Како да направите модел на дигестивниот систем со деца

Дигестивен систем за деца

Денес, 29 мај, се слави Светскиот ден на дигестивното здравје и да можеме да разговараме со децата за важноста на дигестивниот систем, како работи и како треба да се грижите за вашето дигестивно здравје, ви донесовме забавен предлог да го направите со најмалите. Моделите се забавни, одлична опција да се пресоздаде нешто тешко да се замисли како што е дигестивниот систем.

Иако можете да го видите тоа на слики, да бидете во можност да ја визуелизирате големината на вашите органи, каде се наоѓаат во вашето тело или како тие работат, е најдобриот начин да научите лесно Покрај тоа, ќе имате одлично време да создавате занаети со вашите деца. Овој проект може да се направи на различни начини, со тесто за лиење или со цртежи, иако тука ви ја оставаме следнава идеја.

Како да направите модел на дигестивниот систем

Овој пат ќе користиме бела кошула како основа. На овој начин, децата можат да ја облечат кошулата и да го визуелизираат дигестивниот систем каков што е навистина во внатрешноста на телото. Исто така, ќе ви треба остатоци од чувствувана ткаенина во различни бои, доколку преферирате, можете да користите ева гума. За споеви на парчиња можете да користите игла и конец, силиконски пиштол или лепило за ткаенини.

Е ви требаат ножици, црн неизбришлив маркер, полнење на памук или влакна за перничиња, хартија за создавање на обрасци и лепило велкро за прицврстување на органите на дигестивниот систем на кошулата. Сега можете да започнете, ајде да видиме што е тоа чекор по чекор пред да започне овој проект.

Чекор по чекор

Модел на дигестивниот систем

Прво на сите е да се направат неколку калапи со хартија, што ќе се користат како обрасци на избраниот материјал. Ова се чекорите што треба да се следат.

 1. Ние ја шириме маичката и со креда за шиење или молив, правиме неколку скици за тоа каков ќе биде дигестивниот систем, така што ќе имаме идеја за големината што треба да ја има.
 2. Сега на хартијата ги цртаме различните органи Тие го сочинуваат дигестивниот систем, желудникот, панкреасот, црниот дроб и дебелите и тенки црева. Willе го направиме тоа со око и кога ќе се исечат, ставаме на контурата на кошулата за да провериме дали добро се вклопуваат. Ние ги правиме потребните корекции пред да преминете на ткаенината.
 3. Штом органите за хартија се подготвени, продолжуваме да копираме на чувствуваната ткаенина, ева гумата или избраниот материјал. Needе ни требаат по две парчиња, од тогаш ќе се приклучиме и ќе се наполниме со памучни влакна. Користете различна боја за секој орган, така што на децата ќе им биде полесно да ги идентификуваат.
 4. Сега е време да ги составиме парчињата, можеме внимателно да ги шиеме или да користиме лепило. Оставаме дупка во секоја од нив за да можеме да воведеме памук за полнење.
 5. Пополнуваме со полнење од памук или влакна, парчињата не мора да бидат премногу дебели. Откако ќе бидеме подготвени, завршуваме со шиење на дупката што ни остана.
 6. Исечивме неколку парчиња леплив велкро и ставаме дел на задниот дел од секој орган и соодветниот дел на кошулата. Подобро е закачете неколку парчиња велкро на секој орган, така што тие ќе бидат добро прицврстени за кошулата.
 7. Сега останува само да се постават парчињата, поточно, органите на дигестивниот систем на кошулата. И да си играат со децата додека учат малку биологија.

Игра и чирак

Дигестивен систем за деца

Искористете ја можноста да им објасните на децата каква функција има секој орган за дигестивниот систем. Beе биде многу curубопитен проверете како храната поминува низ различни фази, од кога ќе се внесат во организмот преку устата, сè додека не се елиминираат со изметот. Имајте можност да го видите и анализирате процесот на варење. Исто така, ќе им помогне да разберат зошто не треба да јадат одредени работи што ги прават да се чувствуваат лошо или како треба да се грижат за нивното дигестивно здравје.

Научете ги децата да се грижат за себе тоа е од суштинско значење, тоа е дел од нивниот развој и раст. Правејќи го тоа од игра, создавајќи вакви едноставни макети, ќе ви помогне да разберете како вашето тело работи на забавен и лесен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.