата сите прибор за церемонијата на чајот, за децата може да им служите камилица, инфузија на цвеќиња, ѓумбир или чај роибос, кој не содржи теин и има многу богат вкус за деца. За време на церемонијата, чевлите мора да бидат оставени надвор од собата и мора да седите на колена во близина на масата. Домаќинот мора претходно да го исчисти секој прибор пред да започне со сервирање на чајот.

Додека трае целиот овој процес, сите гости мора да молчат, набудувајќи како се подготвува чајот и обидувајќи се да се поврземе духовно со домаќинот. Така што децата ќе го разберат и прилагодат, објасни им дека треба да молчат и внимателно внимавајте на сè што правите додека го подготвувате и сервирате чајот.

Секое искуство е добро да се ужива со семејството

спротивставувања за семејно помирување

Сега повеќе од кога било треба да поминуваме време дома, за да го заштитиме нашето здравје и на сите други. Затоа, потребно е најдете различни активности за споделување со децата Дома. Ако станува збор и за различни и збогатувачки активности како што е церемонијата на чај, ние ќе ги култивираме нашите деца. Искористете ја можноста да разговарате со децата за различните култури што постојат во светот.

Ориенталната култура е толку различна од нашата, толку богата и полна со мистицизам, што сигурно станува нешто привлечно за најмалите. Разговарајте со нив за обичаите на жителите на овие места, нивниот начин на живот, нивната музика или нивниот начин на облекување. Таму сè е толку различно што децата ќе бидат изненадени, толку многу што тие самите ќе ве замолат да дознаете повеќе за различните начини на живот во остатокот од светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Моника Сантос Кристал dijo

    Многу интересна белешка. Наставата за други култури им овозможува на децата да го прошират погледот за да сеат мир и да разберат дека постојат сличности што нè обединуваат дури и со културни разлики. Различните погледи нè збогатуваат како луѓе и ја зајакнуваат еластичноста пред тешкотиите. Познавањето други култури од искуство придонесува за „правење“, што е подобро од „поседување“ на предмети, затоа што „правење“ сее спомени. Ви благодарам.