Кога завршува пубертетот кај мажите?

Кога завршува пубертетот кај мажите?

Пубертетот е убав преоден период, каде што момчињата и девојчињата веќе вТие почнуваат да ги забележуваат забележливите ефекти на тинејџерот внатре и надвор од вашето тело. Возраста на која започнува пубертетот може да започне помеѓу 9 и 13 или 14 години, но кога ќе заврши пубертетот ќе можеме подетално да го анализираме подолу.

Нема точна возраст или време за утврдување кога започнува или завршува пубертетот. Секој човек е различен и затоа не треба да има никаква грижа. во случај да е доцна или рано. За време на оваа состојба, доколку постои сомнеж за тоа, треба да разговарате со лекар или некој кому му верувате за да бидете сигурни дека сè оди правилно.

Што значи пубертетот?

Тоа е збор што потекнува од латински, „Пубертет“ а тоа значи срамни влакна. Оваа фаза може да започне помеѓу 12 и 16 години кај деца. Но, предвремениот пубертет може да се утврди помеѓу 8 и 13 години.

Во овој период се случуваат низа хормонски процеси. предизвикува низа физички промени. Биолошкиот часовник на секој човек е различен и затоа овој тип на феномен ќе се набљудува различно во зависност од детето.

Физичките промени на оваа трансформација може да варираат помеѓу бидете умерени или премногу драстични. Меѓу неговите најзабележителни промени може да се анализира растот на тестисите и пенисот, појавата на влакна во областите како што се пубисот, пазувите и на лицето. А други физички промени ќе бидат зајакнувањето и растот на неговите мускули и промената на гласот. Акните Тоа е и одличен показател за влегување во оваа фаза на пубертетот.

Кога завршува пубертетот кај мажите?

Кога завршува пубертетот кај мажите?

Должината на пубертетот Траат од 2 до 5 години. Наведовме кога можете да ја започнете вашата држава, бидејќи сте меѓу 12 и 16 години, каде што треба да се додадат помеѓу две и пет години.  Момчињата почнуваат со пубертет една година подоцна од девојчињата, што значи дека момчињата во текот на тој 1-2-годишен развоен период на пубертет се типично пократки од девојчињата.

Повеќето мажи го достигнуваат пубертетот на возраст што се смета помеѓу 18 до 20 години, па вообичаено се применува дека околу 16 години мажите ја достигнуваат својата максимална висина во својот развој.

Овие податоци обично се веројатни, тие секогаш ќе бидат околу 1 до 2 години помеѓу дадените податоци. Одговорот на овие податоци е тоа секое дете еволуира и расте на различен начин а тоа се разликува по тоа како може да го достигне своето полнолетство.

Кои фактори влијаат на растот на детето во пубертетот?

  • Главниот фактор е генетиката. што влијае на развојот и растот. Утврдено е дека 80% од висината е под влијание на овој фактор. Останатите 20% ќе бидат под влијание на надворешни фактори.

Кога завршува пубертетот кај мажите?

  • надворешни фактори тие можат да бидат тип на исхрана. Недостатоците во исхраната на витамин Д, минерали или витамин А се фактори кои можат да го запрат растот. Исхраната која исто така е ниска со протеини ќе ја ограничи висината.
  • Влијае и бројот на часови на спиење. Телото произведува хормон за раст и тој ќе биде во процес на растење заедно со хормонот за стимулирање на тироидната жлезда кога спиете. И двете мора да се комбинираат за развој на коските. Се верува дека недоволното спиење може да го забави растот.
  • Влијанието на лековите може да биде и една од последиците. Проучено е дека внесот на стимулативни лекови создава ретардација на растот. Сепак, потребни се повеќе истражувања за да се утврди сто проценти.

Ако сакате да дознаете повеќе за пубертетот и адолесценцијата, можете да не прочитате на овој дел. Ќе можете да дознаете многу повеќе за нивните разлики и физичките промени што ги носат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.