Што е тоа маневар Хамилтон? Дали е добра опција?

Бремена жена

Кога пристигнуваатпоследните недели од бременоста Вашата бабица или гинеколог може да ве праша за можноста да извршите маневар до предизвикуваат труд по природен пат. Ова е познато како ла ла Хамилтон маневар.

Многу мајки кои веќе имале други бебиња, кога ќе стигнат до крајот на бременоста, дури и бараат да се обиде да ја скрати бременоста донекаде.

Денес ќе видиме од што се состои маневрот Хамилтон и какви компликации може да има.

Малку историја

Отсекогаш имало раѓања кои било тешко да се „започнат“. Бременоста завршува од 37-та недела, но не е погодно да се чека без ограничување време додека породувањето не започне спонтано.

Низ историјата, проучена е најповолната состојба за бебињата, проценувајќи ги компликациите што се појавуваат кај породувањето и кај бебињата кога бременоста трае повеќе од 42 недели.

Со текот на времето се проценува дека идеалната ситуација е дека бебето е родено помеѓу 37 и 42 недела. Конечно, постигнат е консензус и сите научни здруженија советуваат да се предизвика труд десет дена по напуштањето на сметките, тоа е да се каже во 41 недела и три дена.

Дури во дваесеттиот век, синтетичките хормони започнаа да бидат достапни, многу слични на природните и дека тие можат да се користат прилично безбедно, што во последниве години се менуваа во форма на примена, сè додека не се постигне соединенија со висока безбедност, и за мама и за бебе.

Од друга страна, сè до средината на минатиот век раѓањата се случувале дома и немаше достапна технологија. Значи, моравме да најдеме начини да им помогнеме на раѓањата да започнат на начин на кој што е можно поприродно и побрзо, со некоја едноставна и удобна техника или маневар за да се изврши тоа, покрај тоа не беа потребни технички средства или трансфери до болници, надвор од дофатот на поголемиот дел од населението.

Ханевскиот маневар е еден од тие методи и се користи многу години како индукциски метод.

Што е тоа маневар Хамилтон?

Шпанското здружение за гинекологија и акушерство (СЕГО) го каталогизира овој маневар како метод на механичка индукција на трудот.

Хамилтонскиот маневар се состои при вршење на вагинален преглед и преку грлото на матката обидете се да ја достигнете најниската површина на вреќата со вода и нежно вртејќи го прстот, обидете се да ги олупите мембраните на амнионската кеса на wallидот на основата на матката.

Ова е наменето да го стимулира нашето тело да ослободен природно хормони, простагландини, на ниво на грлото на матката и се произведуваат зреење на грлото на матката неопходни за да започне трудот.

Дали може да се направи во кое било време?

Важно е да разбереме не се прави обид за рачно проширување на грлото на матката, тоа е друга можност.

За да се направи возможно да се изврши Хамилтонскиот маневар од суштинско значење е грлото на матката да биде „поволно“. Ова значи дека мора да има одредена дилатација, најмалку еден сантиметар, што ни овозможува да ја воведеме матката преку грлото на матката без проблеми. Покрај тоа, потребно е грлото на матката нешто омекна, ако не е така, може да биде изведување на овој маневар комплицирано за професионалното и навистина досадно за мајката.

Друг важен услов е тоа бременоста е полн мандат. Тоа е, ние сме над 37 недели. Иако, генерално, маневрот Хамилтон ретко се изведува никогаш пред недела 38, вообичаена работа е да се направи тоа помеѓу 38 и 39 недела.

Кој и каде го изведува тоа?

Овој маневар обично ги изведува гинеколог. Вообичаената работа е тоа што се спроведува во последните посети на бременоста, откако ќе го направите еден од последните монитори пред породувањето.

Не е потребна посебна подготовка. Тие сигурно ќе го извршат мониторот и откако ќе ги проценат резултатите, ќе направат вагинален преглед. Значи, ако грлото на матката има соодветни услови тие ќе ви дадат можност да го изведете овој маневар.

