Како да разговарам со мојот син за пубертет

Разговарајте со мојот син за пубертетот

Разговорот со син за пубертетот е единствениот начин да се подготви за сите промени со кои ќе треба да се справи во ова време на промени. Тоа е транзиција низ која сите неизбежно треба да поминат и е уште една убава фаза од неговиот живот кон зрелоста. Сепак, за децата тоа е често тешко затоа што покрај многуте хормонални промени, тие мораат да се справат и со физичките и емоционалните промени.

Не дозволувајте вашето дете да достигне пубертет без да има новости, без да знае со што се соочува и како да се соочи со оние ситуации што можат да го заменат лошо. Одговорете на сите ваши прашања природно, бидејќи некако ќе го добиете одговорот. Избегнувајте да го правите тоа на несоодветен начин, преку други деца, Интернет или несигурни и препорачани извори.

Пубертет кај момчиња и девојчиња

Разговор за пубертет

Пубертетот е прва фаза на адолесценција, фаза низ која поминуваат сите деца и која вклучува достигнување на сексуална зрелост. Во случај на момчиња, тоа се случува на возраст од 12 до 16 години, а во случај на девојчиња, пубертет Пристигнува на возраст од 10 до 14 години со доаѓањето на првата менструација. Пубертетот создава многу различни промени помеѓу момчињата и девојчињата, на ист начин, емоционално влијае на нив поинаку.

За девојчињата, почетокот на пубертетот започнува со физички промени, обично развој на градите. Потоа косата почнува да се појавува во области како што се пазувите или пубисот и на врвот на пубертетот, пристигнува првиот период. Сите овие промени се случуваат постепено и секоја девојка е различна, некои се развиваат побрзо, а други ги забележуваат сите промени одеднаш.

Кај момчињата, пенисот и тестисите се зголемуваат, тогаш тие почнуваат да имаат коса на пабијата и пазувите, а нивниот глас станува подебел. Нивните мускули исто така почнуваат да растат, мирис на телото и косата на возрасните се појавуваат на лицето. И кај момчињата и кај девојчињата, пубертетот може да биде придружен со кожни проблеми како акни.

Справување со пубертетот со мојот син

Справување со пубертетот со вашите деца

Да се ​​премине од дете, со детско тело и детски став, да се развие физиономија кај возрасен човек, да се има коса во области каде претходно немало или да се забележат чувства за други луѓе, не е лесно. Повеќето момчиња поминуваат низ различни фази од почетокот на пубертетот сè додека не дојде адолесценцијата. Промени во расположението, чувства тешко разбирливи и логично, уште повеќе да се изразат.

Затоа, да му дозволите на вашето дете да достигне пубертет без да знае сè со што ќе се соочи, може само да ја зголеми неговата збунетост на сè што претстои. Соочувањето со пубертетот со зрелост е од суштинско значење и за родителите и за децата. Асимилирајте дека вашиот син или ќерка растат и подгответе го да го стори тоа на најдобар можен начин. Започнете да се однесувате кон него како кон мал проект за возрасни, бидејќи наскоро тој ќе биде и ќе мора да ја преземе својата нова улога.

Објаснете кои физички промени ќе се случат, како ќе се промени нејзиното тело и како хормоните можат да ги променат нејзините емоции. Не ставајте настрана секс, бидејќи ова е единствениот начин да бидете сигурни дека вашите деца се подготвени. Зборувајте за менструацијата и со девојчиња и со момчиња затоа што тоа е основниот чекор од детството до зрелоста кај девојчињата.

И, пред сè, потсетете го дека пубертетот е нормален, дека сите момчиња и девојчиња мора да поминат низ тоа и дека тоа е само природна фаза од животот. Бидејќи подготовката на децата да бидат возрасни е од суштинско значењеНеопходно е и пред се, тоа е заеднички напор што мора да започне во семејствата, да продолжи во училиште и да заврши во училиштето на животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.