Козјото млеко е добро за децата?

Козјо млеко во храна за новороденчиња

Иако отсекогаш се сметало за основна храна за диети кај децата, се повеќе и повеќе луѓе бараат алтернативи на кравјото млеко. Кога станува збор за исхраната на новороденчињата, пред да отстраните една храна или да ја замените со друга, препорачливо е да се консултирате со педијатарот. Сепак, важно е да се има предвид дека сите педијатри немаат заедничко мислење во врска со хранењето на новороденчињата.

Затоа, покрај проценката на специфичните услови на секое дете, потребно е добро да се истражат придобивките или контраиндикациите на одредена храна. Што се однесува до тоа на што влијае кравјото млеко, точно е дека тоа е многу здрава храна, но спротивно на она што се мисли Не е единствениот ниту најголемиот придонес за калциум.

Мислам кравјо млеко е корисно во повеќето случаи, освен ако не постои нетолеранција на храна или алергија. Ова не значи дека не можете да вметнете други пијалоци од зеленчук или различни видови млеко, како што е козјо млеко. Последново, широко конзумирано во последно време, млеко кое претрпе повторно оживување, начин на враќање на старото и што е исто така многу здраво и корисно за децата.

Предности на козјо млеко за деца

Козјо млеко

Бидејќи се повеќе се произведуваат млечни производи добиени од козјо млеко, како што се јогурти и сирења, во последно време има различни студии кои ги потврдуваат придобивките од козјо млеко. Ова се неколку примери:

  • Козјото млеко е повеќе дигестивно: Научните студии спроведени во врска со ова, потврдуваат дека протеинот од козјо млеко е повеќе дигестивен.
  • Ефикасно против повремен запек: Козјото млеко содржи масни киселини кои ја олеснуваат апсорпцијата, што придонесува за столицата е помека и затоа е полесно да се протера.
  • Помал ризик од алергија: Казеинот е супстанца содржана во животинско млеко, главната причина за алергија на протеините од кравјо млеко. Козјото млеко има помал процент на оваа супстанца, и затоа постои помал ризик од производство на алергии.

Па, дали е ова млеко добро за децата?

Козјо сирење

Сега, кога истражувавме во придобивките од козјото млеко, треба само да знаеме дали е навистина добро за децата. Како прво, важно е да запомните дека децата со алергија на протеини од кравјо млеко, тие мораат да пијат млеко што не содржи супстанца што предизвикува алергија. Во случај на козјо млеко, тоа не би била соодветна опција, бидејќи, иако процентот на казеин е помал, тој не е непостоечки.

За деца кои немаат нетолеранција, овој вид млеко е одлична опција за потрошувачка кај децата. Покрај веќе споменатите придобивки, козјото млеко е богато со витамини А, Б2, Б3 и Д. Исто така, содржи и други многу корисни минерали како магнезиум или калиум. Без да го заборавам тоа козјото млеко е исто така богато со калциум, така станува многу корисна храна за децата.

Сепак, потрошувачката на една храна не мора да значи елиминација на друга храна. Тоа е, можете да го менувате козјото млеко со кравјо и да користите деривати на обете. Бидејќи вкусовите и текстурите се различни, но во секој случај се многу богати. Разликата во вкусови е многу важна за децата, бидејќи им е лесно да се досадуваат од храна или производ ако е многу повторувачки.

Обидете се да им понудите различна храна, за да се навикнат на сите видови вкусови. Ова е еден од клучевите за децата да јадат сè. Избегнувајте дека тие се селективни со храната и дека нивната исхрана е целосно разновидна. На овој начин, бидете сигурни дека тие ги примаат сите хранливи материи што им се потребни за да растат силни и здрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.