Како природно да му се објасни смртта на детето

мајка и објаснува на ќерка си за смртта на некој близок

Смртта е својствена за животот, таа е единствената сигурност што ја имаме. Објаснувањето на смртта на детето претставува предизвик бидејќи објаснувањето мора да го прилагодиме на нивните когнитивни и емоционални способности.

Важно е вестите да се соопштат што е можно поскоро, транспарентно и без лаги. Следно ви прикажуваме како да се објасни смртта на детето природно а ние ви нудиме ресурси за подобро да ја разберете тагата од детството.

Како природно му ја објаснувате смртта на детето?

Децата го гледаат животот како нешто речиси вечно и имаат тенденција да ја гледаат смртта како нешто туѓо за нивната околина. На возрасните често им е тешко да ја објаснат смртта на детето и често ја избегнуваат темата или дури и лажат, грешка што треба да ја избегнеме. Детските психолози препорачуваат да се реши ова прашање со тоа што секогаш одиме со вистината напред и без одлагање.

лажењето е последното нешто што треба да се направи затоа што ќе ја скрши довербата што детето ја дава во своите родители, фигури кои тие ги разгледуваат како пример. Да избегнуваме еуфемизми и само да ја кажеме вистината што се случило чувствително и според нивните можности.

Важно е да се земе предвид возраста на детето

За да се објасни смртта на детето, многу е важно да се земе предвид нивната возраст, приспособувајќи се на капацитетите на виталниот момент во кој се наоѓа:

  • Бебиња и мали деца (0 и 2 години)  Тие не ја разбираат смртта, но можат да бидат свесни за чувствата што ги доживуваат нивните старатели. Важно е возрасниот да е свесен за сопствените чувства и да си дозволи да помине низ дуелот, бидејќи на тој начин ќе може да му ја пренесе рамнотежата на детето. Препорачливо е чувајте рутини и физички контакт со децата за да се обезбеди удобност што им е потребен.
  • Помеѓу 2 и 6 години децата поставуваат голем број прашања за нивната околина и ние мора да бидеме подготвени за тоа одговори на вашите прашања што е можно појасно. Ако вашето дете ве праша кога починатиот член од семејството ќе се врати, каде отишол и слично, не одговарајте со еуфемизми како „отишол на пат“, ова само ќе го збуни детето. Мора да бидеме јасни и концизни објаснувајќи дека оваа личност „почина и тоа значи дека повеќе нема да можеме да ја гледаме“. Тие мора да разберат дека смртта е неповратен факт.
  • Меѓу 6 до 10 години  способноста за расудување е поголема и некои може да покажат интерес да присуствуваат на погреби. Ќе биде добро да го дозволиме тоа се додека однапред сме им објасниле од што ќе се состои и секогаш да ги придружува и јасно да одговори на сите прашања што може да се појават.
  • Во предадолесценцијата (10 до 13 години) можеме да понудиме подетални објаснувања. Дополнително, во овој момент за нив ќе претставуваме пример како се поминува низ дуел, со што ќе им ја понудиме големата вредност на прифаќање на болка за загуби во животот.

Разбирање на детската тага

девојка поминува низ дуел

Децата - исто како и возрасните - ќе мора да поминат низ различни фази на жалост за загуба на сакана личност. Во овој момент мора да бидеме многу трпеливи и сочувствителни со нив, да ги поддржуваме во сè што им треба.

Момчето ќе помине низ широк спектар на емоции за многу кратко време. Чести се протести, бес, стравови, несоница, плачење, прашања и конечно враќање во нормала. Секое дете е различно и ќе има свое патување во овој процес. Да ја набљудуваме неговата еволуција и ако симптомите не се повлечат, одиме кај специјалист.

Назад кон рутината

По смртта на саканата личност ќе биде важно да се продолжи со секојдневните рутини бидејќи тоа обезбедува а безбедна средина на малолетникот што го олеснува поминувањето низ тагата на поприроден и пријателски начин.

Исто така, се препорачува луѓето кои секојдневно се занимаваат со нив, како што се наставниците или старателите, да бидат свесни за загубата, со што ќе воспоставиме канал на комуникација стабилна да ја следи еволуцијата на малолетникот.

Потпрете се на приказните како психо-педагошки ресурс

Приказните се многу корисна алатка за да се објасни смртта на детето бидејќи во нив наоѓаме голем број ресурси кои полесно да се разбере: Илустрации и примери кои помагаат да се стават зборовите во сложени мисли и чувства кои децата не ги разбираат. На овој начин ќе ги натераме и на пољубезен начин да ја асимилираат загубата додадете вредност на вашето образование.

Илустрација на детска приказна за објаснување на смртта на некој близок

Видовме како природно да му се објасни смртта на детето Тоа е задача со одредена сложеност поради предизвикот што го носи, но истовремено е и можност за растење на доенчето. И да се потсетиме дека транспарентноста и искреноста секогаш ќе бидат најдобриот начин да му се објасни смртта на детето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.