Моите деца тинејџери се мразат едни со други

Моите деца тинејџери се мразат едни со други

Адолесценцијата е многу тешко време, каде момчињата треба да се справат со многу хормонални, физички и емоционални промени. Да се ​​има брат е да се знае најдлабокото пријателство, но исто така и значи да имате ривал со кој треба да се справувате секој ден. Да се ​​биде тинејџер не е лесно, но споделувањето простор со друг тинејџер во истата ситуација е уште помалку.

Ова може да се претвори во расправии, борби за моќ, несогласувања и лоша врска помеѓу браќа и сестри. Што може да ве натера да мислите дека вашите тинејџери се мразат едни со други. Сепак, омразата е многу сериозно чувство, тешко е да се сфати кога станува збор за врска помеѓу браќа и сестри. Затоа, колку и да ве загрижува таа лоша врска, сметајте дека најверојатно станува збор за нешто привремено.

Jeубомората е главната причина за конфликт меѓу браќа и сестри, нешто сосема природно со оглед на тоа што тие делат простор, сè дома и што е најважно, loveубовта кон родителите. Во тинејџерските години и бара да си го најде своето место во светот, многу е тешко да се претпостави дека некој друг ви стои на патот. Многу повеќе кога тој е друг тинејџер со исти околности, кој е и ваш брат.

Дали треба да се поставам меѓу нив?

Ривалство на браќа и сестри

Како мајка или татко, треба да избегнувате да заземате страна на едно од вашите деца, бидејќи другото несомнено ќе се чувствува раселено и погрешно разбрано. Ниту, пак, треба да ги превидувате нивните конфликти, ниту минимизирајте што може да се случи меѓу нив. Општо земено е здраво за готово дека тие се нормални работи меѓу браќа и сестри, но да не се интервенира има и свои ризици.

Тие може да бидат во можност да ги решат своите проблеми едни со други, но исто така е можно растојанието меѓу нив да се зголеми и да дојде точка кога немаат ништо заедничко. Всушност, многумина возрасните браќа и сестри престануваат да зборуваат едни со други, сè уште живее под ист покрив. И ова е последица на не знаејќи како да управуваме со проблемите во моментот.

Што да правам ако мислам дека моите тинејџерски деца се мразат едни со други

Откривањето на причината за таа лоша врска е првиот чекор во наоѓањето решение, бидејќи и покрај тоа што имаат разлики, тие сепак се браќа што живеат под ист покрив. Сите луѓе што живеат во куќа мора да сретнат некои правила на соживот, кои поминуваат низ почит кон другите. Затоа, вашите деца ќе мора да зборуваат учтиво едни со други и да ги почитуваат нештата и просторот на нивниот брат.

Адолесцентите со сите свои тешкотии не се свесни дека има повеќе работи на светот, повеќе луѓе, повеќе проблеми. Ним им треба да бидете покрај нив, да ги слушате и да ги разбирате, иако за вас, она што им се случува е нешто глупаво или неважно. Обидете се да разговарате со вашите тинејџери одделно, без да им суди и секако, без да се позиционирате за или против било кој од нив.

Заеднички интерес

Врска помеѓу адолесцентни браќа и сестри

Иако не гледаат колку се слични, тие најверојатно имаат повеќе заедничко отколку што сфаќаат. Тие се браќа, така што ќе имаат исти влијанија во однос на музиката, забавата, читањето или хобијата. Адолесценцијата поминува низ многу промени и она што еден ден им се допаѓа следниот ден што го мразат. Но тие се уште се деца во целосна транзиција до зрелоста не им е јасно.

Обидете се да создадете моменти во кои сеќавањата од нивното детство, игри помеѓу браќа и сестри, екскурзија на отворено или каква било околност што им овозможува да испливаат на површина запомнете дека и покрај разликите, тие се сакаат едни со други. Нивните емотивни врски се посилни од секое ривалство. Дури и ако на моменти чувствувате дека вашите тинејџерски деца се мразат, запомнете дека нивната заедница е многу подлабока и дека со трпеливост, loveубов и разбирање, тие можат да решат кој било проблем.

Да се ​​имаат разлики е нормално, дури и помеѓу луѓето кои се сакаат едни со други. Во секоја афективна врска има компликации, во loveубовни врски, во пријателства и исто така во семејни односи. Научете ги своите деца да се сакаат себеси со своите јаки и слаби страни, и на тој начин тие ќе научат да прифаќаат и сакаат други луѓе на ист начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.