Кога започнува предадолесценцијата?

малолетно момче

Предадолесценцијата започнува на возраст од 9 до 12 години. Tweens се во средната фаза каде што го напуштаат детството и влегуваат во адолесценција. Со почетокот на пубертетот во оваа фаза, децата ќе доживеат многу промении физички и во однесувањето.

Може да биде чудно за родителите да видат дека нивните деца официјално излегуваат од детството. Меѓутоа, во оваа фаза, на момчињата и на девојчињата им се потребни родителите повеќе од кога било. Поддршката и советите на родителите се од суштинско значење за да се соочиме со сите овие промени пред да премине во адолесценција. Ајде да погледнеме во што се состои оваа важна фаза од животот за подобра поддршка на децата пред адолесценти додека минуваат низ транзицијата.

Што е предтинејџер?

Предтинејџер е момче или девојче помеѓу детството и адолесценцијата. Децата влегуваат предадолесценција помеѓу 9 и 12 години. Возрасниот опсег може да варира, бидејќи некои деца почнуваат да покажуваат знаци уште на 8-годишна возраст. Исто така, некои предадолесценти можат да бидат во оваа фаза додека не наполнат 13 години. 

Но, без оглед на возраста, сите дванаесет имаат една заедничка работа во оваа фаза од животот: доживуваат големи промени како што се приближуваат до пубертетот. Твинеците не само што доживуваат физички промени, туку ќе имаат и забележителни ментални и емоционални промени за време на оваа транзиција.

Какво однесување се очекува во предадолесценцијата?

девојки кои шепотат тајна

Зголемената независност е белег на овие две години. Вашиот син или ќерка ќе почнат да пробуваат нови работи за да им помогнат да го откријат својот идентитет. Иако сѐ уште уживате во семејното време, може да забележите и намерен обид да поставите свои интереси. Групите на пријатели исто така имаат нов приоритет во оваа фаза.

Може да го забележите следново се менува однесувањето во вашиот син или ќерка:

 • Зголемување на ризичното однесување
 • Побунтовничка природа или интерес за кршење на правилата
 • Незаинтересираност за нивните хоби од детството и појава на нови интереси
 • Обид да пробате различни спортови, уметности и други активности додека не ја пронајдете онаа што најмногу ве исполнува
 • Зголемена потреба за сон особено за време на викендите и за време на училишниот распуст
 • Стрес од потребата да се вклопи со врсниците
 • Зголемени стравови од правење будала од себе пред другите
 • Доживувате повеќе емотивни подеми и падови поради хормоналните флуктуации во пубертетот
 • Зголемен фокус на телесната тежина и физичкиот изглед
 • Можете исто така да започнете да поминувате повеќе време со технологијата, да гледате видеа, да играте видео игри или да комуницирате преку нив социјални мрежи
 • Може да забележите дека вашиот син или ќерка се повеќе свесни за сексот и врските, како и за дрогата и алкохолот

Освен емоционалните и менталните промени, tweens исто така физички се трансформираат кога ќе достигнат пубертет. Ова резултира со физички промени кои можат да бидат збунувачки за вашиот син или ќерка и за кои тие може да ве прашаат. Овие промени се како што следува:

 • зголемени влакна на телото
 • Брз раст
 • поголеми раце и нозе
 • Млечните заби паѓаат
 • појава на акни
 • Развој на градите и почеток на менструацијата кај девојчињата
 • поголеми гениталии кај момчињата

Совети за воспитување на твини

Ајде да погледнеме неколку предлози за помогнете му на вашиот син или ќерка преку оваа транзиција:

 • Вежбајте емпатија и разбирање. Клучот за родителство е комбинација на емпатија и разбирање додека се поставуваат здрави граници.
 • Помогнете во донесувањето одлуки. Научете го да ги мери добрите и лошите страни како ефективен процес на донесување одлуки. Твинеците бараат независност на оваа возраст, но сепак им требаат родители кои ќе ги водат.
 • Бидете добар пример. Моделирањето на добри однесувања како редовно вежбање, здрава исхрана и изразување на вашите емоции на здрави начини може да биде пример за вашиот син или ќерка.
 • Не плашете се да зборувате за секс, дрога и алкохол. Важно е рано да имате искрени разговори за секс, дрога и алкохол, пред вашето дете да биде изложено на информации од врсниците. Ова може да ја отвори вратата за вашиот син или ќерка да дојдат кај вас со прашања.
 • Следете ја употребата на технологијата и социјалните медиуми. Важно е да се контролира употребата на технологијата во оваа фаза и да се научи на нив Безбедност на Интернет.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.