Како да се третираат деца на возраст од 13 години?

13-годишници

Многу 13-годишници се грижат за физички промени во нивното тело. Тие се почувствителни од вообичаеното, премногу реагираат и имаат чести промени на расположението. Тие критикуваат скоро сè што им се случува и стануваат многу тешки.

Ако го идентификувате сето ова кај вашето дете, не грижете се. Сите овие ставови се нормални кај адолесцентите на оваа возраст.

Што можете да направите за да се справите со 13-годишници на позитивен начин?

 • Разговарајте со него на некој начин јасен и директенТака, можете да се занимавате со сите теми, дури и со најнежните.
 • прашај ја што знаете и што мислите за овие прашања и споделете ги своите идеи и чувства со него. Слушај што имаат да ти кажат и да одговорат на нивните прашања смирено и природно.
 • Поттикнете го вашиот автономија и го зајакнува нејзиниот почит.
 • Важно е да ги запознаете неговите пријатели и соученици.
 • Покажува интерес за нивното училиште и воннаставни активности.
 • Охрабрете го да носи свои одлуки. Почитувајте ги, секогаш кога е можно, дури и ако мислите дека не се во право. Правењето грешки е исто така дел од процесот на учење и растење. Помогнете му да ги прифати последиците од неговите постапки, без разлика дали се позитивни или негативни.
 • Воспоставете јасно и прецизно цели и очекувања што очекуваш од него. Една опција е да ги ставите во писмена форма за да ги запомните секогаш кога е потребно. Можете исто така да потпишете еден вид договор. Треба да ставите специфични датуми и процедури за да го направите тоа поконкретно. Пример може да биде: чистење на мојата соба секоја сабота наутро.
 • Секогаш треба да знаете каде е и дали има возрасни присутни на тоа место. Може да се согласите кога можете да му се јавите, каде ќе го најдете и во кое време очекувате да се врати дома.
 • Постави јасни правила за кога си сам дома.

Физичка активност кај адолесценти на возраст од 13 години

Како да ви помогнеме да останете здрави?

Поттикнете ги 13-годишниците да се занимаваат со физичка активност секогаш е добра идеја. Може да предложите да се приклучите на тим или да го охрабрите да игра индивидуален спорт што му се допаѓа. Домашните работи, како да го однесете кучето на прошетка или да помогнете во вакуумирање на автомобилот, исто така помага да се одржи активен.

Времето на јадење е многу важно за семејства. Јадењето заедно му помага на вашето дете да направи подобар избор на храна, да остане во здрава тежина и поттикнува дијалог меѓу членовите на вашето семејство.

Ограничете го времето што вашето дете го поминува пред компјутерот на не повеќе од 1 или 2 часа на ден, со видео игри или пред телевизија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајуми Лалапако Мамани dijo

  Ви благодарам многу за информацијата.

  1.    Монте Арменгол dijo

   До тебе што не читаше, поздрав.

  2.    Луис Едвард dijo

   Секогаш е убаво да се одржува добра семејна средина кога има правила и почит кон адолесцентите, нивните браќа и сестри и нивните родители / старатели. Благодарам

 2.   Андреа Македо dijo

  Здраво, имам ќерка скоро 13 години, разведен сум од нејзиниот биолошки татко, кого го запозна кога имав 3 години, затоа што кога останав бремена тој замина во друга земја, потоа се врати и живеевме со него од 3 до 7 години од мојата ќерка, тој никогаш не ја третираше како таква, тој беше физички и емоционално насилен кон неа, особено, aубител на алкохол, регенериран наркоман и секогаш сакаше да ја поправи или да ја "образува" со појас за тепање, јас секогаш ја бранев нејзината точка го оставив, отидов со ќерка ми, и друг кој е 3 години помлад, тој не ги бараше скоро 4 години дека живеевме сами, но сега се појави повторно, еден месец или пред два и му даде пари, ќерка ми сака да оди со него цело време, не само 3 дена во неделата утврдени од судијата, и премногу не ме почитуваше, ме навреди и вчера ми се закани во пред него, да одам со него и да разговарам со судијата за наводно да ме уапсат .. Јас што секогаш правев и давав сè за неа, велејќи ми дека не ме сака мрази и не може да ме издржи .. Јас сум навистина уништен, не знам што да правам

  1.    Моника dijo

   Каква тешка ситуација имаат многу промени на таа возраст и најмалку што треба да сториме е да се вознемириме од нив, ако е можно, најдете простори за луто да разговараме, децата не се секогаш она што очекуваме, се надевам дека сте биле во можност да решите и да направите не одат со нивниот татко, не е добра опција да биде тој лик и да е. Благослови, упорни и многу смиреност што навистина ни треба со нашите деца.

 3.   алдемар dijo

  многу добар совет

 4.   Андреа dijo

  Благодарам Не знам како да го натерам да го остави мобилниот телефон. Само кога тој прави нешто, тој го прави тоа.