Како да си играте со бебе од 2 месеци

Како да си играте со двомесечно бебе

Времето лета и кога ќе го сфатите, вашето бебе има два месеци. Секој пат кога ќе забележите дека е внимателен кон повеќе стимули што се создаваат околу него и време е да му помогнете со нив. Малку по малку, ние ќе бидеме задолжени за обложување си игра со 2-месечно бебе додека ги развива своите способности.

Знаеме дека за време на овој процес веќе се обидувате да ја кренете главата, така што повеќе работи ќе ви го привлечат вниманието. Значи, ако сакате убаво поминете со вашето малечкоИако се забавува, ние ви оставаме серија идеи што треба да ги спроведете во пракса. Ние почнавме!

Какви играчки да купите за 2-месечно бебе

Почнавме да зборуваме за самите играчки. Но, вистина е дека е толку мало бебе што навистина треба да се обидеме да видиме што го прави поудобно. Бидејќи станува збор за можност да поминете пријатно време помеѓу родителите и детето. Така, Пред да започнете да играте, ништо како малото не јадело и е добро одморено бидејќи само тогаш ќе добиете повеќе од забавата.

Игри за бебиња стари 2 месеци

Како и да е, постојат голем број играчки што ќе ги разбудат сите ваши сетила и затоа ќе привлечат големо внимание:

 • Виси мобилни телефони Тие се еден од најдобрите избори, бидејќи додека се движат и исто така имаат неколку живописни бои, ќе го натераат вниманието на детето да се фокусира на нив.
 • Од друга страна, добро време е за разговор тропалки затоа што иако с still уште не можат да ги натераат да звучат, да ние ќе направиме и тие ќе предизвикаат голем интерес.
 • на игра ќебиња тоа е еден од најценетите подароци. Бидејќи дури и ако е мал со два месеци, ќе почне да ужива во боите и звуците. Нешто што подоцна можете да го допрете со свои раце и да го повторите кога ќе знаете од каде доаѓа секој од тие звуци.

Така, генерално кажано, не постои секогаш одредена играчка, но сите оние што имаат музика, бои и движења ќе бидат повеќе од доволно за да почнат да се интересираат. Се разбира, обидете се често да ги менувате играчките, така што неговиот интерес продолжува да биде присутен.

Како да си играте со бебе од 2 месеци

Дали знаете што го забавува бебето старо 2 месеци? Кога мислиме дека можеби има малку работи, грешиме. Бидејќи започнува фаза на откривање, така што ќе треба да ја искористиме. Затоа, пред с what, она што мора да го направиме е да го легнеме на нозе и да започнеме да разговараме со него. Сигурно ќе н look погледне, па дури и ќе насмее нежни насмевки. Пеењето песна за него додека ги допираме неговите мали раце или нозе, е уште еден од моментите за интеракција помеѓу родителите и синот. Запомнете дека ќе разговараме со него со мирен и мек тон, ќе му пријдеме, ќе му кажеме што сте направиле во текот на денот или што ви паѓа на памет, бидејќи сето тоа ќе го развие неговиот слух, а исто така и неговата интелигенција.

Забавно двомесечно бебе

Легнете го со лицето надолу и бидете опкружени со бои или нежна музика тоа е исто така уште еден од тие посебни моменти. Бидејќи само со вашето држење веќе ќе го подобриме тонусот на мускулите, како и ќе спречиме вашата глава да страда од каква било деформација. Ако го правите тоа неколку пати секој ден, малку по малку ќе можете да сметате на повеќе сила да си играте со сето она што го имате околу себе. Но, да, треба да почекаме уште неколку месеци.

Поминете време во бањата, бидејќи иако е основно, има и многу предности. Тоа е уште еден од моментите да можеш да си играш со 2-месечно бебе. Бидејќи само допирање на водата или гледање пена ќе биде забавна игра за нив. Вашите сетила ќе бидат активирани веднаш!

Оригиналните игри кои никогаш не пропаѓаат

Веќе видовме некои од најосновните, но има и други кои не пропаѓаат и кои ќе го привлечат вниманието на најмалите:

 • Милувањата за нејзиното тело додека одржува контакт со очите со него. Вистина е дека можеш да пееш песна за да го оживееш моментот уште малку.
 • Покажете му предмети во бојаНа Но, не сите заедно, но можете да изберете еден по еден за да го видите одговорот што го имаат најмалите.
 • Еден прст во целосна боја: Во овој случај, станува збор за сликање на прстот во боја или врзување лак на него, но тоа е во живописни тонови. Потоа ќе допрете делови од лицето со него, за да преминете на бебето. Сигурно и вие ќе го следите со вашите очи!
 • Иако е с early уште рано да се разбере вакво нешто, вистина е тоа прочитајте им приказна секогаш е одлична опција. Особено пред спиење.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.