Кога бебето ќе се роди глуво

Постојат многу причини зошто а детето може да се роди глуво. Освен наследни фактори, за време на бременоста, некои компликации или однесување може да предизвикаат глуво бебе. Ако идната мајка зема ототоксични лекови или договори болести како што се рубеола, токсоплазмоза или грип, бебето може да стане глуво.

При породување, феталното вознемирување или предвременоста се фактори на ризик, исто така тешките и долготрајни породувања го предиспонираат детето до глувост. И по раѓањето, патологии како што се отитис, заушки, сипаници или менингитис може да го оштетат увото, а да не спомнувам некои лекови.

Иако некои специјалисти потврдуваат дека глувоста полесно се забележува само по 2 или 3 години, може да има случаи во кои детската глувост може да се дијагностицира во рок од неколку дена од животот на бебето. Тоа би било можно преку тест наречен акустични отоемисии. Се состои од добивање со помош на уред што емитува звук што предизвикува да се произведе еден вид ехо што се анализира и оценува за да даде позитивен или негативен одговор на тестот.

Со оглед на тоа глувоста во детството може сериозно да го загрози емоционалниот, когнитивниот и социјалниот развој на дететоВажно е нејзината дијагноза да се постави што е можно порано, така што работата за стимулирање на комуникацијата помеѓу бебето и неговите родители започнува порано и има брз ефект. Раната дијагноза на губење на слухот овозможува третман да се започне пред 6 месеци, со што се избегнуваат јазични измени и се фаворизира невропсихолошкиот развој на детето.

Раната дијагноза на слухот се поставува преку аудиометриски преглед, особено кога постојат сомневања во ситуации како што се: ризично раѓање, случаи на наследна глувост, брак помеѓу луѓе од исто семејство (роднина), бременост придружена со рубеола и случаи на менингитис по раѓањето. Детството глувост или губење на слухот во моментов е проблем што може да се избегне во повеќето случаи благодарение на напредокот на технологијата и медицината. Клучот е брза дијагноза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Наоми dijo

  Јас сум бремена во 6 месец и имав симптоми на токсоплазмоза под контрола. Што треба да направам за да се осигурам дека моето дете ќе се роди добро?

 2.   Diana dijo

  Внукот ми е роден со малформација на десното уво и кога се роди тие рекоа дека ако слушне дека на 4 години му го реконструирало увото и денес на 3 месеци велат дека нема да може да чуе како може да му помогне каде треба да го однесам за да биде оценет

 3.   Осаменоста dijo

  Здраво, брат ми е глув и нем, тој веќе има 24 години. Дали има некое решение што можам да направам за да ви помогнам?

 4.   Paola dijo

  Здраво. Имам син со оштетен слух .. тој беше откриен на 6 месеци .. тој имаше успешен кохлеарен имплант .. но тој го одби .. Денес има 11 години и го користи знаковниот јазик. да ги научи знаците .. тој е многу интелигентен и активен .. и иако многу не чинеше да го пуштиме, тој е многу независен ..

 5.   Паола шпицмаул dijo

  Здраво. Имам син со оштетен слух .. тој беше откриен на 6 месеци .. тој имаше успешен кохлеарен имплант .. но тој го одби .. Денес има 11 години и го користи знаковниот јазик. да ги научи знаците .. тој е многу интелигентен и активен .. и иако многу не чинеше да го пуштиме, тој е многу независен ..

  1.    Макарена dijo

   Здраво Паола, ви благодарам за коментарот и за споделувањето на вашето искуство.

  2.    Лусија Паредес dijo

   Здраво Паола, како сфати дека твоето бебе има губење на слухот?

 6.   росалба dijo

  Здраво, добро попладне, имам внука која има 12 години и е глуво по раѓање и вистината е дека би сакал да и помогнам каде што ќе ја однесам за да видам дали постои можност да се подобри или да има можност да слушај

  1.    Макарена dijo

   Здраво, ако не знаете специјализирани услуги или здруженија во вашиот град, можете да побарате од Базните социјални услуги за да можат да ви ја кажат меморијата во која треба да одите.