Кога ќе ти го направат првиот ултразвук во социјалното осигурување

0Кога ќе ти го направат првиот ултразвук во социјалното осигурување

Кога жената ќе дознае за нејзината бременост, таа не престанува да размислува за првите медицински посети и првиот ултразвук. Социјалното осигурување покрива најмалку три ултразвукови за бременост и каде се задолжителни. Ако тоа го побара лекарот, може да се направат многу повеќе ако бременоста страда од некој вид на ризик. Сепак, ќе се фокусираме на тоа кога ќе се направи првиот ултразвук и дали е неопходно да се направи од приватно или од социјално осигурување.

Ултразвукот ќе ги обезбеди сите потребни податоци за да го потврди тоа бременоста се развива во совршени услови. Ќе ни го даде тој душевен мир и сигурност дека сè оди на вистинскиот пат. Дополнително, следните ултразвукови ќе ни дадат дополнителна проценка дека растот и развојот на бебето продолжува точни упатства за вашата гестациска возраст.

Кога ќе го направат вашиот прв ултразвук во социјалното осигурување

Социјалното осигурување сочинува три ултразвук во текот на бременоста. Во првиот триместар и што се совпаѓа со 12-та недела од бременоста, се врши првата визуелизација. Во седмата недела од бременоста веќе можете да направите ултразвук или ултразвук, каде ако е посебен случај би можел да го побара приватен лекар.

Во многу центри или клиники, обично се прави првиот ултразвук вагинално, бидејќи ембрионот е премногу мал за да се цени со традиционалниот метод. Со оваа прва снимка веќе можете да го набљудувате неговиот раст, чукањето на срцето на бебето и кога ќе биде следниот датум на породување.

Кога ќе ти го направат првиот ултразвук во социјалното осигурување

Што ако се одлучам за ултразвук пред 12-та недела?

Првиот ултразвук може да се направи многу пред 12-та недела, но тоа мора да се направи во приватна клиника и со плаќање. Преку ова средство можете да изберете да ги знаете истите резултати и со истиот професионализам како и во социјалното осигурување. Некои центри имаат дури и многу помодерна технологија и ист стручен тим

Што се ултразвук?

Фетален ултразвук е техника која се користи за сликање каде што се користат звучни бранови кои отскокнуваат од ткива, течности и се што е цврсто што е дел од бебето. Овие бранови се преточени во слики и така лекарот може да ги интерпретира. Од оваа ултразвучна снимка може да се процени растот и развојот на бебето за подобра контрола на бременоста. Што ни дозволува ултразвукот?

 • Направете контрола на бременоста и набљудувајте дали растот и развојот на бебето се правилни.
 • Доколку има проблем, може точно да се анализира и да се потврди дијагнозата.
 • Исто така ви овозможува да направите проценка за тоа која е гестациската возраст, ако податоците од последната менструација се совпаѓаат со неделите од бременоста. Дополнително, прави проценка за типот на плацентата и дали има повеќе од едно бебе во иста бременост.

Какви видови на ултразвук се прават за време на бременоста?

Постојат два главни типа на ултразвук на фетусот:

 • Екографија на абдоменот, најчеста и каде да се засили со емисија на звучни бранови на абдоменот и што се преведува во слики. Се нанесува проводен гел за да се олесни прегледот многу подобро.
 • трансвагинален ултразвук, каде што во внатрешноста на вагината се става трансдуцер за да се снимат слики слични на абдоминалниот ултразвук. Често се користи во раната бременост кога другиот тип на ултразвук не може да обезбеди доволно информации.

Абдоминален ултразвук

Во групата на абдоминални ултразвуки постојат и други видови:

 • Доплер ултразвук, во која се детализирани информациите за циркулацијата на крвта на бебето.
 • Ехокардиографија на фетусот, не известува детално како работи срцето на бебето. Може да се користи за да се исклучи дека нема срцева мана.
 • 3D ултразвук, ги прикажува сликите со многу поголема јасност и каде можете да го видите бебето подетално.
 • специјализиран ултразвук, се врши кога се сомнева дека може да има аномалија кај плодот.

Затоа, социјално осигурување направете минимум 3 ултразвукови, по еден во секој триместар. Тие се минимум што се решени да обезбедат правилно следење на неговиот развој. Ако претпочитате да направите нешто повеќе, ќе изберете да прибегнете кон приватна клиника, има жени кои избираат да прават по една секој месец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.