Како да се излечи папочната врвца на новороденчето

Како да се излечи папочната врвца

Иако се работи за нешто едноставно, многу е важно да се следат некои упатства за да се излечи папочната врвца на новороденчето, во спротивно може да се зарази. ништо друго да не се роди се сече папочната врвца која ги спојува бебето и мајката за време на бременоста. Патот преку кој бебето ја добива храната и кислородот што му се потребни за да се развие и расте во мајчината утроба.

Пред да се пресече врвката, таа се стега за да се прекине снабдувањето со крв и на тој начин започнува процесот со кој се одвојува од телото на бебето, оставајќи простор за папокот. Овој процес трае приближно помеѓу една недела и 10 дена и паѓа природно, но мора да се следат некои упатства за да се излечи областа и да се избегнат инфекции. Бидејќи е отворена рана и кај новороденче.

Насоки за заздравување на папочната врвца

папокот на бебето

Најважната работа кога станува збор за лекување на папочната врвца е екстремна хигиена. Порано за ова се користеа антисептици, но денес познато е дека најефективна е употребата на вода и неутрален сапун. За да ги извршите лековите, можете да манипулирате со форцепсот без страв, бидејќи ова движење не предизвикува никаква болка или непријатност кај новороденчето.

Сега, пред да започнете, неопходно е темелно да ги миете рацете за да спречите бактерии да ја заразат раната. Користете топла вода и сапун, тријте многу добро неколку минути, фокусирајќи се помеѓу наборите на прстите. Потоа, добро исплакнете со вода и исушете ги рацете со впивачка кујнска хартија. Исто така, треба да бидете сигурни дека приборот е саниран а антисептичките влошки се добро затворени.

Што се однесува до зачестеноста при стврднување на папочната врвца, се препорачува тоа да се прави околу два пати на ден. Начинот на лекување е следниов. Подгответе мал леген со топла вода и специјален неутрален сапун за новороденчиња. Користете мек сунѓер, ставете го во водата, исцедете го вишокот и внимателно исчистете го папокот на бебето. Можете да ја поместите стегачот без страв бидејќи нема да го повредиш. Потоа, исушете многу добро со стерилна газа и оставете го да проветрува малку за да избегнете влага.

Други совети за нега на папокот за бебиња

нега на новороденче

Одржувањето на областа суво е од суштинско значење за да се фаворизира падот на трупецот. Бидејќи влажноста, освен што предизвикува инфекции, спречува природно сушење и чистење на кожата. Поради истата причина, не се препорачува целосно потопување на бебето за време на капењето. Најпрепорачливо е во првите денови да се наполни малку кадата на бебето, за да остане во вода, но стомакот да не потопи.

Користете мек и природен сунѓер за нежно да го измиете бебето, кое исто така навистина ќе ужива да чувствува како водата паѓа од сунѓерчето додека ве гледа. На крајот од капењето, многу добро исушете го новороденчето. осигурувајќи се дека нема да остане влага во папокот, а исто така и добро сушење набори меѓу прстите или екстремитетите. Конечно, треба добро да ја погледнете областа на омлиго да се открие каква било можна инфекција.

Овие се некои знаци на инфекција:

 • Кожата околу папокот изгледа црвено.
 • Од папокот излегува гној, жолтеникава течност.
 • Ако областа попушта лош мирис.
 • Бебето е премногу чувствително кога ќе ја допрете папочната врвца, ова е јасен знак за инфекција и затоа му пречи. Во спротивно, новороденчето не го забележува движењето на трупецот.
 • Најважниот предупредувачки знак на кој треба да внимавате е Треска.

Доколку забележите некој од овие симптоми, бебето исто така е иритирано и го менува расположението, Треба да отидете во канцеларијата на педијатарот што е можно поскоро.. Во повеќето случаи инфекцијата може да се третира со едноставна антибиотска маст. За други посериозни случаи, можеби ќе треба да се даде интравенски за да се запре инфекцијата. Во секој случај, не треба да дозволите да помине време и при најмал знак на инфекција при лекување на папочната врвца да се обратите до здравствените служби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.