Како да се ослободите од назална конгестија кај бебињата

бебе со назална конгестија

Тоа е доста честа појава за новороденчиња страдаат од одредено ниво на назална конгестија. Вистината е дека слузот е практично неизбежен кај новороденчињата дури и кога се здрави. Тоа треба да го знаете до 6 месеци бебињата дишат само низ нос. Ова се должи на незрелоста на нивниот респираторен систем. Иако е точно дека е корисен за време на лактација, бидејќи тие можат да дишат и да се хранат во исто време, секоја опструкција, колку и да е мала, ќе го попречи процесот.

За среќа, постојат многу работи што родителите можат да ги направат за да помогнат во ублажувањето на затнатиот нос: од позиции за да се ослободи од нивниот метеж до бебешка кесичка.

бебето исправено

Како и кај возрасните, назалната конгестија се влошува кога бебињата лежат. Затоа, секогаш кога сакаме малку да ги олесниме, ќе биде погодно да седнеме или да ги носиме вертикално.

Бањи со млака вода

бебе спие без слуз

Пареа и влажност во околината од 30% до 50% помогне да се отстранат сите секрети и слуз приклучоци. Вистината е дека топлата купка може веднаш да го ослободи вашиот затнат нос. Сега, треба да се обидете да не го подложите на ненадејни промени во температурата бидејќи тоа придонесува за назална конгестија.

Навлажнувачот во собата на бебето може да биде многу интересен ноќе.

Миење на носот

Без сомнение, најдобриот начин да се ослободите од овој метеж е правете миење на носот. Бебињата не знаат како сами да ја исфрлат слузта. Овие назални миења со физиолошки физиолошки солен раствор вршат комплетно внесување во ноздрите.

За миење на носот секогаш купувајте фармацевтски производи и внимателно прочитајте ги упатствата за употреба. Што се однесува до зачестеноста, во зависност од состојбата што ја претставува бебето, тие ќе бидат помалку или повеќе зачестени.

Користење на слуз за бебето

Слузницата или назалниот аспиратор е многу корисен елемент кој ќе ни помогне целосно да ја ослободиме застојот на бебето. Неговата функција е да отстранете го вишокот слуз, со што е едно од оние неопходни работи што секој родител треба да ги има во својот кабинет за зимски лекови.

Постојат многу различни модели. Имаме, на пример, назални аспиратори од типот на канила. Тие се лесни за употреба и немаат бучава. Има две цевчиња, едната се става во носот на бебето и другата што се става во устата на возрасното за да цица.

бејби бугери

Го наоѓаме и крушиот назален аспиратор. Исто така е доста практичен и не прави бучава. Сметка, како што покажува нејзиното име, во облик на круша. Пофиниот крај се вметнува во носот на бебето, а другиот крај се притиска како пумпа која врши вшмукување.

Од друга страна, би имале електрични назални аспиратори кои добро работат со батерии или со штекер. Погодни се за тешки секрети, но бучавата може да биде досадна за помалите бебиња.

Изведете масажи

Конечно, мора да се запомни дека Масажата на челото и носот исто така може да го смири нашиот син. Овие масажи помагаат да се мобилизира слузта од местата каде што престојуваат. Започнете ја масажата со кружни движења од челото до долниот дел на очите. На крајот масирајте додека не стигнете до крилјата на носот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.