Породилно, како да најдете време за себе

Време е да бидете мајка

Да најдете време за себе е една од темите што чекаат на огромното мнозинство мајки. Кога имате бебе, приоритетите, ритамот на животот, рутините, сè се менува. Еден се прилагодува на сето ова, затоа што нема избор, затоа што на бебето му е потребна секоја минута од времето и без двоумење е на прво место за целото семејство. Сепак, како што одминува времето, од суштинско значење е да научите да најдете време за себе.

Затоа што ако го пуштите, со голема веројатност ќе дојде време кога ќе го признаете недостатокот на индивидуално време. Можеби ќе се погледнете во огледало и да не се препознаете, затоа што се ставивте настрана на таков начин што повеќе не знаете ниту како сте. Што не значи дека е лошо, ниту е погрешно да се посветиме исклучиво на грижата за децата.

Тоа само значи дека ти треба време, затоа што мајчинство Тоа е прекрасен, но долг и тежок пат. И, ако се заборавите, во одреден момент може да го изгубите правецот на животот. Вие само треба најдете неколку минути секој ден за себе, да читате, да ја поправате косата или ноктите, да спортувате или што и да е вашето хоби и ви помага да бидете емотивно добро.

Како да најдете време за себе?

Време е да бидете мајка

Можеби мислите дека да, би било многу убаво да имате малку време дури и ако беше само да ги соберете вашите мисли. Луѓето кои имаат семејна помош имаат среќа, но сите мајки го немаат тој круг на доверливи луѓе на кои треба да делегираат. Затоа, станува од суштинско значење да се направи одлична вежба на имагинација, креативност и што е најважно, организација.

Така што во текот на денот, можно е да најдете одредено време што ви овозможува да ги правите оние работи што ве засегаат само вас. Бидејќи на крајот, недостаток на организација и нефлексибилност, тие не прават ништо друго освен додаваат изговори. Ако сте мајка и треба да научите да најдете време за себе, не пропуштајте ги следниве совети.

Флексибилност и организација

Да се ​​биде флексибилен е најдобриот начин да пронајдете неколку минути за себе. Бескорисно е ако планирате цел ден така што ќе имате неколку минути бесплатно, бидејќи може да се случи нешто што не е во рамнотежа на целата ваша организација и да ги уништи вашите планови. Флексибилноста е клучот, ако не може да биде наутро, можеби имате 15 минути после јадење, или пред да заспиете, важно е да знаете како да го искористите времето.

Продуктивна рутина

Време е да бидете мајка

Рутините се неопходни за секого, не само за децата. Тоа им помага да предвидат, да знаат што следува и со тоа да го избегнат стресот од непознатото. Но, рутините им помагаат и на возрасните, особено ако се работи за продуктивна рутина. На пример, ако знаете дека вашето дете дреме половина час, посветете дел од тоа време на некоја задача, ништо повеќе, останатото време е за вас.

Постави цел

Ако имате многу работи да направите или многу работи што би сакале да ги направите, можеби не знаете од каде да започнете. Што резултира со многу вредно губење време. Напротив, да бидете јасни за тоа што сакате да направите, било да е тоа вежбање, фиксирање на косата или читање неколку страници од вашата книга, ќе ви помогне да стигнете до неа веднаш штом имате неколку бесплатни минути.

Да имате време за себе ви помага да бидете подобра мајка

Не заборавајте на вашите сопствени потреби, бидејќи сè што ве прави среќни ви помага да бидете подобра мајка. Да се ​​пронајдете себеси среќни, да знаете дека правите работи што ви се допаѓаат, покрај тоа што сте мајка и уживате да ги воспитувате своите деца, ќе ви помогне да се чувствувате поситни и позадоволни. Да се ​​има деца не треба да значи губење на индивидуалноста, бидејќи, иако дома те викаат мама, сепак си единствена личност. Со име и вредност што вреди да се препознае пред себе и пред другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.