Видови на бременост

Среќна бремена жена

¿Колку видови на бременост има? Кога жената ќе остане бремена, а исто така е посакувано бебе, тоа несомнено ќе биде еден од највозбудливите моменти од нејзиниот живот ... таа ќе започне патување исполнето со многу емоции. Кога се јавува бременост, тоа е затоа што матката е всадена во зигот, па затоа е биолошки процес на организмот.

Бремена жена ќе ужива во својата бременост со повеќе или помалку компликации и е дека исто како што сите луѓе се различни, никогаш нема да има две еднакви бремености. Перцепциите, начинот на вршење на работите и личните околности може да ја направат бременоста многу различна помеѓу две бремени жени.

Но, покрај ова, исто така Неопходно е да се нагласи дека постојат различни видови на бремености. Секој вид на бременост има свои карактеристики и важно е да ги знаете и да ги земете предвид бидејќи никогаш не знаете на кој начин ќе не однесе животот. Без понатамошно размислување, ова се типови на бременост што постојат.

Интраутерина бременост

Бремена стоење

Интраутерина бременост е бременост што се јавува во внатрешноста на матката, оплодената јајце клетка се имплантира во внатрешниот wallид на матката. Ова е најчестата и честа бременост кај сите бремени жени, дали бременоста се смета за нормална затоа што фетусот е всаден во внатрешноста на матката што се развива без никаква промена. Гестацијата на фетусот во интраутерина бременост обично трае помеѓу 38 и 42 недела, со просек од 40 недели.

Иако сите бремености се различни, може да имате заеднички знаци за откривање на можна бременостОва вклучува: недостаток на менструација, чувствителност на градите, гадење, повраќање или замор. Ултразвукот може да ја потврди интраутерината бременост и да утврди каде е жената во бременоста.

Интраутерината бременост е поделена на три триместари:

 1. Од зачнувањето до 12-та недела.
 2. Од 13 до 20 недела.
 3. Последниот дел од 29-та недела до раѓање.

Откако оплодената јајце клетка се всади во wallидот на матката, плацентата ќе се развие од ендометриумот (Тоа е мукозна мембрана што ја обложува матката). Тоа е одвратна плацента што се приклучува на ембрионот со папочната врвца, носи хранливи материи од мајката и носи отпадни производи. Кога ќе го достигне второто тримесечје, станува фетус, а од третиот триместар многу мајки им се обраќаат на своите фетуси како бебиња.

Во текот на целата интраутерина бременост, женското тело поминува низ многу физички и хормонални промени. Секоја промена кај мајката и фетусот се комбинира за да ги подготви за процесот на раѓање.

Eектопична бременост

Бремена стомакот

El ектопична бременост е бременост што се јавува надвор од матката. Кога се јавува овулација, јајце клетката патува до матката преку фалопиевите цевки и спермата влегува во јајце-клетката, што доведува до оплодување. Сепак, во овој тип на бременост фетусот не може да се развие нормално и не преживее.

Но, во ектопична бременост оплодените јајце клетки имплантираат надвор од матката, не постои начин да се однесе оваа бременост до крај бидејќи животот на бремената жена може да биде во сериозна опасност и ќе биде потребно да се интервенира што е можно поскоро.

Нормално, ектопичната бременост обично се јавува во првите недели од бременоста, кога се јавува многу жени дури и не знаат дека се бремени, па кога ќе ја откријат може да има прилично големо емоционално влијание. Лекарите често откриваат што се случува кога жената е во осмата недела од бременоста.

Womanена со ектопична бременост
Поврзана статија:
Ектопична бременост

Ектопичната бременост е многу страшна и често има големо емоционално влијание, бидејќи бебето не може да преживее (иако имало необичен случај). Значи, тоа е загуба што ќе чини многу да се надмине. Иако еднаш во ектопична бременост не значи дека тоа е секогаш така, во иднина може да имате здрава бременост.

Молелна бременост

Бремена жена што седи

Моларна бременост е многу опасна бременост која се развива затоа што јајцето било оплодено ненормално. Ова На овој начин, плацентата расте на преголем начин, трансформирајќи се во бројни цисти, ембрионот не се формира и ако почне да го прави тоа, не преживува ниту тој.

Моларната бременост е исто така позната како „хидатидиформен крт“ или неканцероген (бениген) тумор кој се развива во матката. Моларна бременост започнува кога се оплодува јајце-клетката, но наместо да продолжи како нормална бременост, плацентата, како што споменав претходно, станува абнормална маса полна со цисти.

Во целосна моларна бременост нема ембрион или нормално плацентарно ткиво, Кога станува збор за делумна моларна бременост, постои абнормален ембрион и некое нормално плацентарно ткиво. Во овој случај, ембрионот почнува да се развива, но тој е слабо формиран и не може да преживее.

Моларна бременост може да има многу сериозни компликации (може дури и да предизвика рак) и затоа бара итно и рано лекување.

Други видови на бремености

Вие исто така може да добиете други видови на бремености за кои мора да се знае дека треба да се разберат:

 • Интраабдоминална бременост. Повеќето од овие бремености се случуваат по претходен царски рез. Лузната со царски рез може да ослаби и да се скрши, дозволувајќи му на фетусот да се лизне во абдоминалната празнина. Одржливоста на бременоста ќе зависи од гестациската возраст на фетусот кога ќе се појави солза.
 • Повеќекратна бременост. Оваа бременост може да се појави како резултат на оплодување на повеќе јајца истовремено. Тоа е кога ќе се развијат близнаци, близнаци, тројки, четворки ...
 • Бременост со висок ризик. Бременост со висок ризик е кога жената останува бремена и има над 35 години или има дијабетес или други здравствени состојби што можат да влијаат на бременоста. Бременост со висок ризик е бременост со ризик од компликации во текот на месеците на бременост. Во некои случаи, бременоста може да се класифицира како висок ризик со земање лекови кои се потребни за контрола на одредени медицински состојби што можат да влијаат на фетусот. Ако мајката има историја на други компликации во претходната бременост, тоа исто така може да предизвика бременост со висок ризик.
Ултразвук на анембрионска бременост
Поврзана статија:
Анембрионска бременост, што значи тоа?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Торес dijo

  Многу добра информација ... благодарам и продолжете, вака ...

 2.   Нибите dijo

  Здраво, добро утро, направив домашен тест за бременост за шеќер, истурив 3 големи лажици шеќер во стаклен сад, ја направив утринската урина и го чекав времето што го рекоа и шеќерот не беше разреден, тој само остана блокирај како што нема грутки или што било друго. Не знам што точно значи, мислам дека не сум тука, но не гледам никаде одговор на оваа ситуација ако можеш да ми помогнеш

 3.   Самотија на Синтија dijo

  Многу убаво ми се допадна информацијата… Вистината е дека имам вид на бременост, па погледнав да видам дали имам нешто од ова, ви благодарам многу