Како да поставите ограничувања на бабите и дедовците

Ставете граници на бабите и дедовците

Бабите и дедовците се втор татко за многу деца, основна фигура што ја надополнува работата на татковците и мајките во многу прилики. За дете, да се има можност да порасне со баби и дедовци во близина е многу драгоцено искуство во животот. Но, сепак, фигурата на баби и дедовци може да стане проблем ако не се утврдат низа граници.

Под премиса на искуство, loveубов и илузија на споделување на воспитание на деца, баби и дедовци и баби можат да создадат конфликти. Особено во оние случаи во кои тие се залагаат, ограничувајќи го родителскиот авторитет или надминувајќи одредени проблеми. Затоа што во никој случај не треба да го заборавите тоа образованието на децата мора да почива кај родителите и бабите и дедовците и другите роднини, треба само да го надополнуваат тој круг на убов.

Може ли да ставам ограничувања на бабите и дедовците?

Како да разговараме со баби и дедовци

Можете, ако го сторите тоа на вистински начин и земајќи ги предвид сите можни сценарија што може да се појават. Разговорот со сопствените родители не е исто како и разговорот со родителите на вашиот партнер. Зборовите можат погрешно да се протолкуваат и идејата не е да се создаде семеен проблем, туку да се бара најдоброто за децата. Поставувањето ограничувања на бабите и дедовците е потребно во одредени околности.

Поставивте стандард за вашето дете и бабите и дедовците дозволете му на детето да го прескокне. Акција што станува навика, што не е нешто изолирано, како што е дека едно попладне детето не сака да има закуска. На пример, вие одлучувате дека вашето дете треба да јаде на одреден начин и бабите и дедовците не се согласуваат. Потоа бабите и дедовците создаваат конфликт и конфузија кај детето, кое на крајот не знае на кого да се покорува.

Во други случаи, кога децата се нешто постари, бабите и дедовците тие можат прекумерно да интервенираат во животот на внучето. Што може да направи детето да се чувствува премногу гледано или контролирано и да се чувствува како да ја нарушува нивната приватност. За баби и дедовци, особено оние кои веќе имаат возрастДека тинејџер има одредена слобода, сè уште е тешко да се асимилира. Но, татковците и мајките се тие што имаат обврска и право да ги дефинираат правилата и должностите на своите деца.

Како да поставите граници без да се навредувате

Разговор со баба и дедо

Кога се занимавате со материјата, многу е важно добро да ги изберете вистинските моменти и зборови. Не треба да ги надминувате бабите и дедовците пред вашето дете, бидејќи тие ќе се чувствуваат ослабени. Преферирано е да почекате додека не бидете сами и помирно да се занимавате со таа тема. Објаснете им дека така сте решиле да се справите со ова прашање со вашето дете и дека тие треба да го почитуваат тоа.

Исто така може да се случи бабите и дедовците да бидат премногу заштитнички настроени, што сепак е чин на убов. Сепак, неопходно е детето да ги истражи своите граници за да го пронајде патот на доброто и злото, и за тоа служат неговите родители. Ако бабите и дедовците се замешаат, објасни им дека ништо не се случуваДека веќе сте го научиле што да прави во прашање и дека ако тоа тргне наопаку, тој падне, греши, секогаш може да го поправи тоа.

Останете пред настаните

Луѓето добро ги познаваат со текот на времето, без разлика дали се тоа ваши родители или на другата страна, веќе ќе имате јасна идеја за тоа како ќе бидат како баби и дедовци. Ова ви овозможува разјасни одредени работи пред да дојде време, и предвидување на настаните ќе ви овозможи однапред да ги поставите правилата. Храната, домашните работи, обврските или правилата честопати се извор на конфликт помеѓу родителите и бабите и дедовците.

Ставете добра насмевка на лицето, пронајдете ја целата своја добрина и седи лице в лице со бабите и дедовците. Со јасност, приврзаност, почит и пред се, многу решеност, можете да воспоставите граници со бабите и дедовците. На крајот на денот, станува збор за барање на најдоброто за децата и во тоа, сите ќе се согласите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.