контракции на трудот

Какви се контракциите на трудот?

Контракциите на трудот се показател дека бебето може да се роди. Во „Мајки денес“ објаснуваме како да ги разликуваме во секое време.

Уринарна инфекција во бременоста

Како се раѓаат бебињата

Раѓањето на бебето е долго и болно за мајката, бидејќи бебето мора да ја напушти матката и да помине низ вагината за да стигне до надворешната страна.

жолчка кеса

Што е тоа жолчка и што прави тоа?

Sacолчката кеса е структура слична на вреќа која е одговорна за транспорт на хранливи материи до ембрионот за време на бременоста.

непријатност во бременоста

Умор во бременоста

Уморот е прилично нормален и чест симптом во текот на целата бременост, затоа нема потреба да се грижите претерано.

Како можам брзо да забременам

Познавањето на вашите плодни денови или подобрувањето на вашата исхрана може да ви помогне да ја подобрите плодноста и на тој начин, да забремените побрзо.

Уринарна инфекција во бременоста

Уринарна инфекција во бременоста

За време на бременоста, во телото се случуваат промени што помагаат во производство на инфекција на урината. Мора да одите на лекар за правилен третман.

колку недели трае бременоста

Колку недели трае бременоста

Дали сакате да знаете колку недели трае бременоста? Не пропуштајте го ова едноставно објаснување што ќе ви помогне да ги решите сите сомнежи.

Природно раѓање дома

Природно раѓање дома

Некои идни мајки одлучуваат да ја усвојат мерката за раѓање дома од посебни причини, тие претпочитаат да имаат пријатна и позната околина.

бременост за Божиќ

Предности на бременоста за Божиќ

Бременоста на Божиќ може да има предности за вас, ние ќе ви кажеме некои од нив за да можете да уживате во овие празници уште повеќе како семејство!

пост абортус

Како да се преболи абортусот

Да се ​​надмине абортусот не е лесно и нормално е да се поминат низ низа фази во кои парот мора да прифати дека го изгубил своето бебе.

Брадавици во бременоста

Брадавици за време на бременоста

За време на бременоста, кожата на жената може да биде под влијание и нејзиното однесување резултира со појава на непожелни брадавици.

Бремена жена се грижи за својот животен стил.

Висок холестерол кај бремени жени

Холестеролот е важен за здравјето, но за време на бременоста е потребно да се контролираат нивоата за да се избегнат проблеми кај мајката и детето.

анемија бременост

Анемија во бременоста

Анемијата во бременоста е многу честа. Ние ви кажуваме кои се нејзините симптоми, зошто се појавува, нејзините последици и каков е нејзиниот третман.

бебешки трошоци

Вашето бебе ќе одлучи кога ќе се роди

Бебе кое се развива во утробата на својата мајка, мора да биде таму секој ден потребно, додека пред раѓањето, малото ќе избере кога ќе пристигне во светот!

Бремена жена со непријатност.

Пилонидална циста кај бремени жени

Бремените жени можат да имаат пилонидална циста, поради што е потребно да се побара соодветен третман за да не се наштети ниту на мајката ниту на детето.

Овуларни мембрани во бременоста

Кои се овуларните мембрани

Овуларните мембрани се составени од амнион, кој содржи амнионска течност и го сместува фетусот за време на бременоста и хорио.

Сурогат мајчинство

Што е сурогат-мајчинство?

Денес зборуваме за техника на репродукција која покренува многу полемики: сурогат-мајчинство. Ние ви кажуваме сè за неа.

Додатоци за време на бременоста: тардиферон

Тардиферон и бременост

Тардиферон е додаток на железо што многу жени мора да го земаат за време на бременоста, обично кога имаат анемија.

Колку треба да тежи бебето при раѓање?

Тежината на бебето е една од грижите на родителите за време на бременоста. Ние ви кажуваме колку треба да тежи бебето при раѓање и кои фактори влијаат на тоа.

бременост од тутун

Пушење во бременост

Сите ги знаеме штетните ефекти на тутунот. Денес ви кажуваме како пушењето за време на бременоста влијае на вашето тело и вашето бебе.

Бремена прошетка низ парк.

Вежби за бременост: кога е опасно

За време на бременоста, жената може да следи рутина за бремени вежби, да се придржува до одредени препораки и да не продолжи кога има компликации.

хронична ектопична бременост

Хронична ектопична бременост

За жал, не сите бремености го следат нивниот природен пат. Денес зборуваме за хронична ектопична бременост и од што се состои.

бременост градите

Промени на градите во бременоста

Нашите гради се места каде што порано може да се видат промените што се случуваат со бременоста. Денес ви ги кажуваме промените на градите во бременоста.

Бремено со главоболка

Несвестица во бременоста

Различни причини може да доведат до несвестица во бременоста, хормоналните промени се главната причина, но има и други причини

Промени во исцедок од вагината

Како знаете дали сте бремени

Веќе во првите недели можеме да ги забележиме првите симптоми на бременост. Денес ви кажуваме како да знаете дали сте бремени.

Бремена жена дише додека го допира стомакот.

Како да знам дали сум во породување

Едно од најчестите прашања што ги напаѓаат мислите на една бремена жена е да знаете кога е во породување. Во оваа статија ќе бидат дадени некои. Постојат одредени индикации кои ни овозможуваат да знаеме дека жената е во породување.