Дали можат да го сторат тоа без моја согласност?

Како општо правило, секоја интервенција спроведена од наша страна мора да биде со наша согласност, Не е потребно тоа да биде во писмена форма, но важно е тие накратко да објаснат што ќе прават за да можат ја даваш својата вербална согласност.

Важно е дека ние концизно објасни ја техниката, Тоа е нешто посветен момент, но тоа не е пречка за кратко објаснување. Професионалецот што го изведува тоа треба да ви каже што е тоа име на маневар, јасно ставете до знаење дека ова е Ханелтон маневар, од што се состои, за што се прави, ако има други алтернативи, што се случува ако не се направи и какви ризици има

Дали е ефективно? Дали ќе одам во породување?

Во теорија, тоа треба да предизвика контракции помеѓу 12 и 24 часа по извршениот маневар.

Но, неговата ефикасност не е 100%. Има многу пати кога ова Овој маневар нема ефект и, конечно, потребно е да се користи метод на фармаколошка индукција.

Па зошто е тоа направено?

Ако неговата ефикасност е ограничена и не можеме да осигураме дека работи, зошто да ја користите? Одговорот е едноставен, затоа што е многу помалку инвазивен метод, со многу помалку несакани ефекти и компликации од кој било друг метод со кои можеме да се обидеме да предизвикаме труд.

Добра опција е да го пробате тоа трудот започнува природно кога ќе дојде датумот и се чини дека нашето тело не завршува да одлучува за себе ...

Ханевскиот маневар тоа се прави во консултација и мајката знае можете да одите дома со леснотија. Општо е досадно, може да биде малку болно и општо предизвикува одредено крварење тоа понекогаш нè прави малку нервозни и нè плаши.

Ова крварење е нормално да се појави во следните 24 часа да се направи вагинален преглед, без разлика дали е придружен со маневар Хамилтон или е обичен допир за да се процени дали имате некакво проширување на грлото на матката.

Бојата на крварење се движи од интензивно црвено во првите часови по допирот до темно кафеава на крајот и ќе го забележите и протерување на мукозниот приклучок или остатоците што можат да останат од овој мукозен приклучок.

Во консултациите пред да заминете ќе имате објасни можни причини за тревогаАко не забележите, смирете се.

Вообичаена работа е да ја напуштите консултацијата нешто вознемирувачки, можеби со мало крварење, но нема да имате повеќе симптоми. Контракциите сигурно ќе се појават во текот на денот.

Ако, конечно, маневрот Хамилтон не биде ефикасен и трудот не започне спонтано пред 41 недела и три дена, нема да има друг избор. да се прибегне кон друг метод на индукција.

Можни компликации

Тие се доста реткиАко се појави било кое од овие, тие се најчести:

 • Руптура на вреќата со води
 • Делумен одред на плацентата
 • Хипердинамија на матката. Тоа е, матката реагира со прекумерна стимулација а контракциите се појавуваат многу следени и многу интензивни.
 • Инфекција
 • Тешко крварење од грлото на матката.

Причини за тревога

 • Тешко крварење, како што е менструација или поголема.
 • Сензација на протекување на течност од гениталиите, тоа може да значи дека имате скрши торба со вода.
 • Тешка болка и тоа не дава во долниот дел на стомакот.
 • Многу често контракции, без скоро никакво време за одмор помеѓу едното и другото.
 • Не забележувајќи движења на бебето. Ако го стимулирате зборувајќи со него, галејќи го и тој не реагира, тоа е причина да одат во службата за итни случаи на твоето мајчинство.
 • Треска и малаксаност

Запомнете, ако на крајот на бременоста ако ви се укаже можност да извршите вагинален преглед, прашајте дали имаат намера да го изведат овој маневар. Слушајте ги мотивите на професионалецот да го стори тоа и ако не заврши со убедување, објасни му го и разјасни јасно дека не сакаш направи тоа за тебе


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.