Како да се олесни учењето во читањето

Олеснете го учењето во читањето

За некои или за некои, учењето да чита може да биде многу полесно отколку за другите, но и покрај тоа, тоа е еден од комплицираните патишта со кои сите сме се соочиле. Секогаш има некои витални чекори кои можат да го направат многу поподносливо и оттука Ве охрабруваме да откриете како да го олесните учењето во читањето.

Читањето, како и пишувањето, отвора нови опции во животот, нови врати за широко знаење И сето тоа најмалите ќе мора да го откријат но чекор по чекор. Не треба да ја форсираме ситуацијата, туку да дозволиме секој на природен начин да се занесе во својот момент. И ние ќе бидеме таму за да олесниме сè. Дали сакате да знаете како?

Развивање фонетика со активности

Учењето звуци е еден од најважните делови на зборувањето и читањето или пишувањето. Затоа не боли да можете да го развиете овој дел туку со забавни активности кои ќе го привлечат вниманието на најмалите за резултатот да биде многу подобар. За ова имаме многу активности или игри кои треба да ги спроведеме во пракса. Затоа што мора да одиме малку по малку за да можат да ги препознаат звуците што го сочинуваат секој збор:

 • За да читате потечно, прво мора да одите одвојување на зборовите по слогови.
 • Вежби за подредување на зборовите за да може да формира целосна реченица.
 • Песни со рими.
 • Зборувајте гласно што правиме во текот на денот.
 • Читајте многу со нивИако најголемиот дел од читањето го правиме ние.

Сето тоа ќе ги натера да се запознаат со звуците, со буквите и малку по малку ќе можат сами да го повторуваат. За да го направите ова, мора да се одлучиме за многу активности, но без присилување, бидејќи сакаме тоа да биде природен процес, но и забава.

Гласно читање

Разговарајте многу со нив

Друг чекор што треба да се преземе за да се олесни учењето во читањето е комуникацијата воопшто. Затоа што тоа е уште еден начин за нив да продолжат да ги прават оние звуци што подоцна ќе мора да ги читаат. Затоа, се препорачува да разговараме многу, од првите денови од нивниот живот додека не видиме како се чувствуваат со првата приказна во нивните раце. За да го направиме ова, секогаш ќе се трудиме да имаме речник кој е доста обемен и разновиден. За да можат да направат уво на различни звуци. А) Да, колку повеќе зборови знаат, толку полесно ќе ги изговорат или пишуваат подоцна.

Читање приказни на глас

Да, тоа е една од опциите што сите ја правиме и сме ја направиле со нашите малечки. Може да се нарече активност или рутина, но што и да е, тоа е најважно. Во овој случај, детето треба само да слуша додека читате кратка приказна, ако е можно. Малку по малку, можеме да го менуваме читањето. Тоа е да се каже, почнуваме да читаме една од оние книги или приказни за кои тој е страстен и секогаш со соодветна интонација.

Но, мора да додадеме повеќе емоции, за тоа, можете да му ја покажете секоја страница и секој прочитан пасус за да може да ги најде истите букви или зборови. Сигурно ќе обрнете внимание на структурата на книгата, на пасусите и на цртежите пред се. Без да заборавиме да објасниме како делуваат некои од интерпункциските знаци што ги наоѓаме. Сигурно ако малку претераме, учењето ќе биде поинтересно!

Научете да читате течно

Го олеснува учењето во читањето правејќи го истото

Со други зборови, знаеме дека малите се како сунѓери на многу начини. Значи, ако сакаме да бидат заинтересирани за читање, ништо како да го учат дома. Ако читаат како една од најрутинските рутини на нашето време, ќе им биде полесно да нè „имитираат“. Барем тие имаат таков интерес. Така, таму можеме да ја искористиме можноста да ги научиме малку по малку како што споменавме: зборување, пеење, повторување или многу рими.

Правете активности за подобрување на флуентноста

За да можете да го вежбате вашето читање, да добиете малку ритам или флуентност во него, има и низа активности за да го постигнете ова:

 • Прочитајте во исто време: Ќе изберете песна или кратка песна. Прво го читате, а потоа и двајцата во исто време. Ќе видите каква забава!
 • Направете еко: Сите знаеме дека кога ќе кажеме збор на отворен или празен простор, ехото ќе го повтори. Па еве наше ехо ќе бидат малите. Ќе кажеме кратки фрази и тие ќе ги повторат.
 • Приказни и цртежи: Најдоброто нешто е да го доловите четивото со неговите соодветни цртежи. Така, можете да одите да читате расказ или да пробате, да кажете реченица по реченица и малиот ќе треба да нацрта слики за тоа што е кажано во читањето.

Има многу опции кои ги имаме за да го олесниме учењето во читањето, но без сомнение, ќе треба да имаме трпение, бидејќи секоја има свој ритам. Значи, секогаш мораме да ги мотивираме и малку по малку ќе го постигнат тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.