Кога да го ставите бебето во теретана

Кога да го ставите бебето во теретана

Вашето бебе расте со скокови и граници, бидејќи времето истекува порано отколку што мислиме. Значи, доаѓаат вакви моменти кога се прашуваме, Кога да го ставите бебето во теретана? Можеби ни изгледа малку рано кога ќе ви ја кажеме препорачаната возраст, но ова место има бројни придобивки за најмалите во куќата.

некои го викаат бебешки теретани и други, душеци. Но, тие имаат иста намена, а тоа е што станаа неопходен предмет за да се има дома. Постојат многу опции кои ги наоѓаме на пазарот и сигурно сите ќе ги исполнат желбите на најмалите, но и на нивните татковци и мајки.

Како работи салата за бебиња?

Можеме да ги дефинираме како многу разновидна област за игра, која ќе го стимулира бебето И за тоа се дизајнирани. Затоа што некои имаат разновидни звуци, други огледала, како и многу живописни бои, така што малиот наскоро ќе го плени целата оваа област, која има толку многу да го научи. Тоа ќе биде тој магичен момент во кој бебињата почнуваат да се интересираат за се што ги опкружува и што навистина може да им покаже. Сето ова ќе биде преку ќебињата, различните дезени, карнерите со изненадувања, музиката и многу повеќе.

душек за играње

Што ја стимулира бебешката теретана?

Без сомнение, ставањето на бебето во теретана е еден од одлучувачките чекори за неговиот развој. Бидејќи има бројни предности, почнувајќи од стимулирање на движењето на телото, особено на нозете, како и на рацете. Ќе се подобрат и неговите моторни вештини, особено во првите месеци. Ќе почне да поминува повеќе време сам, што е исто така многу корисно за постепено да се навикнува на тоа, додека не се навикне и не се чувствува навистина удобно. Но, пред се, салата за бебиња ги стимулира нивните вештини како што се сензорни и координативни. Значи, тоа е еден од најдобрите начини на развој што можете да ги најдете дома.

Кога да го ставите бебето во теретана

Вистина е дека веќе знаеме малку повеќе за тоа колку би било добро да го ставиме бебето во теретана. Работи како проект кој ќе го стимулира вашето тело и ум. Значи, знаејќи дека не можеме да го оставиме настрана. Но, се разбира, кога може да започне бебето? Вистината е дека веќе Се препорачува од 3 месеци. Иако има луѓе кои не се одлучуваат за тоа додека не наполнат 4 или 5 години. Но, ако размислиме, тоа ќе биде во моментот кога нивните моторни вештини треба да се подобрат преку развојот. Поради оваа причина, ваквите активности ќе им помогнат многу, не само поради се што разговаравме, туку и малиот ќе се забавува и ужива во тоа како никогаш досега. Ако сте малку исплашени дека е на толку широк простор, можете да купите помал, но бидете свесни дека може да ви избега, бидејќи знаеме дека растат со неверојатна брзина, или така ни изгледа.

стимулација на бебето

колку долго треба да играм со моето бебе

Да се ​​биде со нашето бебе е нешто што го сакаме, се разбира, но понекогаш не можеме онолку колку што би сакале. Вистина е дека од 3 месеци е совршена возраст за да почнеш да си играш со него. Бидејќи веќе може да се одржи подобро и тоа дополнително ќе помогне игрите да бидат позабавни. сите професионалци тие сметаат дека играњето одредено време (помеѓу половина и еден час) со нив секој ден е целосно корисно. Но, мора да им дозволиме да почнат сами да се впуштаат во светот на душеците за играње. Значи, можеме да ги комбинираме двете дејства, за да се забавува малото повеќе време, но не на ист начин. Кога ќе почнеш да си играш со бебе, ќе ни биде многу тешко да го оставиме, но за негово добро е што и тие се малку сами во неговата теретана, не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.