Како да се избере најдоброто шише и брадавица

изберете шише

Кога сте мајка, сфаќате колку е голем светот на бебињата. Има толку многу опции на пазарот, толку многу што може да биде огромно. Една од нив е да го избереме најдоброто шише и брадавица за нашето бебе. Постојат различни материјали, големини и форми. Што е најдобро за нашето бебе? Продолжете да читате и ние ќе ви помогнеме во вашиот избор.

Фактори при избор на шише

Шишето не се користи само за давање вештачка лактација. Дури и ако доите, ќе има ситуации во кои ќе мора да користите шишиња (некомпатибилни лекови, работа, испукани брадавици ...). Needе ни требаат најмалку две шишиња дома за секогаш да имаме на располагање чисто и суво.

Има различни видови шишиња за бебиња на пазарот по различни цени со различни карактеристики кои мора да се земат предвид при изборот на шише.

Факторите што треба да се земат предвид се форма на шише, големина, материјал и тип на брадавица. Ајде внимателно да ја разгледаме секоја од овие карактеристики за да ја избереме онаа што најдобро одговара на нашето бебе.

Обликот на шишето

На пазарот постојат неколку начини. Тоа е многу важен аспект бидејќи формата ќе зависи од удобноста да му го дадете шишето на вашето бебе или тој сам да си го земе. : цилиндричен, правоаголен, поширок, потесен, повисок, понизок ... Секој има свои позиции и минуси. Ширините имаат поголема стабилност и полесно се чистат, правоаголните имаат поголема стабилност, а цилиндричните се прилагодени на сите употреби.

Цилиндричната форма е најкористена од сите, бидејќи го олеснува фаќањето на шишето од страна на бебето. Ако има рачки или е ергономски обликуван, тоа ќе ви овозможи да имате поголема автономија за да го земете сам. Ако имате широка уста, полесно е да ги наполните и исчистите.

Големината и протокот на шишето

Нормално е да изберете помали шишиња за првите месеци откако хранењето е помало и почесто, а како што растат, големината треба да има поголем капацитет да се прилагоди на вашиот апетит. Големината и брадавицата ќе треба да ги избереме според возраста и потребите на бебето.

Има 3 брадавици течат: бавно, средно и брзо. Тие се разликуваат во бројот и големината на дупките. За првите месеци од животот, најсоодветен е бавниот проток. Оние од среден проток од 3-4 месечна возраст и брзиот проток е веќе за кога се воведуваат житарките. Ако забележите дека вашето бебе станува очајно кога јаде, можеби нема да достигне доволно и му треба поголем проток. И, ако сфатите дека се задушува напротив, ќе му треба брадавица со помал проток.

Материјал од шишето

Шишињата обично се направени од стакло или полипропилен (пластика). Стаклените се потешки и полесно се кршат, но многу полесно се чистат и се хигиенски. Тие не апсорбираат мириси и се подобро зачувани. А од друга страна има пластични кои се многу посилни и полесни.

Најчесто е да се одлучат за стаклени за првите месеци од животот, поради нивното лесно чистење. По шест месеци, обично се користат полипропиленски. Тие се многу побезбедни поради нивната мала тежина и отпорност, од оваа возраст сакаат да ги држат сами.

најдобро шише

Вид на треска

Постојат два вида брадавици: латекс или силикон. Оние од латексот е мек, многу еластичен и удобен за бебиња. Тие често се користат при промена од градите во шише. Тие мора да се заменуваат на секои 1-2 месеци бидејќи лесно се деградираат.

И оние од силиконите се многу похигиенски и издржливи од оние од латекс. Тие се про transparentирни и отпорни на сончева светлина, температура и маснотии, но исто така се нежни за забите на бебето. Мора да се менува секогаш кога ќе видиме солзи.

Затоа што запомнете ... пред да донесете одлука, побарајте ги сите потребни информации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.