Делови од телото на англиски за деца

Делови од телото на англиски за деца

Доколку сакате да ги знаете или да ги научите деловите од телото на англиски јазик за деца, не треба да го пропуштите она што ви го прикажуваме, со интерактивни видеа.

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Дали вашето дете има дамки на кожата? Разјаснуваме како да ги идентификуваме дамките од кафе-о-леј кај бебето и каков третман мора да се спроведе.

Кога се превртуваат бебињата?

Кога се превртуваат бебињата?

Дали знаете кога бебињата се превртуваат? Ви кажуваме многу детално приближното време и што да направите за да ги стимулирате.

Хомопарентно семејство

Хомопарентно семејство

Ги разгледуваме сите предности и недостатоци на хомородителското семејство и ќе ги анализираме сите точки што ги заклучиле студиите.

Илустративна шема на консултација со гинеколог

Што прави гинеколог?

Дали навистина знаете што прави гинеколог? Влезете и ќе ви покажеме се што не сте знаеле за работата на гинеколог.

За што служи плацентата?

За што служи плацентата?

Ако сè уште не знаете за што служи плацентата, ќе ви кажеме се што треба да знаете и ќе разговараме за нејзините главни функции.

Најдобрите филмови за деца

Најдобрите филмови за деца

Откријте избор од најдобрите детски филмови што можете да ги гледате со вашите малечки. Приказни кои имаат бројни учења.

Ноќ на вештерките боење страници

Ноќ на вештерките боење страници

Овде ви даваме широка серија цртежи за децата да ги обојат оваа недела во која го славиме Ноќта на вештерките, за да се забавуваат попладне.

девојки кои играат

Видови игри и класификација

Во оваа статија ќе зборуваме за различните видови игри што постојат за тоа како секоја е класифицирана според секоја област на учење.

Мајка го кара својот син

10 фрази кои ги повредуваат вашите деца

Бидете многу внимателни со овие фрази ... Можете да ги кажете ненамерно или без злонамерна намера, но реалноста е дека тие можат да бидат многу штетни за вашите деца.

Примери на динамични игри

Динамика на групата

Во оваа статија ви даваме неколку совети за важноста на динамиката на групата во детството, корисни за нивниот развој и учење.

Татко си игра со своите деца

Весели родители, среќни деца

Научете неколку совети како да ги воспитувате вашите деца на здрав начин, клучот за да ги направите среќни возрасни.

Алекситимија

Дали знаете што е алекситимија? Дали не можете да ги препознаете емоциите? Овде ви кажуваме што е тоа и како може да се лекува.

Работете на емоции со деца

Работете на емоции со деца

Во оваа статија ќе ви дадеме информации за важноста на емоциите кај децата и некои активности за нивно работење.

Синдром на Вилијамс

Вилијамс синдром

Во оваа статија ќе ви дадеме информации за еден од синдромите што се поретки кај децата, Вилијамсовиот синдром.

Предности на играта Lynx

Рис: игра на табла за деца

El Lince е едноставна игра во која сите играчи треба да бидат многу внимателни за да ги најдат сликите што се појавуваат.

мамографија за бременост

Мамографија и бременост

Во оваа статија ќе ви дадеме информации за тоа кога да направите мамографија за време на бременоста. Затоа што е важно?

тутун и бременост

Дали знаете колку е штетно пушењето за време на бременоста? Овде ви ги кажуваме проблемите што може да ги развие вашето бебе како резултат.

Што е зигот

Дали знаете што е зигот? Се формира во првата фаза од бременоста и се развива додека не се формира фетусот.

зошто бебињата пожолтуваат

зошто бебињата пожолтуваат

Зошто бебињата пожолтуваат? причината е природна, но за сите сомнежи ги разјаснуваме сите точки на неговото закрепнување.

кога да ставите чевли на бебе

Кога да ставите чевли на бебе

Дали знаете кога да ставите чевли на бебе? Ако одговорот е не, во оваа публикација ќе го решиме секој сомнеж на оваа тема.

Што е емоционална интелигенција

Што е емоционална интелигенција

Деталираме сè што се однесува на емоционалната интелигенција, како се карактеризира и кои точки да се анализираат за да се развие.

критично размислување

Игри со критичко размислување

Ако сакате да го подобрите критичкото размислување на вашите деца, овие три игри се идеални за да го постигнете ова, не пропуштајте!

