Кога се превртуваат бебињата?

Кога се превртуваат бебињата?

Секој момент што го живее бебето ќе бидеме покрај него и ќе бидеме поизненадени од него. Затоа, се случува еден од тие моменти кога има способност да се сврти. Затоа што таму гледаме дека веќе има посилно тело за да го постигне тоа. Но, Кога се превртуваат бебињата? Денеска ќе оставите сомнежи.

Мора да запомните дека ќе го кажеме приближното време кога ќе се случи, но тоа веќе го знаете секое бебе има свој ритам. За некои да почнат да вртат подоцна од другите, да бидат сосема нормални и без тоа да биде проблем. Некои може да го добијат порано, а некои може да потрае малку подолго. Дознајте се што треба да знаете!

Кога бебето почнува да се превртува?

Грубо, вообичаено е бебето да почне да се превртува на околу 4 месеци. Затоа што ќе го има кога веќе ќе имаат доволно сила да го постигнат, но внимавајте, веќе разговаравме и не боли да го повториме. Знаеме дека нема сите да го прават тоа во исто време, бидејќи тоа ќе зависи од бебето. Неговиот горен дел од телото е веќе постабилен и има сила во рацете да го извлече тој свиок. Покрај силата, за да може да се сврти, потребна е и координација. Оттука, понекогаш можеме да го видиме во 3 месеци, но можеби не е толку често.

на која возраст се превртува бебето

Зошто кога имаат 6 месеци, вообичаено е да се види како го совладаат превртувањето на едната страна и секако, и на другата страна. Кога ќе успеат, ќе почнат да се чувствуваат пољубопитни за сè што ги опкружува и ќе видат дека овој едноставен гест ги тера да откриваат нешто ново секој ден. Да, ќе биде понезависен или барем така ќе почне да ни дава до знаење.

Што ако моето бебе не се преврти на 6 месеци?

Како што коментиравме, тоа не е нешто што точно може да се предвиди кога бебето ќе направи низа гестови, движења итн. Значи, ако на 6 месеци сè уште не знае да се сврти, не е добра идеја да паничи, далеку од тоа. Уште повеќе, во ниту еден момент не треба да го оставате на мира бидејќи тоа ќе го направи најмалку очекувано и ќе се изненадите. Едноставно, она што можете да го направите е да се консултирате со вашиот педијатар кога ќе пристигне следниот преглед. бидејќи во неа Можете да го проверите мускулниот тонус на малиот, а исто така и неговата сила за да анализирате дали сè оди добро. Во меѓувреме, ништо како да му помагаш и да го стимулираш што е можно повеќе, бидејќи целата таа и ако е со помош, сигурен сум дека е многу подобро.

Зајакнување на 'рбетот кај бебињата

Како да го поттикнете детето да се сврти?

Во случај да ви треба нашата помош, или можеби не, но ни се допаѓа што секогаш ја имате, ви даваме неколку клучеви за тоа како да го стимулирате детето да се сврти.

  • Различни игри на подот. Ставањето на подот, на топло ќебе или душек за играње, е секогаш одлична алтернатива. Можете да го ставате на стомак неколку минути секој ден и да ги ставате неговите омилени играчки околу него. Кога бебето ќе наполни неколку месеци, можете да го ставите наопаку, но потребно е многу малку време за да се навикне.
  • Ставете го на страна, но секогаш со играчка: понекогаш кога сакаме да направи нешто, не секогаш го добиваме. Значи, ќе треба да одиме малку по малку. Во овој случај, добрата работа е да го оставите да се спушти на едната страна, на неговата страна. Секако, нема да биде лесно како што велиме, но ако си помогнеме со играчка во вид на плишано животно, можеби сè ќе помине во најдобар ред. Во оваа поза може да ве натера да имате повеќе сила во стомакот, како и во пределот на стомакот.
  • Повторете ги чекорите со него или неа: учат со имитација, па нема ништо како тоа да се направи прво за да може малото да го повтори подоцна.
  • далечната играчка: за да може да добие повеќе желба, ништо како да ја стави својата омилена играчка малку подалеку. Ќе видите колку малку по малку прави се за да го достигне.

Сето ова е процес и со малку трпение ќе ги видиме одличните резултати што ни ги остава. Сега знаете кога бебињата се превртуваат!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.