кога завршува адолесценцијата

тинејџер на теренот

Иако тешките времиња можат да се случат во која било фаза од развојот на адолесцентите, генерално, најтешкиот момент обично се случува на крајот Од истото. Крајот на адолесценцијата се случува приближно на возраст од 18 до 23 години, кога обично започнува работата за управување со одговорна, огромна независност.

Слободата во поголемиот дел од адолесценцијата се сметаше за привлечна и возбудлива. Сепак, слободата на прагот на зрелоста може да се смета за застрашувачка и застрашувачка. Централниот предизвик на оваа фаза е да се одвоиме од дома и започнете понезависен живот. Оваа фаза има многу врска со преземањето на одговорностите од животот на возрасните.

крајот на адолесценцијата 

Последната фаза од адолесценцијата е веројатно најпребирливата и најзастрашувачката од сите. Повеќето млади луѓе не се подготвени да ги исполнат сите потребни очекувања да се постигне целосна независност. Ова е причината зошто оваа последна фаза се чувствува како малку тест, бидејќи обично сè уште има одредена поддршка од родителите. Тоа е исто така тест во смисла на тоа дека треба да трпите грешки и неуспеси како почетен возрасен, и да учите од нив додека не имате независна контрола врз вашиот живот.

Во овие моменти, многу е лесно да се чувствувате без корен, беспомошно, бескорисно, бесцелно, безвредно, па дури и безнадежно. Сосема спротивно од претходните фази на адолесценција, каде што момчињата и девојчињата се чувствуваат поврзани со своите пријатели и колеги, компетентни, корисни, ценети и надежни. Во повеќето случаи, младите едноставно се чувствуваат заглавени. Ова чувство е затоа што тие растат и учат вредни животни лекции. Тие градат отпорност од закрепнувањето, покажуваат ментална цврстина со тоа што продолжуваат да се обидуваат и стекнуваат повеќе знаење и животни искуства. Накратко, и покрај обесхрабрувањето, тие напредуваат и растат како луѓе.

Непријатност во развојот

тинејџер кој седи во шумата

Ако 18-23-годишниците сè уште се чувствуваат удобно во оваа животна фаза, тоа може да биде затоа што тие сè уште можат да се потпрат на старата поддршка од семејството и не се целосно посветени на растењето. Младите треба да ја потврдат, воспостават и самостојно да управуваат со својата функционална независност, што може да предизвика одредена непријатност. Иако им е тешко во текот на овие години, тоа е нешто позитивно што ќе им помогне да се коваат како возрасни.

Во оваа доба, младите се борат против себе и против идејата да преземат целосна одговорност за својот живот затоа што не се чувствуваат подготвени за тоа. На почетокот на адолесценцијата, момчињата и девојчињата се бунтуваат против своите родители и авторитети, но во последната фаза тој бунт е против самите себе. Сега, одложувањето, искушението за дружење, бегството од електронската забава и употребата на супстанции може да го попречат активното учество во овој процес. Противотров на овие лоши момци е самодисциплината, од која зависат овие три доблести: комплетирање, посветеност и истрајност.

Да се ​​принудат да ги преземат своите најголеми обврски, тие мора да бидат способни да:

 • Завршете го она што го започнаа.
 • Исполнете ги обврските, со себе и со другите.
 • Одржувајте конзистентност на напор да се задоволат постојаните барања на животот.

Променете ја спецификацијата

тинејџер со скрстени раце

Големата промена во животот е всушност мешавина од четири промени во една. Првите две се дисконтинуирани: 

 • Започнете Искуството на започнување нови и различни работи.
 • Запре Искуството на запирање на старото и воспоставеното, како потпирање на родителите за поставување правила за секојдневниот живот.

Следниве две се континуирани:

 • Зголемување. Искуството на зголемување на одреден степен или количина на животна активност. На пример, да мора да преземете поголема одговорност за самодисциплина, без да паднете во зависност.
 • Намали. Искуството на намалување на одреден степен или количина на животна активност. На пример, да мора да поминете со помал надзор и без материјална помош.

Тоа е нормално и во ред е да поминете низ периоди на стрес во доцната адолесценција. Она што не е во ред е да се ослободите од преоптоварувањето и да одлучите дека одложувањето, избегнувањето, бегството или откажувањето е најдоброто нешто што треба да направите за да се чувствувате добро. Откажувањето од тој товар е одбивање да растете.

Имајте на ум дека последната фаза од адолесценцијата е најхрабрата фаза. Време е да се соочите со ниската самодоверба и да се справите со неизвесноста во иднината. Секако, животот од сега нема да биде полесен, но со посветеност на барањата на поголем независност, ќе бидете посилни и посигурни кога ќе се соочите со какви било големи предизвици што претстојат. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.