Како да научите дете да ги слуша другите

Научете ги децата да слушаат

Да се ​​научи детето да ги слуша другите е од суштинско значење за да научи да комуницира. Нешто што изгледа суштинско често се занемарува. Децата се учат да зборувајте, читајте, научете вокабулар и секакви алатки со кого да комуницираат. Но, нешто толку важно како слушањето на другите не се учи секогаш и со текот на времето, сè станува голем проблем.

Како и сè, така и ова учење мора да започне во детството. Малите деца се сунѓери, тоа не е обична фигура на говор, тоа е докажан факт. Детскиот мозок завршува со формирање на возраст од 6 или 7 години. а дотогаш е многу податлив. Од таа возраст е потешко да се асимилираат концепти, мозокот мора да работи повеќе за тоа. Затоа, неопходно е максимално да се искористи тој мозочен капацитет на помалите деца

Научете го детето да слуша

Има голема тешкотија да научиш да слушаш, а тоа е дека за ова треба да имаш желба и време. За децата секогаш постои нешто позабавно од слушањето на другите, освен ако тоа не е нешто што навистина го привлекува нивниот интерес. Проблемот е во тоа слушањето е основна вештина За развој на способноста за комуникација и слушање, не секогаш постои клучниот фактор што е интересот.

Затоа е многу важно да се научи детето да ги слуша другите уште од најмала возраст, со активности и игри кои му овозможуваат да ја развие оваа способност од играта. Со техники кои ќе ви помогнат привлечете го вниманието на детето и со кои малку по малку ќе го тренира својот мозок а неговата совест да знае да ги слуша другите. Ова се неколку клучеви за да го научите детето да ги слуша другите.

Силата на зборовите

Зборовите во овој случај имаат моќ да го привлечат вниманието на личност или дете, на ист начин како што изборот на погрешен збор може веднаш да предизвика губење на интерес. За многу мали деца, најдобро е да се користат кратки реченици, со зборови кои детето ги знае и може брзо да ги асимилира. Користете термини кои предизвикуваат интерес, омилена боја, храна што најмногу ви се допаѓа, план што навистина сакате да го направите, се неколку примери.

Без прекини

Како возрасни, многу ни пречи кога нè прекинуваат кога разговараме, нешто нормално затоа што тоа е ужасен недостаток на почит. Сега запрашајте се нешто и одговорете се со целосна искреност, дали обично ги прекинувате вашите деца кога зборуваат? Сигурно одговоривте да, затоа што Тоа е нешто што родителите го прават без да бидат свесни за тоа.. Но, тоа е прво, недостаток на почит кон детето и второ, целосна контрадикција ако сакаме да се погрижиме да не ги прекинува другите кога зборуваат.

Без одвлекување на вниманието

За да се привлече вниманието на детето, од суштинско значење е да се елиминира сè што може да предизвика одвраќање. Без разлика дали станува збор за важен разговор или само читање книга, од суштинско значење е детето да биде целосно концентрирано. Во спротивно, тој ќе ја изгуби нишката и тешко ќе слуша додека вие зборувате. Ставете се во неговата висина, погледнете го во очи и покажете интерес за секој негов збор, исто како што очекувате детето да го прави со вашите.

Игри за да научите да слушате

Една од оние доживотни игри што не можеше да изостане на забавите и дружењата со пријателите беше напукнатиот телефон. Совршена активност за работа на активно слушање со децата. Играта се обидува да слуша прашање што ќе го каже еден од играчите. Потоа треба да одговорите на друг играч, но без да кажете кое е прашањето. Целта на играта е да се создаде тотално бесмислена реченицасмешно и лудо. Совршена активност за да поминете едно попладне игри со децата и на тој начин да ги научите да ги слушаат другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.