Децата ме преплавуваат

децата преплавуваат

Ако го чувствуваш тоа твоите деца те совладуваат и дека си лоша мајка за тоа, напушти ја оваа мисла. Бидејќи се родени нашите деца, ние живееме во континуиран процес на учење и прилагодување, и оваа ситуација може и ќе заврши да ве порази понекогаш. Но, ова не ве прави лоша мајка, тоа е дека не е лесно или потребно да се исполнат сите улоги што општеството ги наметнува.

Да се ​​биде мајка влијае на начин на кој не можете ни да замислите. Да останете смирени и да останете што е можно смирени и собрани ви одземаат процес. Дури и со текот на времето, можеби нема да се чувствувате 100% пријатно со новиот живот. Се надеваме дека овие совети кои ќе ви помогнат да уживате во мајчинството на подобар начин отколку што правите сега.

Ако вашите деца ве надвладеат, најдете ги вашите простори

мајки масажа

Без разлика колку години имаат вашите деца, дури и во првите неколку недели, мора да продолжите да се грижите за себе. Свесни сме дека овие зборови се лесни за пишување, но тешко се практикуваат. Како и да е, пробајте, пронајдете моменти на релаксација и релаксација. Во принцип, да имате основна дневна рутина со вашето бебе ќе ви помогне и на двајцата.

Кога имате слободен момент, искористете го. Разговарајте со вашиот партнер за да можете да го имате ова време во кое ќе можете да се фокусирате на себе, а не на сè што треба да подготвите за бебето, дури и ако не се грижите за него. Немој да мислиш дека си себичен да ги манифестирате своите потреби, вашите желби. И обидете се да ги направите. Обидете се да правите работи што ви се допаѓаат, не само што се добри за бебето или детето.

Една статија во Newујорк Тајмс раскажува како мајките што работат се борат помеѓу вина да мора да ги оставаат своите деца со бебиситерки или расадници и да не можат сами да се грижат за нив, во исто време дека тие чувствуваат олеснување затоа што се смирени на други простори, разговараат со возрасни ... Овој парадокс е поголем кај мајките кои патуваат .

Породилно и негативни емоции

децата преплавуваат

Мајчинството ја разбранува свеста. Е многу нормално да се чувствувате презаситени, и дека одеднаш насилно сакаме да плачеме. Многу пати, овие емоции не се точно поврзани со нашите деца, но тие се како активирањето.

Можеби е дека разликите со нашиот партнер, ако имаме други деца, со нив и со нашето семејство, не доведува до состојба на стрес што не тера да сакаме сè што нè опкружува, вклучително и нашата работа како мајки. Ние чувствуваме дека нашите деца, и нашиот живот нè обзема, и ова таков голем притисок, не сме во можност да претпоставиме сè.

Во исто време ова предизвикува срам, се чувствуваме лошо мајки, не одговараме женски модели кои се ценети во културата. Ние не сме lovingубовни, избалансирани и вредни супермании. Не дозволувајте социјалните концепти да ве надвладеат. Ако не ви оди добро со мајчинството, на возраст од вашите деца, побарајте помош, разговарајте за она што ви се случува.

Губење на самодовербата кога децата ќе претераат

загрижена мајка

Сè е ново откако ќе се роди бебето, и стресот обично доаѓа од страв, несигурност, несигурност, ранливост, хормонални промени, сето ова и многу повеќе е тежок коктел за носење. Не грижете се повеќе од доволно, овие работи се нормални. Се навикнувате на овој нов начин на живот.

Некои жените сметаат дека не успеале само затоа што имале породување со одредени непријатности. Размислувајќи бидејќи тие не се дораснати на искуството да се биде мајка. Разговарајте со вашиот партнер или други луѓе кои можат да ве слушаат и разберат. Бидете искрени и не обидувајте се да ги скриете чувствата на фрустрација или да преовладувате. Вие не сте единствените што ги поминале овие емоции.

Кон ова губење на самодовербата може да се додаде оставете ги другите да ви кажат како да се грижите за бебето. Тие не го прават тоа со лоша намера, но најчесто овие совети се поразителни отколку корисни. Не прифаќајте ничиј совет како суштински. Анализирајте и видете дали се согласувате и дали навистина сметате дека би било добро да ги примените во семејниот контекст. Преземањето одговорност за вашите одлуки ќе ја зајакне вашата самодоверба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.