Како да се исцеди бартолинската циста дома

симболична овошна вагина

Бартолинските жлезди, наречени и главни везикуларни жлезди, се пар од жлезди лоцирани по една на секоја страна од вагината. Тие се одговорни за лачење на течност која ја подмачкува вагината. Не е невообичаено каналот или отворот во жлездата да се блокира, што предизвикува акумулација на течност во жлездата. Оваа акумулација на течност предизвикува отекување на оваа жлезда.

Оваа акумулација на течност и последователен оток е позната како Бартолинска циста. Обично се јавува на едната страна од вагината, каде што се наоѓа една од жлездите. Понекогаш, течноста може да се зарази, што станува многу досадно и болно за жената која страда од неа. Сепак, може да поминат години пред да се случи ова. Ако имате Бартолинска циста и сакате отокот да се намали, еве неколку совети што треба да ги правите дома.

Симптоми на Бартолинова циста

Мала Бартолинова циста без инфекција може да остане незабележана, тоа е она што е познато како Бартолинов апсцес. Но, ако расте, може да почувствувате грутка во близина на вагинален отвор. Бартолиновата циста обично е безболна.сепак, некои луѓе може да доживеат одредена нежност во областа. Ако вашата вагинална циста развие инфекција, може да ги почувствувате следниве симптоми:

 • Отекувањето на цистата може да се зголеми.
 • Иако беше безболно, болката во областа може да почне да се зголемува.
 • Седењето е многу понепријатно.
 • Може да почувствувате непријатност или болка при одење.
 • Практикувате секс може да ви стане понепријатно бидејќи вагиналниот отвор ќе биде помал од цистата.
 • Поради инфекција, може да се појави треска.

Начини за лекување на Бартолинова циста дома

 • El најефикасен домашен лек Се состои од потопување неколку сантиметри во када или биде со топла вода. Ова треба да се прави четири пати на ден неколку дена, па дури и може да се расчисти заразената Бартолинова циста. 
 • Земете аналгетици Лековите без рецепт, како што се ацетаминофен или ибупрофен, можат да помогнат во ублажување на непријатност и болка.

Кога да закажете состанок со лекар?

Можете да размислите да одите на лекар ако ги имате следните симптоми поради вашата циста:

 • Имате многу интензивна вагинална болка.
 • Инфекцијата ви предизвика висока температура.
 • Ако после три дена капење со млака вода состојбата не ви се подобрила.
 • Ако сте постари од 40 години или сте во постменопауза. Во овој случај, вашиот лекар може да препорача биопсија за да се осигура дека немате рак. Иако оваа ситуација е ретка.

Во овие случаи вашиот лекар ќе ве упати на гинеколог. Иако е можно со овие симптоми да одберете да одите директно во одделот за итни случаи во болницата.

Медицински третман на Бартолинова циста

Вашиот доктор може да ви предложи да започнете со третман дома, изведување бањи во топла вода четири пати на ден. Меѓутоа, ако вашата циста е заразена, тие може да препорачаат други опции бидејќи може да биде крајно досадно и болно во оваа ситуација. Тие може да ги препорачаат овие други опции:

 • Направете мал хируршки засек по кој ќе следи до шест недели дренажа, можеби преку катетер.
 • антибиотици да се бори против бактериите кои ја предизвикале инфекцијата.
 • Хируршко отстранување на Бартолиновата жлезда, иако оваа опција е ретка.

Заклучок

Бартолинова циста Тоа е многу честа состојба која може да биде многу досадна.. Сепак, најпрепорачливиот третман од лекарите, бидејќи е најефективен, може да се направи дома. Ако домашното лекување не дава ефект или ако инфекцијата станува се потешка, тогаш секогаш треба да одите на лекар. Ако домашната дренажа не функционирала, тогаш лекарот ќе препорача хируршка дренажа, за која ќе биде потребна локална анестезија и хоспитализација. Медицинската опција би имала и продолжен постоперативен период, бидејќи засекот се наоѓа во деликатна област. 

Не obstante, општа препорака за оваа состојба е домашно лекување бидејќи е наједноставно и најефективно. Со четирите дневни капења во млака вода, неколку дена, отокот на апсцесот треба да се намали додека не исчезне. Имајте на ум дека ако жлездата била затнат еднаш, тоа може да се случи повеќе пати во текот на вашиот живот, па ако го земете предвид овој домашен лек во случај да се појави повторно ќе ви заштеди некои медицински консултации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.