Кога бебињата ја држат главата

Кога бебињата ја држат главата

Дали знаете кога бебињата ја држат главата? Ви кажуваме месец во месец за да можете да ги видите промените што ги претрпуваат.

кога бебињата се насмевнуваат

кога бебињата се насмевнуваат

Дали сакате да знаете кога бебињата се смеат? Ви кажуваме кога ќе ви се случи првата насмевка и што ќе се случи ако не дојде.

игра сокриј

како да се игра криенка

Криенка е една од најкласичните игри. Денеска ви кажуваме како да играте чекор по чекор и кои се неговите придобивки.

развој на бебето

Што прави 9 месечно бебе

Дали сакате да знаете што прави 9-месечно бебе? Тие влегуваат во пољубопитна фаза, нивните први зборови и многу повеќе.

Како да се отстрани слузта од грлото

Како да се отстрани слузта од грлото

Ги анализираме најдобрите лекови за отстранување на слузта од грлото. Со овие трикови можете да ги ублажите овие големи непријатности кај бебињата и децата.

Кои се милениумците

Кои се милениумците?

Кои се милениумците? Како оваа генерација се разликува од другите? Во овој пост зборуваме за сето ова.

како да имате близнаци

Дали сакате да имате близнаци и не знаете како? Овде зборуваме за факторите кои ќе ви ги зголемат шансите.

Што е когнитивен развој

Дали знаете што е когнитивен развој? Овде ви кажуваме од што се состои и како се развиваат различните фази на учење.

Видови на породување

Колку видови на породување има?

Постојат различни видови на породување и нивното знаење ќе ви помогне да ја изберете најдобрата опција за вас, секогаш кога околностите дозволуваат.

Кога ќе го почувствувате бебето

Кога ќе го почувствувате бебето

Дали сакате да знаете кога бебето седи? Тоа ви го посочуваме со сите фази и моменти за вашето бебе да расте здраво во својот развој.

Што е избегнувачка приврзаност

Дали знаете што е приврзаност за избегнување? Овде ви кажуваме што е тоа, зошто се случува и како да го третирате за да можете да го подобрите вашиот секојдневен живот.

Детски игри

Принципи на детската игра

Принципи на детската игра, предности и фази на истата. Како правилно да се постапува кога се поставуваат стандарди. Ќе дознаете зошто е толку важно!

задна плацента

Што значи задната плацента?

Навлегуваме во сите детали за тоа како се претставува задната плацента и можните разлики помеѓу предната плацента.

што е раѓање со превез

Што е раѓање со превез

Дознајте зошто се случува раѓање со превез и какви се неговите последици. Ќе ги дадеме сите клучеви зошто тоа се случува толку ретко.

тест за бременост

Колку чини тестот за бременост?

Зарем не знаете колку чини тестот за бременост или различните видови што постојат? Ние поставивме решение за ова и ги решаваме вашите сомнежи.

Што е жолто тело

Што е жолто тело

Малкумина од нас слушнале за жолтото тело. Тоа е дел од менструалниот циклус на бременоста и за ова ќе детализираме од што се состои.

Пубалгија во бременоста

Пубалгија во бременоста

Дали знаете што е пубалгија во бременоста? Овде ги детализираме причините за оваа болка и средствата за нејзино ублажување.

Што е предвремен пубертет

Дали знаете што е предвремен пубертет? Овде ви кажуваме што е тоа, неговите симптоми и можните причини за да можете да го откриете.

забавни игри со базен

Игри со базен: Најсмешни!

Дали сакате да откриете кои се најсмешните игри со базен? Тогаш не пропуштајте го изборот што ви го носиме.

игри за бебиња 3 месеци

игри за бебиња 3 месеци

Ви носиме избор од неколку игри за бебиња од 3 месеци, за да можат да се забавуваат, да научат и да откријат нов свет.

Што е родова дисфорија

Дали знаете што е родова дисфорија? Овде гледаме од што се состои оваа патологија и како може да се манифестира кај луѓето.

Близнаци: куриозитети

Што знаете за браќата близнаци? Овде ви ги кажуваме највпечатливите куриозитети на овие чудни браќа.

Игри за деца

Игри за деца 3-4 години

Ова се неколку идеи за игри и активности за деца од 3 до 4 години со кои можат да учат додека се забавуваат.