Моето бебе ползи назад

На возраст од осум месеци, бебињата се развиваат брзо и јасно. Во претходните месеци научија да креваат глава, да ротираат и да седат сами. Вашето тело е сè поразвиено за да стекне нови вештини и да започне да се движи. Фазата на ползење започнува период што е исто толку забавен и изненадувачки. Малите секојдневно развиваат бруто моторни вештини и на тој начин почнуваат да го откриваат светот, посегајќи по предмети, држејќи се за мебел и други подвизи. Но, не се случува сè како што се очекуваше: «моето бебе ползи назад«,« Моето бебе ползи на едната нога и ползи на другата ». Дали има само еден начин да ползиме?

Не сите бебиња имаат ист вид на ползење и во рамките на оваа индивидуалност се појавуваат карактеристиките на секое бебе. Постојат бебиња кои ползат наназад, други кои ставаат повеќе сила во рацете отколку во нозете, други кои ползат на половина пат меѓу индексирање и останување седнати. Постојат многу варијанти и индексирање начини.

Карактеристики на индексирање наназад

Да видите како осум или деветмесечно бебе ползи напред е нешто што никого не би изненадило. Најмногу може да се разбуди насмевка кога одат многу брзо. Сепак, понекогаш тоа не се случува кога бебето ползи наназад. Како нешто да не е во нормала и да се појави загриженост кај многу родители. Од тоа до консултација со педијатарот има чекор.

Бебе лази назад

Нормално е дека моето бебе се вовлече назад? Повлечете назад Не подразбира никакво нарушување, непријатности или каков било вид на моторно доцнење. Тоа е само еволутивен процес кој бара пракса. Постојат бебиња кои природно и интуитивно знаат да се туркаат наназад и нанапред и вака лазат напред. Во други случаи, на бебињата им треба малку време и вежба за да ја откријат тајната да се придвижат напред.

До степен до кој бебето ползи назад повторно ќе ги открие своите движења и така малку по малку научете начин да се придвижите напред со цел да се одржи рамнотежата. На овој начин, ќе го задржите истото држење како и при индексирање наназад, но ќе можете да се движите напред со вклучување на координација на раката и нозете.

Да го совладате ползењето не е лесна задача. Бебињата се во процес на развој на моторот и секој ден на патување вклучува стекнување нови вештини. Ако набудувате бебе, ќе видите дека треба повеќе пати да повторува работи, да земе играчка, да допре предмет. Повторувањето ви овозможува да стекнете искуство и ползењето не е исклучок. Сè додека детето може да се движи на подот користејќи ги екстремитетите, нема да има непријатности.

Индексирање игри напред

Ако чувствуваш дека си бебето ползи назад И вие би сакале тој да ја подобри оваа вештина, има неколку игри и вежби што можете да ги вклучите за да ги зајакнете неговите нозе и да промовирате индексирање напред. Еден од најкласичните сокови е да поставите играчка или предмет од интерес надвор од неговиот дофат, но пред него, за да има интерес да го земе. Можеби нема да можете да го направите тоа на првиот обид, но важно е дека ќе се потрудите да го сторите тоа, промовирајќи сеопфатен развој на мускулите.

Бебе лази назад

Можете исто така да направите мали интервенции. Алтернатива е да го придружувате на ползењето и да ја ставите раката нежно на пелената за да го турнете напред. За да го направите ова, потребно е да бидете многу внимателни бидејќи идејата е да го придружувате во процесот без да го присилувате. Ако претпочитате да го прави тоа сам, можете исто така да му покажете што е тоа Јас ползам напред Само правејќи го тоа! Постојат деца кои сакаат да копираат возрасни, па затоа оваа техника е интересна во некои случаи.

научете го вашето бебе да оди
Поврзана статија:
Како да го научам моето бебе да оди

Надвор од игри и вежби, бидете трпеливи, малку по малку вашето бебе ќе го зајакне целото тело и ќе постигне индексирање напред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.