Како да се игра со едногодишни деца

Како да се игра со едногодишни деца

Бебе на возраст од една година веќе има развиено важни физички вештини, така што почнува да го истражува својот свет преку игра. Децата веќе почнуваат да одат рака под рака со своите родители затоа што се обидуваат да ги направат првите чекори и имаат апсолутна независност да земаат предмети со раце. Многу родители сакаат да учествуваат во нивното секојдневно истражување и за ова се прашуваат како да се игра со едногодишни деца.

Постојат многу игри достапни за децата и многу од нив се прилагодени според возраста. Какви вештини има вашето дете ќе се прилагоди на вашата игра и личноста став развијте ги своите вештиниНа Има игра со топка, приказни, блокови за игри итн. од кои се класични и разновидни игри за сите возрасти. За да знаете многу повеќе, продолжете да читате ...

Како можат родителите да си играат со едногодишни деца?

Од оваа возраст, бебето почнува да ја истражува својата околина со повеќе чудење. Започнете со експериментирање како вашето тело веќе реагира на многу стимули и неговите нозе почнуваат да одат. Тие с still уште имаат приврзаност кон цуцлата и си играат со неа. Треперењата се исто така многу забавни бидејќи сакаат да земаат предмети да можат да ги гризат, цицаат, поместуваат и постојано правите звуци. Seeе видите колку ги забавува да ги фрлаат предметите на земја, така што нивните родители постојано ги собираат.

Родителите можат да развијат игри што влијаат развојот на нивните психомоторни вештини. Сакаат с anything што можат да направат со силата на телото, како скокање, трчање, ползење, итн. Сакаат да си играат со с related што е поврзано со вашите уметнички вештини, градежни игри за бебиња, чкртање, пеење или свирење на мал инструмент со ритми. Друга од неговите вештини е имитација на луѓе, ќе сакаат да играат улога на други личности во костими или да ги воспитуваат своите бебиња.

Како да се игра со едногодишни деца

Игри за вежбање со вашето едногодишно бебе

На децата мора да им се обезбедат сите видови предмети за нивниот развој. Родителите се исто така основно парче за да ја претворат секоја идеја во многу забавна игра. Погледнете ги најчестите игри што овие малечки најмногу ги сакаат:

 • Градежни игри тие се едно од најважните во секој дом. Изработени се од различни претстави, со обликливи коцки, парчиња со различни форми, со многу бои и материјали од пластика до дрво. Сите тие се прилагодија на нивната возраст, за да можат родителите да си играат со нив. Може да се изградат големи кули за да можат децата да ги соборат бидејќи овој дел е многу возбудлив за нив.
 • Играњето во вода е најзабавноНа Моментот на капење, заедно со прскањето е идеално место за да почувствувате како се движат и релаксираат додека играте. Родителите можат да учествуваат со бањата, заедно со специјализирани играчки или чинии што се враќаат за втора употреба. Го сакаат и дома, на базен или на плажа, играјте со контејнери и префрлете ја водата од еден објект во друг.
 • Меурчиња од сапуница Тие се исто така многу забавни, можете да си играте со нив за да фрлите меурчиња за да ги фатат, или да ги натерате да дуваат и тие да се гордеат. Покрај тоа, тоа е вештина што ги учи да го контролираат дишењетоНа Истото може да се каже и за балони, тие сакаат да се обидуваат да ги разнесат и особено да си играат со нив.

Како да се игра со едногодишни деца

 • Играјте мама и тато исто така е многу возбудливо. На децата од една година сакаат да ги имитираат старешините, се грижи за кукла или нејзиното омилено полнето животно и ги подготвува нејзините оброци. Колку имитација им се допаѓа, исто така ќе сакаат да се облекуваат, толкуваат други животни или ликови и пред с Насликајте го лицето.
 • Игри со звуци. Ги сакаат сите играчки што можат да направат звуци и што можат да се видат со музички инструменти прилагодени за нивната возраст. Обидете се да допрете нешто со бебето и Придружувајте го со ритми. Може да ставите забавна музика и да танцувате заедно, па дури и да изведувате песна, тоа е забавна акција и тие ја сакаат.
 • Игри со текстури тие се уште еден радосен начин за забава. Тие го откриваат начинот на кој материјалите се формираат со допир и го откриваат тоа со тесто за играње, тиња, акрилна боја за прсти, па дури и со самата храна. Сите овие материјали можат да послужат како мали игри за игра со семејството и да поминат многу забавно и страсно време.

Ако сакате да знаете многу повеќе за нивните вештини, можете да ги запознаете дидактичките игри за децата научи да пишуваш заедно со играта, или како се забавуваат загатките и кои се нивните придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.