Моето бебе е рапаво

рапаво бебе

Не е чест, но може да се случи од време на време. Моето бебе е рапаво и го откривме едно утро кога се разбудивме и без целосно разбирање што може да се случи. Или тој имал настинка веќе неколку дена се додека на еден од нив не се појави малку засипнатост што се забележува кога тој ги испушта своите типични звуци на бебето. Или кога плаче или вреска.

La засипнатост кај бебиња Не е невообичаено и затоа е добро да се знае што е тоа и да се знаат причините зошто бебето е рапаво. Надвор од информациите, никогаш не боли да се консултирате со вашиот семеен педијатар кој ќе ги разјасни сите сомнежи и ќе изврши правилно следење доколку е потребно.

Дали сте рапави или дисфонични?

Првото нешто што треба да се знае е дека кога зборуваме за а рапаво бебе ние се однесуваме на дете кое не може да испушта звуци. Важно е да се направи разлика помеѓу засипнатост и засипнатост. Додека првото се случува кога бебето не може да џагорува, да плаче или да произведува каков било звук, засипнатоста е поврзана со засипнатост. Со други зборови, бебето може да испушта звуци, иако не на вообичаен начин.

рапаво бебе

Еден од најважните аспекти кога се анализира кога бебе е рапаво или дисфоничен е да се потврди дали има придружни симптоми. Во случај на дисфонија, може да се појави по а долга седница за плачење или врескање. Засипнатост може да се појави и доколку има одредена изложеност на некој климатски фактор. Без разлика дали е тоа едно или друго, придружните симптоми се многу важни кога ќе откриете дали афонијата се должи на некоја основна болест.

Надвор од разликата помеѓу рапаво или рапаво бебе, обете состојби се поврзани бидејќи засипнатоста може или често доведува до засипнатост. И во двата случаи, ние зборуваме за воспаление на гласните жици, само што во случај на афонија ова е поинтензивно, што доведува до целосно губење на гласот. Ова спречува правилно вибрирање на гласните жици, спречувајќи емисија на звук.

Симптоми поврзани со рапаво бебе

Un бебе кое е рапаво можеби се чувствувате многу добро и сте имале алергиски одговор на нешто. Или можеше да биде изложено на одредени надразнувачи присутни во некоја средина. Афонијата на бебето исто така може да биде поврзана со гастроезофагеален рефлукс. Ако се присутни други симптоми, добро е да се направи консултација.

рапаво бебе

Треска, кашлица или отежнато дишење заедно со појава на афонија или дисфонија можат да зборуваат за некаков вид на инфекција на респираторниот тракт. Ова е случај на ларингитис или ларинготрахеетис. Друг симптом што може да се појави заедно со афонија е носната слуз.

Ако станува збор за нарушување предизвикано од прекумерно викање или плачење, одморот ќе биде најдобрата опција. Обидете се да го задржите бебето да не плаче и да остане смирен за да заздравите отоци на гласните жици. Во некои случаи, можно е да се прибегне кон антиинфламатори, ако лекарот смета дека е така. Важно е да се задржи рапаво бебе добро хидрирана и во сува средина бидејќи степенот на влажност на околината ја подобрува или влошува сликата.

Што да правам

Надвор од случајот, ако регистрирате дека бебе е рапаво, набудувајте го и, во најмала загриженост, консултирајте се со вашиот лекар. Иако во повеќето случаи тоа се должи на гореспоменатите нарушувања, повторувањето на афонијата или сериозноста може да доведе до други проблеми. Нодулите или полипите се лезии на гласните жици кои се откриваат бидејќи афонијата е еден од најголемите симптоми.

Сал
Поврзана статија:
Природен лек за чистење на слузта од грлото

Од друга страна, а рапаво бебе може да биде поврзано и со астматичен процес. Поради оваа причина, најдобро е да ги расчистите сите сомнежи со спроведување на релевантни студии од страна на специјалист. Не станува збор за вознемиреност, туку за внимание на симптомите што ги појавуваат бебињата секојдневно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.