Кога да започнете со користење на носачот за бебиња

Кога да започнете со користење на носачот за бебиња

Функционалноста на носачот за бебиња е исклучителна. Може носете го вашето бебе практично од раѓање и направи го животот многу попристоен и за најмалите и за личноста која го носи. Ако прашањето е да се знае кога да се започне со користење на носачот за бебиња, тука појаснуваме кога можете да ги користите и кои се нивните предности.

Ранците за носење на бебето продолжуваат да бидат тренд и од голема употреба, се повеќе и повеќе. Тие постојат оттогаш торби за рамо, предни ранци и ранци. Знаеме колку е лесно да се транспортираат бебињата и функционалноста што ја обезбедуваат, но мора да се признае дека има мајки кои страдаат од грбот е малку болен и слаб, особено за носење на бебето за време на бременоста и каде му се опуштиле мускулите. Оттука, не е нешто толку функционално за секого, иако по општо правило е така.

На која возраст е дозволено користење на носач за бебиња?

Постојат ранци кои се веќе усвоени со сигурност и удобност на бебињата од раѓање, обично со а минимална тежина од 3,5 килограми. Во оваа прва фаза на бебето веќе постои афективна размена помеѓу двете лица, бебето ќе биде приврзано за телото на личноста чувствувајќи дека безбедност, удобност и топлина.

Кога да започнете со користење на носачот за бебиња

Препорачливо е да користите ранци кои се во согласност со добра положба на бебето, каде што не треба да се занемари вашата глава. Мора да биде испорачан со ранец што ги поддржува неговата глава и врат заштитете го од ненадејни движења. Затоа, важно е да се забележи дека ранецот ги исполнува сите одобрени контроли за дизајн и производство, така што бебето не страда со лошо држење на телото.

Носачи за бебиња или еластични марами или ткаенина се совршени за првата фаза, односно од раѓање. Да го носиме бебето фетално, речиси исто како кога беше во стомакот. Нејзиното ракување на почетокот може да биде незгодно, но потоа ќе биде лесно да се прилагоди и многу удобно за бебето и мајката, без присилување на неговата положба.

Од 3 месеци бебето веќе стекнува многу повеќе сила во неговата мускулатура, како во 'рбетот и во потпорот на главата. Потоа би можеле да преминете на типот на предни ранци и каде малиот може да ја визуелизира надворешноста за да ја зголеми својата љубопитност.

Кога да започнете со користење на носачот за бебиња

Предните и задните пакувања

Предните ранци се дизајнирани за првите месеци од животот, генерално до 6 или 7 месеци, бидејќи неговата тежина сè уште може да се поддржи фронтално. Мора да ги избегнувате сите можности што се разгледуваат во продавницата за да се обезбеди удобност на бебето, како и на лицето што го носи. мора истражете и контрастирајте ги сите модели на ранци и ако може да ги снабдува сите еволутивни стадиуми од месец во месец, од моментот кога ќе се роди додека не достигне повеќе или помалку половина година.

Од половина година или 7 месеци па наваму се препорачува користете заден ранец, бидејќи постигнатата тежина може подобро да се потпре на грбот. Доколку не сте знаеле, овие ранци се одлично опремени, дури и за изработка седентарен начин на живот во планините. Некои доаѓаат со тенди, а други вклучуваат тркала за да можат да се носат како количка. Многу од овие ранци доаѓаат со предноста што можете носете го вашето бебе напред.

Кога да започнете со користење на носачот за бебиња

Вие исто така го имате еволутивни носачи за бебиња, каде што може да се прилагодат на растот на вашето бебе и да се менуваат во нивната ширина и висина. Идеални се за транспорт на бебето од првиот месец и до 1, 2, 3, па дури и 4 години.

Не заборавајте дека ако многу ќе го користите овој ранец, не заборавајте дека има а добар материјал во својот состав, отпорен и ткаенина свежа или со додатоци за ладно. На затворачите мора да бидат отпорни и лесно се вклопуваат, каде што во ниту еден момент не можат да се откачат под никакви околности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.