бремени масажи

Масажи за бремени жени

Бременоста е магично време, но многу стресно на физичко и емоционално ниво. Ние ви ги кажуваме придобивките од масажите за бремени жени.

фази на плодност in vitro

Фази на ин витро оплодување

Се повеќе парови треба да пристапат до техники на асистирана репродукција. Денес ви ги кажуваме фазите на ин витро оплодување.

оплодување

Чекор-по-чекор оплодување

Ние тоа го гледаме толку нормално што не сме свесни за чудото што се случува во секоја бременост. Ајде да видиме оплодување чекор по чекор.

симптоми на прва бременост

Првите симптоми на бременост

Секоја жена ја доживува секоја бременост на различен начин. Ви ги оставаме најчестите први симптоми на бременост што обично ги имаат жените.

Бремени при породување

Најдобри пози за породување

Во минатото, жените се породиле во исправена положба, природно држење на телото кое го фаворизирало раѓањето на бебето. Постојат бројни ...

ризикува бременост

Што е ризична бременост?

Да се ​​има ризична бременост е страшно. Објаснуваме дека станува збор за ризична бременост и што ја разликува од нормалната бременост.

бабимун

Што е бабимун?

Бабимунот е мода што дојде да остане. Не пропуштајте сè што треба да знаете за бабимунот.

Бремена жена подготвена да се породи

Што е индуцирана работа?

Предизвиканиот труд се изведува во различни околности за да се спречи бебето да биде изложено на ризик ако породувањето не се случи спонтано

виножито бебе

Што е бебе од виножито?

Сигурно сте го прочитале или слушнале во многу прилики и значењето не ви било јасно. Ние објаснуваме што е бебе од виножито.

Малото девојче ги слуша ударите на нејзината сестра во матката на нејзината мајка.

Пренатална стимулација: Техники

Можно е, и покрај лошите страни, да се подобрат нервните врски на фетусот. После различни техники или пренатални стимули, може да се фаворизира Мајката може да го стимулира и да го фаворизира емоционалниот и сензорниот развој на своето дете додека е сè уште во стомакот. Мајката ќе му донесе корист на краток рок.

Мајка и син ги ставија рацете заедно пред спиење и во време на заедништво пред доењето.

Сè за хормонот пролактин во доењето

Пред бременоста, хормонот пролактин е во многу ниско ниво во женското тело и се зголемува за време на бременоста. Следно одиме на хормонот пролактин, без оглед дали е висок или низок (што може да се лекува) по породувањето на мајката, ја подготвува да го храни своето дете со доење.

Бремена жена возбудено присуствува на еден од ултразвуците на своето идно бебе.

Плацента превиа во бременоста

Плацентата превиа може да се појави за време на бременоста, но концептот често предизвикува одредена конфузија. Следно, ќе истражуваме во аспектите во бременоста кога плацентата е во долниот дел на матката и делумно или целосно го покрива отворот на грлото на матката, тоа е претходно.

двојка што чека на фотосесија за мајчинство

Кога бебето не дојде

Потрагата по бременост може да генерира вознемиреност, стрес и нетрпеливост. Ние ви даваме неколку совети кога бебето не пристигнува.

Бремената готви мафини за да го задоволи нејзиниот апетит.

Ingsелби во бременоста: мит или факт?

Постојат многу митови околу бременоста. Меѓу нив често се дискутира за желби. Ајде да дознаеме повеќе за нив и да откриеме дали тие се мит.Нема податоци за да се објасни митот или вистинитоста на желбите кај бремени жени. Различни идеи за оваа мува над глава.

видови на контракции

6-те видови на контракции

Зборува само за контракции на трудот, но има 6 различни видови на контракции. Овде ги објаснуваме сите.

излив на грлото на матката

Што е излив на грлото на матката?

На породувањето, лекарите ќе зборуваат за изливање на грлото на матката. Дали навистина знаете што значи тоа? Детално ви објаснуваме.

фази на трудот

Трите фази на трудот

Секое раѓање е свет, но постојат 3 фази на природно породување кои треба да ги знаете дали сте бремени. Не пропуштајте го нашиот пост.

Лажни митови за бременост

6 лажни митови за бременоста

Постојат голем број популарни верувања за бременоста кои се вистинити, но многу други се лажни митови за бременоста.

илустрација за улогата на бабицата

Важноста на бабицата во општеството

Фигурата на бабица или бабица е важна откако човечкото суштество стои исправено. Варијациите во породилниот канал ја прават помошта неопходна за да можат да се родат деца. Но, матронот е многу повеќе, дознајте овде.

функции на бременост на акушерка

Бабицата и нејзината улога во бременоста

И покрај тоа што е една од најстарите професии, малку се знае за функциите на акушерките. Откријте ја нејзината улога во бременоста, породувањето, породувањето и пуепериумот.

Готвење на бремена жена

Како да се намали шеќерот во бременоста

За време на периодот на бременост, потребите на инсулин се зголемуваат поради метаболички и хормонални промени. Ако панкреасот не го лачи овој инсулин, нивото на шеќер во крвта се зголемува. За да го избегнете ова, мора да следите здрава и урамнотежена исхрана и да вежбате некаква лесна физичка активност.