Како да се поттикне породувањето

причини да знаете како да предизвикате породување

Понекогаш можеби е неопходно да се знае како да се поттикне породувањето кога ќе завршат гестациските недели. Постојат различни третмани кои помагаат да започне породувањето со тоа што предизвикува контракции на матката или ги прави посилни.

Ако сакате да знаете како да предизвикате породување, останете и ќе ви ги објасниме различните методи што ги користи медицината за да започне породување на безбеден начин за мајката и нејзиното бебе.

Како се предизвикува трудот?

бременост

Амнионската кеса или кеса е мембранозна обвивка што го опкружува фетусот и содржи плодова вода што го опкружува и го штити бебето. Кога породувањето започнува природно, она што е општо познато како „пауза за вода“, што не е ништо повеќе од пукање на плодовата вода со последователно излегување на нејзината содржина преку вагината.

Но, во одредени прилики тоа не се случува и тогаш ќе треба да се испровоцира бидејќи откако ќе поминат деветте месеци од бременоста, раѓањето на бебето е задолжителна потреба.

Лекарот ќе спроведе серија тестови и прегледи пред да започне породувањето за безбедно да продолжи. Ќе направи карличен преглед и потоа ќе помине сонда низ грлото на матката (тенка пластична цевка) со кука на својот крај кој ќе создаде а дупка во мембраните на амнионската кеса. Тоа е безбедна процедура која не им штети на мајката или на бебето.

По оваа интервенција, започнуваат контракции по неколку минути или неколку часа. Ако породувањето не започне по неколку часа, на мајката ќе и се даде интравенски лек кој ќе предизвика породување. Важно е да го направите ова бидејќи штом ќе се скрши плодовата вода, ризикот од инфекција е поголем.

Употреба на простагландини

труд или само породување се состои од серија мускулни контракции на матката додека грлото на матката се шири и станува помек, со што му овозможува на бебето да излезе преку вагиналниот канал.

На почетокот на бременоста, ткивата што го сочинуваат грлото на матката го прават цврст, издолжен и го држат грлото на матката затворено. Но, како што споменавме, кога ќе дојде времето на породување, неговиот состав се менува, станува полабавен и се проширува грлото на матката.  Ако тоа не се случи, може да се примени лек кој содржи простагландини. Овој хормон природно се ослободува од телото на жената, но понекогаш не е доволен и ќе мора да се снабдува однадвор.

Лекот се става во вагината во близина на грлото на матката и ќе почне да ги омекнува ткивата на грлото на матката. Тогаш може да започнат контракциите. Срцевиот ритам на бебето ќе се следи во секое време.. Ако породувањето не започне, на мајката може да и се дозволи да шета малку, бидејќи движењето ги стимулира контракциите.

Снабдување со окситоцин или питоцин

како да предизвикате породување

Окситоцинот е хормон природно присутен во телото на жената и се лачи во поголема количина кога ќе дојде времето на породување. Но, вообичаено се обезбедува дополнителен придонес за да се олесни или промовира трудот.

Неговото трговско име е Питоцин и е лек кој се инјектира интравенски иницира контракции на матката на редовна основа или ги прави поинтензивни. Се дава со константна брзина и доколку е потребно, дозата може постепено да се зголемува. Откако ќе започнат контракциите, може да се смета дека е погодно да се намали дозата.

Срцевиот ритам на бебето ќе се следи во секое време и јачината на контракциите бидејќи ако се премногу силни би можеле да ве повредат. Не може да се даде окситоцин ако се забележи дека бебето не добива доволно снабдување со кислород или хранливи материи.

Окситоцинот понекогаш се користи и по почетокот на породувањето, но контракциите не биле доволно силни за да го прошират грлото на матката.

Причини за предизвикување труд

Постојат многу причини зошто може да биде неопходно да се поттикне породувањето и многу пати тоа се прави пред породувањето да започне природно. Породувањето може да се предизвика во следниве случаи:

  • Ако по 34 или 36 недела од бременоста амнионската кеса пука, но породувањето не започнува.
  • Si  рокот на доспевање помина, (помеѓу 41 и 42 недела)
  • Ако мајката претрпела а мртвородено (интраутерина фетална смрт) претходно.
  • Доколку во текот на бременоста се открие некоја состојба која може да го загрози вашето здравје или здравјето на вашето бебе, како на пр висок крвен притисок или дијабетес.

Со оваа информација ќе можете да ги знаете главните упатства за да научите како да предизвикате породување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.