Како да се отстрани слузта од грлото

Како да се отстрани слузта од грлото

мрсула Тие се еден од најчестите симптоми кај постарите луѓе и децата, особено кога има периоди на настинки, грип или кога има алергиски процеси како што е ринитис. Да се ​​биде во можност да се ослободи од оваа непријатност е од витално значење и за ова ќе детализираме како да се отстрани слузта од грлото.

Не е неопходно да се именуваат мрсулите тие не се болест, туку како одговор од нашето тело прави за заштита на респираторниот систем од која било туѓа супстанција или а инвазивен микроорганизам.

Зошто да се обидете да ја отстраните слузта од грлото?

Слузта во грлото и кај децата може да биде многу досадна. И покрај тоа што е голема бариера, вашето производство понекогаш може отежнато дишење. Како што оваа слуз се сместува во долниот респираторен тракт, има бебиња кои не знаат како да стигнат до отстранете ги природно.

Дури и во моментот на вшмукување, може да им биде тешко и може да ја одземе желбата за јадење. Кај другите деца, елиминацијата на слуз може да биде пандан и нејзиното присуство во областите каде што престојуваат ќе го промени дишењето и ноќниот одмор.

Најдобрите лекови за отстранување на слузта од грлото

Направи посета на педијатар Тоа може да биде една од примарните проценки. Оваа консултација ќе може да спроведе професионална евалуација, каде што ќе се процени дали слузта што се произведува не е лоцирана во горниот респираторен тракт или нема компликации, каде е сместена во други области и каде може да произведе бронхиолитис и отитис. Доколку се случи, овој настан може да биде многу подосаден, па дури и да предизвика болка кај детето.

Како да се отстрани слузта од грлото

Миење на носот

Тоа е прилично традиционален метод и се користи многу години. Се работи за правете миење на носот со морска вода и на тој начин исчистете го носот. Слузот ќе биде вовлечен во стомакот и така нема да се заглават во грло. Тоа ќе се прави со помош на шприцови кои ќе можат да се измерат со мал притисок и со тоа да не му пречат премногу на малолетникот.

Треба да го зголемите внесот на течности

Неопходно е да се пие многу вода така што слузта не стане многу погуста, исто така многу подобро ќе помогне да се извлече флегмата од грлото. Идејата не е целосно да се елиминира бидејќи формира бариера за заштита на влезот на вируси и бактерии. Добри се инфузии, чорби или овошни сокови. Што не се препорачува млечни производи, бидејќи можат многу повеќе да ја згуснат слузта.

Ароматерапија со есенцијални масла

Благодарение на овие уреди за навлажнување некои може да се користат есенцијални масла. Со нивна употреба тие ќе создадат респираторни процеси така што може да тече слуз, да ја смири кашлицата, па дури и да ја зголеми одбраната. Најдобрите масла се: равинцара и еукалиптус. Многу е важно одржувајте одреден степен на влажност во просторијата а во некои случаи многу добро функционира да се задржи a сецкан кромид на масата

Легнете со малку подигната глава

Слузта е многу досадна, а за да ја ослободиме можеме да го ставиме детето во кревет со малку подигната глава. На овој начин можете да дишете со многу подобра резолуција, каде што можеме Придружете го со влага и малку ароматерапија.

Околината мора секогаш да биде проветрена и влажна

Просторијата во која престојува малолетникот мора секогаш да биде проветрена. мора избегнувајте чад од тутун и го извади малолетникот внесете го воздухот и сонцето. Како што разгледавме, овлажнител е повторно идеален за подобрување на дишењето.

Физиотерапевтот помага во екстремни случаи

Кога флегмата е многу густа, а децата не знаат како да ја исфрлат, може да се отстрани со некои техники. Во овие случаи, бебињата, бидејќи се премногу мали, не знаат како да ве избркаат. може да биде ефикасно тапкање на грбот или нежна масажа, но овие специјалисти знаат рачни и инструментални начини кои можат да им помогнат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.